Serif DrawPlus 5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Serif DrawPlus 5

16. března 2001, 00.00 | Po recenzi na grafický editor PagePlus firmy Serif přichází na řadu další kreslící program DrawPlus, tentokrát ještě detailněji zaměřený na vektorové kreslení a okrajově také na tvorbu animací.

DrawPlus stojí stejně jako jeho kolegové PhotoPlus a PagePlus 30 $ a kombinuje možnosti vektorových kreslících programů a jednoduchých image processingových nástrojů určených pro práci s bitmapovými obrázky. V DrawPlus můžete podobně jako v každém profesionálním vektorovém grafickém editoru vytvářet (téměř) fotorealistické kresby a animace, separovat, importovat a exportovat vektorovou i bitmapovou grafiku a v omezené míře si také hrát s animacemi.Protože je prostředí programu prakticky shodné s grafickým rozhraním PhotoPlus, nebudu ho už znovu popisovat, ostatně obrázky jsou dostatečně názorné. DrawPlus nemá s PhotoPlus pouze společné GUI, ale tak ovládání a některé nástrojové palety průhledností počínaje a kreslením čar nebo vyplňováním objektů konče. Podobná je i knihovna klipartů, která tentokrát namísto bitmapových obrázků obsahuje vektorovou grafiku, kterou můžete použít nejen ve svých grafických kreacích, ale jedním tahem myší také například jako univerzální pozadí - k tomuto účelu má DrawPlus dokonce samostatný wizard šikovně míchající několik obrázků na pozadí.


Mimo hlavních kreslících nástrojů, které jsou prakticky shodné s těmi v CorelDrawu, Xara X nebo v Adobe Illustratoru najdete v menu i několik dalších wizardů pro vytváření/kreslení ozdobných rámečků, usazování textu na křivku, vytváření kontur a několika typů stínů kolem objektů. Každý vektorový objekt (importovaný nebo nakreslený přímo v programu) můžete převést na bitovou mapu, mimochodem exportní a konverzní funkce pro tyto účely jsou opět zcela shodné s těmi v PhotoPlus.


Při exportu výsledné kresby nebo animace si můžete vybrat z několika standardně používaných grafických formátů, při exportu můžete i redukovat počet barev nebo upravit parametry animace. Co se týče animací a samotného kreslení, poskytuje DrawPlus podobně jako každý profi vektorový či bitmapový kreslící program neocenitelnou pomůcku v podobě vrstev, finální převod animace z vrstev třeba do GIFu je pochopitelně automatický. Animační modul je opět zcela shodný s modulem v PhotoPlus, samozřejmě až na možnosti využívat namísto bitmapových vektorové obrázky a kresby a dostupné kreslící nástroje.

DrawPlus je slušně vychovaný a na své možnosti nebývale levný vektorový grafický editor, který je až na kreslící funkce shodný se svým bitmapovým kolegou PhotoPlus. Největší konkurencí je pro DrawPlus na našem trhu grafických aplikací především Zoner Callisto (verzi 2.0 uvolněnou jako PD najdete tuším na CD Computeru), stranou nestojí ani o mnohem profesionálnější (a také dražší) Xara X. DrawPlus ale míří do úplně jiné kategorie "domácích" grafických editorů pro relativně nenáročné uživatele a právě v této oblasti se mu zatím daří.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: