Ray Dream Studio 5. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Ray Dream Studio 5.

4. června 1998, 00.00 | Vizualizace, skutečnost nebo fikce?

Ray Dream Studio je produktem Fractal Design Corporation, který se stal součástí Meta Creations a nám jej zapůjčila firma Quentin, která je distributorem. Jedná se o vizualizační software, jehož zástupci jsou např. 3D Studio MAX a Clasic, LightWave, TrueSpace nebo libovolný produkt od Softimage nebo Parallax Software. Ray Dream Studio existuje pro platformy Windows a Macintosh. Mi jsme testovali verzi pro PC.

Balení:
Spolu s CD, které je plně obsazeno tímto programem a jeho doplňky, dostanete také uživatelskou příručku. V této podlouhlé knize, svým tvarem připomínající malé album na fotografie o rozměrech trochu větších než je formát A5, najdete na více než 420-ti stranách popis jednotlivých funkcí, různých technik či tipů a triků. Takže když si nevíte rady co a jak stačí se jen podívat do této knihy. A pokud nevíte přesně co byste měli hledat, tak nezoufejte, kniha má dvanácti stránkový index. Tato příručka je k dispozici i v elektronické podobě na CD, takže pomocí Acrobat Readeru si v ní můžete zalistovat i na svém počítači. Velká nevýhoda ale je to, že vše je pouze v anglickém jazyce, takže si "našinec" moc nepočte. Na druhou stranu, kdo by toto rozsáhlé dílo asi překládal ?

Instalace:
Po vložení CD do mechaniky se díky autorunu ocitnete v instalačním prostředí programu. Po výběru typu instalace (typická, kompaktní a volitelná) se soubory překopírují do Vámi zvoleného cílového adresáře. Pokud chcete tak se nainstalují ovladače DirectX a instalace je dokončena. Já jsem zvolil typ instalace volitelná, která měla dle instalátoru při všech vybraných položkách zabírat něco málo přes 54 MB, zabírala ovšem přes 70 MB. Teprve při prvním spuštění Ray Dream Studia jsem byl dotázán na své jméno, organizaci a hlavně na sériové číslo tohoto programu. Instalace je bezproblémová dle zvyklostí Windows.

Prostředí Ray Dream Studia:

Pracovní plocha
Mám jisté zkušenosti s 3DStudiem Clasic nebo-li 3DS Release 4 pro DOS a 3DStudiem MAX pro Windows, jejichž typ prostředí se mi zdá nejpřehlednější z vizualizačních programů, které jsem doposud měl možnost vidět, takže jsem byl zvědavý na prostředí Ray Dream Studia. Prostředí u programů pod Windows může a téměř vždy i je bohatší než u Dosovských aplikací, ale někdy to je spíše na škodu. U programů, kde je mnoho funkcí a mnoho různých nastavení se může stát, že se uživatel doslova utopí v malých ikonkách a v množství otevřených oken, které sice jsou potřeba pro práci, ale zmenšují tak prostor pro hlavní pracovní plochu. Vizualizační programy patří do kategorie těch složitě ovládajících se programů, a je tedy na tom kterém týmu programátorů jaký vzhled svému programu dají. Podle mého názoru pevně daná plocha pro vytváření scény, na které máte dle svého výběru jeden až čtyři pohledy (zepředu, zleva, ze shora, z kamery aj.) a jen malá část plochy je pro výpis všech možných funkcí a nastavení, které si po výběru rozbalí své vlastní okno a po dokončení práce jej po sobě opět zavřou, je asi nejlepší kompromis. Tým, který vytvořil Ray Dream Studio byl ale jiného názoru. Na ploše je přehršel prvků, s tím, že vše se dá vypnout, přemistit nebo opět zapnout.
V horní liště je klasické Windows rozbalovací menu s funkcemi pro práci se soubory a hlavní nastavení programu ( FILE ), klasické funkce pro úpravu ( EDIT ), výběr zobrazení (kvality zobrazování, pohledu na scénu, skrytí objektu, mřížka aj.), funkce vložit jednotlivé objekty (kamera, světlo, koule, kvádr, text aj.), funkce pro uspořádání objektů, nastavení vizualizace, jednotlivá otevřená okna a nápověda.
Pod tímto roletovým menu je lišta s ikonami pro práci se souborem nebo s paměťovou schránkou, lupa, nastavení kvality zobrazování objektů, ikony pro práci s časovou osou a šest ikon pro spojení s www stránkami spojené s tímto programem. Další ikony jsou ve svislé liště na levo (výběr objektu, lupa, ikony pro vytvoření různých objektů aj.). Kliknete-li pravým tlačítkem na některou z těchto lišt, můžete pak vybrat, kterou skupinu ikonek v lištách skryjete nebo naopak zobrazíte. Alespoň tak se dá uspořit místo.
Na pracovní ploše máte poskládány okna, jejichž velikost a umístění si můžete libovolně měnit. Dvě z nich mohou být vždy navrchu, takže Vám překrývají ty ostatní. V jednom z těchto oken máte vlastnosti vybraného objektu (jméno, pozice, velikost, otočení, různé deformace a jejich nastavení, chování objektu a jeho mapování, stínování, vizualizace aj.) a druhé okno je prohlížeč, ve kterém máte vypsány (i s názornými ikonami) různé adresáře s objekty či hotovými scénami, adresáře s materiálem nebo s různými přednastavenými vlastnostmi pro objekty. Prohlížeč podporuje drag&drop, takže můžete pouhým posunutím myši přenést do Vámi vytvářené scény již hotový objekt nebo hotovou scénu, popřípadě přenést na objekt například deformaci Atomize, která Vám zvolený objekt "rozloží na atomy", nebo nějakou jinou vlastnost či materiál. Na ploše můžete mít ještě okno s časouvou osou scény a libovolný počet oken se scénou z různých pohledů.

Možnosti Ray Dream Studia:
Tvorba scény v Ray Dream Studiu je samozřejmě založena na klasických postupech. Funkce, které Ray Dream Studio nabízí jsou:

Pro vytvoření drátového modelu:

Deformace

  • 6 základních objektů (koule, kvádr, jehlan, válec, isocahedra a nekonečná rovina)
  • text (využívá nainstalované TrueType písmo z Windows)
  • volný tvar (Free form - importovat sem můžete soubory typu CDR, AI,WMF,CGM) model vytvoříte tak, že dvojrozměrný obrazec vytáhnete do třetího rozměru dle specifikované cesty, která není opět nic jiného než dvojrozměrný obrazec. Samozřejmě že zde existují jistá omezení.
  • síťovina (Mesh form) vytvořením některého ze základních prvků dostanete drátový model, který pak pomocí různých funkcí (např. přidáváním, mazáním, posouváním jednotlivých vrcholů sítě) deformujete na výsledný tvar.
  • model zadaný matematickou formulí (k dispozici jsou funkce sin, cos, hyp, exp, log aj.)
  • částicový systém (fontána, mlha, mraky, oheň)
  • pomocí průvodce - vyberete si ze šesti možných typů objektu, pak blíže určíte objekt ze čtyřech možností a dále si vybíráte a vybíráte až nakonec vypadne výsledek.

Dále můžete ještě vytvořit zemský povrch a něco co se nazývá SuperMesh, ale tyto dvě funkce, jako i další funkce u vlastností objektů, různých efektů a filtrů chtějí svoje vlastní sériové číslo, neboť to jsou produkty jiných firem, které pro Ray Dream Studio napsaly tyto rozšiřovací moduly.

Modely pak dále můžete deformovat:
Přiřazení vnějšího vzhledu modelu nebo-li jeho materiálu je pod heslem Shaders. V okně Current Shader Editor pak můžete měnit či vytvářet materiál pomocí různých nastaveních:

  • základní barva (můžete míchat barvy dohromady, sčítat je, odečítat nebo násobit, přiřadit bitmapu nebo animaci s různými parametry)
  • odlesk (Highlight)
  • svítivost a lesk (Shininess)
  • hrubost povrchu (Bump)
  • odrazivost (Reflection)
  • průhlednost (Tansparency)
  • lom světla (Refraction)
  • žárivost (Glow)

Jednotlivé objekty můžete stromově pospojovat, takže když pohnete, otočíte nebo uděláte jinou změnu s objektem tak se tytéž změny provedou i u objektů pod tímto hlavním objektem. Toto pospojování je pod heslem Link. Pod heslem Behaviors jsou další druhy chování objektů jako je například inverzní kinematika. Spojíte-li objekty pomocí funkce Link tak můžete ovlivňovat objekty směrem dolů od vybraného objektu, ale inversní kinematika Vám umožní ovlivňovat objekty, které jsou pod i nad vybraným objektem. Například, když spojíte jednotlivé objekty - kosti lidského těla pomocí inversní kinematiky, tak když pak zvednete ruku pomalu se začíná zvedat předloktí a nakonec i celá paže. Je to dáno tím, že si zadáte tzv. klouby, v kterých definujete jak se jednotlivý objekt může vzhledem k tomuto kloubu otáčet či od něj vzdalovat (aby jste ruku nemohli vytáhnout deset centimetrů od zápěstí nebo ji otočit o 180 stupňů).

Světla a kamery
Celou scénu pak máte možnost nasvítit mnohými typy světel u nichž nastavíte jejich barvu, intenzitu, typ stínů a další jejich chování. K dispozici jsou následující typy světel:

  • všepřítomné světlo (Ambient light) - v nastavení vizualizace
  • sluneční světlo (Sun light)
  • měsíční světlo (Moon light)
  • kužel světla (Spot light)
  • vzdálené světlo (Distant light)
  • žárovka (Bulb light)
  • paprskovité světlo (Beams light)

Do nasvícené scény pak přidáte nějakou z následujících kamer, u kterých lze opět nastavit jejich chování:
  • kónická kamera (Conic camera) - parametr zvětšení (Zoom) v rozsahu 1-500 mm
  • kónická kamera (Conical) - parametry - Wide 24mm, Normal 50mm, Telephoto 200mm, Zoom 6-500mm
  • isometrická kamera (Isometric) - zachovává rozměry bez ohledu na vzdálenost - parametr Zoom 12%-900%
  • sférická kamera (Spherical camera) - parametry - Zoom 1-20mm, úhel (Angle) 1°-360°
  • speciální sférická kamera (IVRM Spheric) - vhodná pro scény typu RealSpace (vesmírné lodě apod.)

Efekty
Pro konečné doladění scény Vám Ray Dream Studio nabízí speciální vizualizační efekty a filtry. Máte možnost si vybrat některý z atmosferických efektů (několik typů mlhy,vítr) nebo dát na pozadí obrázek, animaci nebo jednolitou barvu, přechod z jedné barvy do druhé či vícebarevný přechod vytvořený matematickým vzorcem. Různé efekty a filtry pro Ray Dream Studio píší i jiné firmy, takže výběr je veliký i když si tyto plug-ins musíte dokoupit. Mezi filtry dodávané s Ray Dream Studiem patří:

  • Depth of Field - simulace objektivu reálné kamery - rozostření obrazu
  • Lens Flare - simulace silného světelného zdroje i s odlesky (Slunce)
  • Glow - fotografický filtr přidávající zař okolo každého viditelného světelného zdroje (které je vidět kamerou a není zakryto nějakým objektem)
  • Nebula - vícebarevné proužky okolo každého viditelného světelného zdroje
  • Pulsator - vícebarevné přerušované proužky okolo každého viditelného světelného zdroje
  • Stars - hvězda okolo každého viditelného světelného zdroje
  • VarioCross - filtr přidá dva proužky okolo každého viditelného světelného zdroje
  • CrossScreen - přidání žhnoucích větví okolo každého viditelného světelného zdroje
  • 3D Light Cone - simulace světelných paprsků (světlo procházející zaprášenou místností)
  • 3D Light Sphere - simulace zářivého zdroje v prostředí (zářivá hvězda)
  • 3D Light Aura - filtr přidávající objektům zář (rozžhavené železo, neónová světla, laser)

Visualizace
Je-li scéna zcela hotova i se všemi efekty tak stačí jen zvolit velikost a rozlišení výsledného obrázku nebo animace, formát a jméno souboru, do kterého se výsledek uloží. Posledním a velice důležitým krokem je výběr typu vizualizace a jeho nastavení. Nastavením vizualizace teprve programu sdělíte jak se má výsledná scéna vypočítat, jaké materiálové, světelné či jiné efekty se mají zahrnout do výpočtu scény, jak má být výsledek kvalitní a jiné důležité atributy. Při nastavování vizualizačních parametrů si musíte uvědomit, že čím "lepší" nastavení tím bude k výpočtu scény zapotřebí delší čas a větší paměť. Také musíte vědět k čemu vizualizovanou scénu použijete, jestli to je již konečný výsledek nebo teprve mezivýsledek, který použijete k další práci. Ray Dream Studio nabízí čtyři druhy vizualizace, u kterých pak dále můžete měnit jejich nastavení.

  1. vizualizace sledováním paprsku (Ray Tracer) - nejlepší typ vizualizace vhodný pro scény z reálného nebo vesmírného světa. Můžete zapnout nebo vypnout efekty, které se mají počítat (stíny, hrubost povrchu, zrcadlivost, průhlednost, lom světla), nastavit druh antialiasingu, nastavit hloubku sledování paprsku.
  2. přizpůsobená vizualizace (Adaptive) - pro vizualizaci rozdílných oblastí ve scéně, vhodné pro objekty s různorodým povrchem (Bump maps), zrcadlivostí či scény plné stínů. Nastavení je jako u Ray Traceru a navíc můžete nastavit kvalitu obrysu objektů.
  3. přirozená vizualizace (Natural Media) - výběr typu "pera pro kreslení obrazu" - základní, krystal, setřený inkoust, náčrtek, víceúrovňové stínování, hedvábný obraz.
  4. vizualizace pro ukázku (Draft Z-Buffer) - rychlá vizualizace kvalitou srovnatelná s nejvyšší možnou kvalitou na pracovní ploše. Nastavit zde můžete barvu odrazu světla a průhlednosti a vypnout či zapnout vizualizaci materiálu na objektech.

Chcete-li výslednou animaci později přehrát na video můžete zapnout Field Rendering což je rozklad obrazu na půlsnímky a výsledná animace pak bude na televizní obrazovce plynulejší. Máte-li pocit, že Ray Dream Studio počítá scény pomalu můžete to o něco zrychlit, zapnete-li SMP což je podpora pro využití více procesorů při výpočtu scény, samozřejmě jen za předpokladu, že máte víceprocesorový systém.

Import / Export
Programy a formáty, které Ray Dream Studio podporuje:

  • 2D (pro vytváření modelů technikou Free Form)
  • Adobe Illustrator 1, 88, 3, 4
  • Corel Draw 3, 4
  • WMF
  • CGM
  • 3D (import a export drátových modelů)
  • 3DMF (B3D, T3D, 3MF)
  • DXF
  • Detailer (VDU)
  • VRML 2.0 (WRL)

Výstupní soubory typu:
AVI, BMP, PhotoPaint, Painter Riff, GIF, JPEG, PhotoShop 2.5, TIFF, PCX, Targa

Minimální konfigurace Vašeho počítače je dle příručky následující :

  • 486,Pentium
  • 16 MB RAM (24+ MB doporučeno)
  • 40 MB na harddisku
  • 8-bit (256 barev) grafickou kartu (16- nebo 24-bit grafická karta doporučena)
  • CD-ROM
  • Windows 95 nebo NT
  • Písmo TrueType

Závěr
Abych mohl napsat více o tom jak se v tomto programu pracuje, jaké má dobré a špatné stránky, co by určitě chtělo změnit a naopak co neměnit, bych potřeboval s tímto programem delší dobu pracovat. To ale nebylo cílem této recenze. Cílem bylo přiblížit Vám Ray Dream Studio a 3D vizualizační software vůbec. Recenze, kterou právě dočítáte, je postavena na prvních dojmech z programu a hlavně na informacích získaných z uživatelské příručky. Pro lepší ilustraci o tom co Ray Dream Studio dokáže přikládáme několik ukázkových obrázků z CD, které vytvořili profesionálové. A jako obyčejně poslední informací o Ray Dream Studiu 5 bude jeho cena, která je 14.340 Kč bez DPH. Tato cena Vás možná zaskočí, pokud nepracujete běžně s visualizačními programi, ale je velice nízká.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: