Quark zakoupen investiční firmou: Jaká budoucnost čeká QuarkXPress? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Quark zakoupen investiční firmou: Jaká budoucnost čeká QuarkXPress?

10. srpna 2011, 00.00 | Poměrně překvapivě byla 9. srpna zveřejněna zpráva, že společnost Quark zakoupila kalifornská investiční firma Platinum Equity. Jaký vliv bude mít tato akvizice na budoucnost QuarkXPressu a dalších řešení nabízených dnes pod značkou Quark?

Společnost Quark není asi třeba většině čtenářů serveru Grafika příliš představovat. Jedná se totiž o výrobce sázecího programu QuarkXPress, který patřil ke klíčovým hybatelům tzv. DTP revoluce na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Po kultovním QuarkXPressu 3.x ovšem přišla léta otálení se skutečně kvalitním updatem, spojená také s arogantním chováním výrobce, jenž svého času kontroloval příslušný segment trhu v USA z 95 %. Problémová politika Quarku spolu s nástupem zásadního konkurenta, tedy Adobe InDesignu, vedly k tomu, že QuarkXPress ztratil skutečně mnoho ze svých pozic. S verzemi 6 až 8 nicméně přišla snaha produkt skutečně inovovat a také nabídnout zákazníkům lepší servis i licenční podmínky.

Daný trend pak potvrdil před časem uvedený QuarkXPress 9, jenž již svými funkcemi zdaleka nepokrývá jen říši tradiční sazby, když vedle tiskoviny umožňuje stejně dobře vytvářet obsah v PDF, HTML, ePUB, Flashi a dalších formátech elektronického publikování, v nejbližší době by se pak mělo k zákazníkům dostat i AppStudio, rozšíření QuarkXPressu 9 dovolující vytvářet v daném programu publikace pro Apple iPad.

Je pak třeba ještě zdůraznit, že Quark neznamená zdaleka jen samotný QuarkXPress. Možnosti daného programu jsou rozšiřovatelné mnoha pluginy-extenzemi nezávislých výrobců. A Quark také nabízí mnohá řešení, dovolující jádro XPressu nasadit v nejrozmanitějších publikačních workflow: zmínit zde takto musíme přinejmenším redakční řešení CopyDesk (redakční editor) a Quark Publishing System (redakční systém) a dále též třeba QuarkServer pro serverovou sazbu a cross-media výstupy.

V tuto chvíli lze jen těžko říci, jaký vliv na dané produkty bude mít dne 9. 8. ohlášená akvizice společnosti Quark kalifornskou investiční společností Platinum Equity, která ji takto odkoupila od současného vlastníka, rodiny Ebrahimi. Podle odpovídající tiskové zprávy i prohlášení některých významných zástupců společnosti by se vlivem akvizice na značce, produktovém portfoliu Quarku, strategii, ani stávajícím managerském a vývojovém týmu společnosti nemělo nic měnit. Rovněž se pak nepředpokládá zastavení vývoje některého z produktů daného výrobce. Tisková zpráva i některá prohlášení naopak hovoří o nové revoluci, kterou by měl Quark přinést tentokrát na poli dynamického a cross-media publikování.

Na základě obdobných případů z minulosti lze jen těžko odhadnout, jak moc je třeba danou akvizici považovat za příznak vzestupu či naopak úpadku. Bude každopádně zajímavé sledovat, nakolik bude Quark pod novým vlastníkem akcelerovat svou strategii z posledního období, která se přinejmenším při pohledu zvenčí jeví být jako poměrně zdařilá. Spekuluje se zde přinejmenším o možných dalších akvizicích na poli výrobců softwaru a případě i hardwaru, jenž by posílily a rozšířily stávající možnosti produktového portfolia Quarku. Dočkáme se tedy obdoby Adobe Creative Suite pod hlavičkou Quarku? Anebo bychom měli věřit spíše tvrzením, podle kterých Quark nehodlá pod novou taktovkou příliš rozšiřovat svůj záběr a bude se „jen“ snažit posílit své pozice na tradičních trzích (vydavatelství periodik aj.) a také v korporátní sféře (finančnictví, průmysl aj.)? Obáváme se, že odpovědi na tyto i další otázky přinesou až další měsíce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: