Serif DrawPlus X5: editace vektorových ilustrací, digitální malba a úpravy PDF dokumentů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Serif DrawPlus X5: editace vektorových ilustrací, digitální malba a úpravy PDF dokumentů

16. září 2011, 00.00 | DrawPlus je univerzální grafický editor se systémem kreslicích štětců a bohatou sadou editačních i efektových funkcí k tvorbě vektorových a bitmapových ilustrací, pro digitální malbu a mimo jiné i pro zpracování a úpravy PDF dokumentů. Aktuální verze DrawPlus X5 přináší například zajímavý Shape Builder, automaticky aktivované bitmapové náhledy ilustrací, vylepšené nástroje pera a režimů prolnutí, více rychlých stylizačních efektů, plnou podporu CMYKu a několik jiných užitečných novinek.

DrawPlus X5 patří společně s PagePlus a WebPlus k vlajkovým produktům společnosti Serif, která nabízí své vlastní či částečně i převzaté softwarové aplikace pro oblasti DTP, grafiky, webu a prostřednictvím MoviePlus také videa.

DrawPlus je grafický editor navržený k tvorbě a úpravám vektorových ilustrací, které můžete v programu navíc kombinovat s kreativní digitální malbou a bitmapovou grafikou. Aktuální verze DrawPlus X5 je dostupná pouze ve verzi pro Windows a prodává se za zhruba 94 EUR.

Hlavní funkce programu

Serif DrawPlus X5 obsahuje poměrně pestrou sadu nástrojů pro editaci vektorové grafiky, kterou doplňuje možnost digitální malby prostřednictvím bitmapových štětců. Všechny programem nabízené stopy štětců si můžete libovolně upravit, přidávat lze samozřejmě i nové štětce několika typů. Se štětci přímo souvisí podpora tlakově citlivých tabletů, přítlak, náklon a citlivost kreslicího štětce si můžete přizpůsobit v panelu Pressure Studio.

Pro efekty a 3D styly nabízí DrawPlus X5 sadu stylizačních efektů a nástroje pro tvorbu a manipulaci s extrudovanými objekty přímo v náhledu grafického dokumentu. Navrhovat můžete v editoru také animované flash bannery a systémové diagramy, pro má DrawPlus X5 skupiny nástrojů pro práci s animovaným obsahem a sadu tzv. konektorů na vizuální propojování organizačních či jiných typů diagramů, blokových schémat, částí plánků apod.


Serif DrawPlus X5 - sada bitmapových kreslicích štětců


Serif DrawPlus X5 - editor štětců typu Spray Brush
Serif DrawPlus X5 - texturizační, textové a jiné efektové styly


Serif DrawPlus X5 - vrstvy s jednotlivými objekty ve vektorové ilustraci


Serif DrawPlus X5 - nabídka "klasických" efektů aplikovatelných na bitmapové i vektorové objekty


Serif DrawPlus X5 - základní vlastnosti vrstev a výběr podkladu pro kreslicí/malovací plátno


Serif DrawPlus X5 - Pressure Studio slouží k nastavení citlivosti a přítlaku pera/tabletu

Grafické formáty a editace PDF dokumentů

DrawPlus X5 umí importovat různé často používané grafické formáty, jako jsou třeba formáty EPS, SVG, EMF, WMF, AI, DWG, DXF či bitmapové formáty PSD, JPEG, TIFF, GIF, BMP a PNG. S výjimkou formátů EPS, PSD a AI lze uvedené grafické formáty také exportovat. Vkládat můžete do grafických dokumentů také video a animace ve formátech AVI, WMV, MOV a SWF (Flash), animační funkce programu jsou však velmi jednoduché a jsou zaměřené spíše na přípravu a zpracování webové grafiky.

Zcela jinak je tomu u PDF dokumentů, které umí DrawPlus X5 importovat, exportovat a především editovat, a to včetně jejich „spojitého“ textového obsahu. Nejedná se tedy o žádné lístečky s poznámkami, funkci psacího stroje, úprav textů po slovech/řádcích či jednoduché redakční úpravy, nýbrž o plnohodnotnou editaci textů a grafických objektů v PDF dokumentech (podobně jako to umí Adobe Illustrator a částečně také InDesign) s jejich následným uložením opět například ve formátu PDF.


Serif DrawPlus X5 - přímá editace textového obsahu importovaných PDF dokumentů

Novinky a vylepšené funkce editoru

DrawPlus X5 přichází s vylepšenou technologií vykreslování obrazu, která spojuje výhody renderingu ilustrací a obrazu na pozadí s vykreslováním momentálně viditelných úseků obrazu včetně aplikací správy a korekcí barev na kresbu. Vykreslování grafických objektů a pozadí bylo rozšířeno o nový náhledový mód zobrazující jednotlivé obrazové body, který se automaticky aktivuje při zvětšení obrazu na 700 a více procent.

Poměrně nenápadná, avšak dost významná je další novinka DrawPlus X5, kterou je plná podpora barvového prostoru CMYK pro všechny vektorové ilustrace i bitmapové projekty od importu až po tiskové a exportní funkce.


Serif DrawPlus X5 - výběr typu a kvality zobrazení/rychlosti náhledového systému


Serif DrawPlus X5 - nastavení dynamických bitmapových náhledů

Vektorové objekty můžete v DrawPlus X5 nově snadněji tvarovat a prolínat s pomocí nástroje Shape Builder, který umí sčítat či naopak odečítat označené plochy dvou či více objektů a vyrobí z nich komplexní tvar. Lépe můžete ovládat pořadí objektů a vkládání prvků – přímo při kreslení nových tvarů lze zvolit, zda se nový objekt bude vytvářet pod či nebo uvnitř jiných objektů, shodné funkce výběru pořadí objektů lze využít při kreslení štětcem, u čar a vkládání textů. Pořadí objektů lze navíc interaktivně měnit přímo v kresbě s pomocí nového ovládacího prvku.

S pomocí jiného nástroje Blend můžete snadno ovládat prolínaní komplexních grafických vzorů, a to včetně objektů sledujících vektorovou cestu, čáru či tah štětcem. Jedním kliknutím na ikonku oka ve spodní stavové liště editoru můžete přepnout do tzv. Solo režimu, který schová všechny ostatní objekty vyjma aktivního objektu a umožňuje tak (v některých případech) jeho přehlednější úpravy či přesun na ploše plátna grafického dokumentu.
Serif DrawPlus X5 - interaktivní práce s režimy prolnutí a efekty s fonty

Vylepšený nástroj QuickShape na tvorbu rychlých vektorových tvarů nyní nabízí zadání velikosti tvaru, jeho stylu a rohů ještě před nakreslením vybraného tvaru. Rovněž vylepšený je nástroj Pen, který se používá pro editaci uzlových bodů beziérových křivek – nově máte k dispozici tři kreslicí režimy Smooth, Smart a Line pro pohodlnější ovládání vektorových tvarů.


Serif DrawPlus X5 - nabídka předdefinovaných rychlých vektorových tvarů

Efektové styly umožňují rychlé převedení vektorového tvaru či obálky bitmapového objektu do zvoleného stylu s texturou, barvou, stínem, zářením a dalšími běžnými obrazovými efekty. Styly lze aplikovat také na textové objekty a všechny tahy perem či nakreslené čáry a křivky. Nový je v tomto případě editor grafických stylů s poměrně velkým množstvím vlastností daného stylu a rozšířené efektové funkce ve spojení s rovněž interaktivní m ovládáním průhlednosti a prolnutí přímo pro vybraný objekt. Textové efekty částečně navyšují v DrawPlus typografické schopnosti editoru, mezi které ve verzi X5 patří i možnost snadné práce se superscriptem a subscriptem.

Vhod přijde vylepšená správa, vkládání, přesun a mazání vodicích linek i zvětšené ikonky pracovních nástrojů, které oceníte hlavně u monitorů/displejů s vysokým rozlišením a menší úhlopříčkou. Součástí náhledu dokumentů před tiskem jsou nově funkce pro změnu rozlišení a layoutu dokumentu a také různá prepress nastavení a volitelné symboly například pro ořezové a tiskové značky.
Serif DrawPlus X5 - editor grafických stylů a jejich vlastností


Serif DrawPlus X5 - nový systém náhledů dokumentů před tiskem


Serif DrawPlus X5 - manipulace s mřížkou a vodicími linkami

Závěr

Stejně jako předchozí DrawPlus překvapuje aktuální verze DrawPlus X5 nejen rozsahem svých malovacích štětců s volitelnými vlastnostmi, ale také solidní sadou editačních nástrojů pro zpracování vektorových ilustrací, ve kterých navíc můžete téměř libovolně kombinovat bitmapovou a vektorovou grafiku. Možnost přímé editace PDF dokumentů včetně textového obsahu je sice spíše bonusovou funkcí, nicméně i tato relativně unikátní schopnost DrawPlus X5 dále zvyšuje poměr cena versus výkon tohoto nesporně velmi zajímavého a funkčně dobře vybaveného grafického editoru.

Editor DrawPlus si můžete stáhnout a vyzkoušet na omezené verzi DrawPlus Starter Edition.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: