Serif PagePlus 7, DTP skoro zadarmo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Serif PagePlus 7, DTP skoro zadarmo

14. března 2001, 00.00 | Komfortní publikační program za 30 $ s možnostmi blížícími se v mnoha ohledech profesionálním DTP balíkům? Že nic takového neexistuje? Omyl, PagePlus je důkazem toho, že když se chce, lze i cenu stanovit víc než příjemnou.

PagePlus firmy Serif pro Windows 95 / 98 / ME / NT4 / 2000 opravdu stojí pouze 30 $. Za tuto cenu dostanete plnohodnotný DTP program, který v mnoha parametrech snese srovnání s drahými profesionálním publikačními programy a který zatím nemá ve své cenové kategorii prakticky žádnou konkurenci. PagePlus vyžaduje 32 MB RAM, co se týče rychlosti procesoru, spokojí se s libovolným Pentiem nebo rychlostně srovnatelným ekvivalentem.Grafické rozhraní programu je až na výjimky tvořené specifickými okny a ovládacími prvky potřebnými pro každý DTP program prakticky shodné s GUI grafických editorů PhotoPlus a DrawPlus (viz samostatné recenze na Grafice On-line), takže pokud jste někdy s těmito programy pracovali, budete se v prostředí PagePlus cítit jako doma. Nalevo od hlavního okna programu jsou různé kreslící, textové a manipulační nástroje, napravo je pak obligátní "Serifová" paleta rozdělená tentokrát do pěti sekcí. Část "Attributes" se používá k práci s různými typy objektů a umožňuje rychlé přebarvení objektu, vyplnění vybrané části jedním z mnoha set vzorků či barvových gradientů a slouží též k případnému nastavení průhlednosti. "Gallery" není nic jiného, než galérie objektů (libovolně kategorizovatelných), které je možno vkládat do dokumentu přetažením myší. Další sekce "Portfolio" je prakticky táž jako galerie, ale používá se jako databáze grafických prvků a mimo obrázků může obsahovat také neslinkované textové rámce, kompletní textové bloky apod.

Sekce "Wizard" je částečně zástupcem jednoduchých maker, ale hlavně se používá pro úpravy hotových předloh vytvořených v módu Page Wizard, kdy si nadefinujete pozici atp. jednotlivých objektů a pomocí Wizardu pak můžete v těchto typech objektů snadno měnit text, jejich barvu apod. Poslední z pěti sekcí, "Schemes" a podrobnější variantu tohoto nástroje s názvem "Scheme Manager" jsem si nechal nakonec. Můžete ho mimo klasické práce s barvami použít vždy, když je zapotřebí publikovat v dokumentu webovou stránku či více webových stránek. Ve "Scheme Manageru" lze nastavit barvy URL odkazů, pozadí stránky atd., jednotlivé barvové kombinace lze pak nastavit pomocí zmíněné sekce "Schemes". Webové stránky nebo jejich fragmenty se do dokumentu vkládají jako samostatné objekty (přes OLE nebo samostatně), nepočítejte však s tím, že PagePlus bude po vložení tohoto typu objektu fungovat jako HTML editor. V módu "Web Publishing" můžete s pomocí automaticky vytvořených vrstev a kaskádových stylů publikovat takřka libovolný dokument jako webovou stránku - samotný převod objektů na vrstvy je však natolik problematický, že nelze nijak zaručit, že výsledná webová stránka bude vypadat stejně jako původní dokument.


Základní informační hodnotou každého dokumentu je pochopitelně text. PagePlus obsahuje vlastní jednoduchý textový editor "WritePlus" s podporou stylů písma, ve kterém můžete texty nejen psát, ale samozřejmě i kdykoliv zpětně editovat přes kontextové menu některého z textových rámců. PagePlus bohužel neumí v některých případech správně pracovat s českými TrueType fonty (což z našeho hlediska snižuje užitnou hodnotu programu, neboť AT1 fonty je nutno dokoupit za nemalé peníze), s formátem písem AdobeType1 ale pracuje bez větších problémů.


Textový editor je poměrně komfortní a umožňuje nejen definice různých stylů a odsazení písma či celých odstavců, ale také různé specialitky aplikované v daném textovém rámci jako je například "Drop Cap", vkládání symbolů včetně data, času, stránkování apod. "WritePlus" obsahuje i specializované nástroje pro kontrolu pravopisu (Spell Checker / Proof Reader) a také Thesaurus, podporu češtiny u těchto nástrojů ale nečekejte, stejně jako korektní rozdělovník slov (hyphenation), který však lze v některých případech poměrně šikovně simulovat vhodným nastavením pravidel pro rozdělování slov (viz ukázka preferencí formátování textu "Paragraph").

dokončení příště...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: