Serif DrawPlus Starter Edition: vektorový grafický editor zdarma! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Serif DrawPlus Starter Edition: vektorový grafický editor zdarma!

28. června 2010, 00.00 | Bezplatný grafický editor je zjednodušenou verzí poměrně kvalitního grafického programu DrawPlus, jehož aktuální čtvrtou stěžejní verzi pro Windows najdeme v softwarovém portfoliu společnosti Serif. DrawPlus Starter Edition nabízí několik desítek kreslicích a malovacích štětců, snadno se používá a je relativně rychlý i u složitějších ilustrací, které obsahují vektorové i bitmapové grafické prvky.

Společnost Serif vyvíjí a produkuje celou řadu grafických aplikací pro bitmapovou i vektorovou grafiku, sazbu publikací či WYSIWYG tvorbu webových stránek, ovšem žádný z programů typu DrawPlus, PagePlus, PhotoPlus či WebPlus není koncovým uživatelům k dispozici jako zkušební verze. Přesněji až donedávna nebyl, neboť některé z uvedených programů existují již několik týdnů v podobě funkčně limitovaných bezplatných verzí.

Serif DrawPlus Starter Edition je freewarová verze vektorového grafického editoru DrawPlus, který je k dispozici pouze ve verzi pro Windows XP/Vista/7. Od aktuální čtvrté stěžejní verze DrawPlus X4 s cenou 80 GBP bez daně se bezplatná edice Starter liší například chybějícími podporou editace vícestránkových grafických publikací, PDF dokumentů, počtem kreslicích štětců, efekty pro bitmapové objekty, funkcí AutoTrace, manipulačními funkcemi pro práci s 3D objekty, nástroji pro měření rozměrů objektů, napojování vektorových diagramů, podporou separací barev a několika jiných drobností.

Prostředí programu

Grafické rozhraní Serif DrawPlus Starter Edition je identické s DrawPlus X4 včetně všech funkcí dostupných pouze v plné verzi DrawPlus X4, tedy i s dokovatelnými paletkami, seznamem vrstev a několika nástrojovými toolboxy. Všechny růžově podbarvené ikonky a funkce v klasickém i kontextovém menu indikují v DrawPlus Starter Edition vynechané funkce a po kliknutí na ně se objeví pouze informační okno s upgradem na plnou verzi DrawPlus X4. Autoři editoru se tak elegantně vyhnuli nutnosti výrazněji měnit celou aplikaci a snaží se také "navnadit" uživatele na řadu dalších funkcí DrawPlus X4, které v edici Starter nenajdeme.


Serif DrawPlus Starter Edition - prostředí editoru s paletou barev a seznamem vrstev s jednotlivými částmi objektů v ilustraci

Pero, malovací štětce, styly a některé další funkce editoru

Hlavní dva kreslicí nástroje představuje pero a štětec. Každý z obou nástrojů má jiné vlastnosti – pero jsou běžné vektorové cesty s vlastnostmi čar například včetně volitelných koncových šipek či kaligrafickým štětcem, malovací štětec pak používá běžné bitmapové textury. K ovládání vlastností pera a štětce slouží společná paleta Line, pro výběr tvaru a vzhledu malovacího štětce pak analogická paleta Brushes.


Serif DrawPlus Starter Edition - několik z bohaté nabídky kreslicích/malovacích štětců a stylů. Růžově podkreslené položky v kontextovém ovládacím menu jsou dostupné pouze u plné verze Serif DrawPlus X4

V DrawPlus Starter Edition najdeme několik desítek poměrně povedených kreslicích a malovacích štětců, jejichž vlastnosti lze dále upravit, nebo nadefinovat úplně nové štětce. Jednoduché kreslicí štětce se většinou skládají z jednoho objektu s maskou, která je převzata z příslušné textury a jako celek se v podstatě nabalí na kreslenou vektorovu čáru či křivku. Nejedná se tedy o plnohodnotné vektorové štětce, nýbrž o obdobu obrázkových Picture Tubes z Corel PaintShop Photo Pro, ve kterých určuje kvalitu stopy štětce především rozlišení textury.

Ilustrace vytvářená s pomocí kreslicích či spíše malovacích štětců s odpovídajícím obrazovým rozlišením působí velmi realisticky a celý editor je díky tomu při běžné práci i dost rychlý.


Serif DrawPlus Starter Edition - editace jednoho ze speciálních malovacích štětců využívajících obrázkové textury


Serif DrawPlus Starter Edition - úprava vlastností klasického kreslicího štětce


Serif DrawPlus Starter Edition - další z variabilních malovacích štětců využívajícího několik obrázkových textur květů s různou velikostí

Editace klasických vektorových tvarů je v programu pochopitelně též možná, funkce pro manipulaci s vektorovými cestami jsou ale vcelku jednoduché a možnosti Illustratoru, CorelDRAWu či Xara Designeru od DrawPlus Starter Edition rozhodně nečekejte. Rychle můžete vyrobit i různé vektorové tvary, kterých DrawPlus Starter Edition nabízí něco přes třicet.

Pohodlné je definování průhledných přechodů a vyplňování objektů barvou s nástrojem Mesh Fill pracujícím s 2D mřížkou. Stejně jako v Photoshopu má DrawPlus efektové styly, které se většinou skládají z texturované výplně a různých obrysových efektů, měkkého stínu apod. a lze je aplikovat na objekty jednoduchým zvolením vybraného stylu.


Serif DrawPlus Starter Edition - nástrojové palety pro ovládání průhlednosti a vlastností čar/křivek


Serif DrawPlus Starter Edition - jednoduchý průvodce na tvorbu efektů ozdobných rámů kolem objektů

Závěr

DrawPlus Starter Edition určitě má svým uživatelům co nabídnout. Schopností svého komerčního bratříčka DrawPlus X4 ořezaná edice Starter samozřejmě nedosahuje, pro skicování či nenáročnější vektorově-bitmapové ilustrace ale Starter Edition bohatě stačí a je zcela zdarma.

DrawPlus Starter Edition si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.


Serif DrawPlus Starter Edition - Pressure Studio slouží k nastavení přítlaku pera (nezávisle pro slabší i silnější přítlak) u pentabletů


Serif DrawPlus Starter Edition - předvolby editoru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: