Professor Franklin´s Instant Photo Effects 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Professor Franklin´s Instant Photo Effects 2.0

13. srpna 2002, 00.00 | Na grafické efekty všech možných i nemožných typů je zaměřen nový a nepříliš drahý balík Photo Effects pro Windows určený zejména začínajícím uživatelům v oboru počítačové grafiky.

{Základní popis}

Instalační archiv zkušebního efektového balíku pro Windows s poněkud krkolomným názvem Professor Franklin´s Instant Photo Effects má necelých 17 MB, za 30 USD je ale k dispozici verze na CD, jejíž instalace zabere na disku cca 90 MB nebo zhruba 20 MB při spouštění programu přímo z cédéčka. Společně s efektovým balíkem máte možnosti si vyzkoušet a samozřejmě i eventuálně později zakoupit služby internetového "tiskového" serveru pictureBUZZ (trial verzi Instant Photo Effects hledejte právě na tomto serveru), který nabízí řadu zajímavých on-line služeb v oblasti zpracování grafiky tisku vizitek, různých dokumentů, plakátů, fotografií apod. - v našich "modemových" podmínkách je však jeho využití poměrně sporné. Nároky Instant Photo Effects jsou doslova směšné, postačí takřka libovolný počítač s MS Windows 95 a novější verzí s odpovídajícím množstvím paměti, rozlišení obrazovky alespoň 800x600 bodů a nějaké to místo na pevném disku.


jeden z klasických efektů ozdobných okrajů, zde v podobě puzzle

Protože je program určený především začínajícím uživatelům v oboru počítačové grafiky, není jeho ovládání nijak komplikované a zvládne ho doslova i malé dítě s minimálními znalostmi angličtiny. Po importu obrázku či fotografie (podporováno je i rozhraní TWAIN pro skenování či import fotek z digitálního fotoaparátu) do Instant Photo Effects si stačí vybrat požadovaný efekt z jedné z šesti nabízených kategorií a o zbytek se už postará program. Instant Photo Effects ale mimo efektů nabízí i ty nejzákladnější editační nástroje pro úprav importovaných obrázků a digitálních fotografií jako je například odstranění efektu červených očí s možností výběru barvy, primitivní retuše různých poškozených částí obrazu (různé drobné prasklinky, čáry, prach apod. vyskytující se občas u skenovaných fotek), přidávání textu do obrázků (včetně stínování) a vyplnění písma nejen barvou, ale také některou z nabízených textur, ořezové nástroje s možností výběru mnoha geometrických tvarů, různé rotace a zrcadlení obrázků a samozřejmě i možnost zvětšit či zmenšit si importovaný obrázek či fotku dle potřeby. Některé funkce Instant Photo Effects jsou přímo napojené na služby serveru pictureBUZZ, jedná se ale pouze o doplňkové služby, které nijak přímo nesouvisí s efektovými možnostmi programu. Ve zkušební verzi bohužel není dostupná funkce "IntelliSave" sloužící k exportu grafiky vhodné pro web, s tím se ale budete muset při testování možností programu smířit. Celkový počet efektů a jejich jednotlivých variant dostupných v Instant Photo Effects je hodně přes 200, k čemuž si ještě můžete připočítat možnost některé efekty dále editovat změnou jejich parametrů případně si je zkombinovat (viz dále), takže výsledný počet efektů odhaduji zhruba na 250. Šest hlavních kategorií efektů v Instant Photo Effects představují skupiny "Edges", "Frames", "Darkroom", "Accents", "Photography" a "Artistic", zde je jejich stručný popis:
Edges - klasické efekty ozdobných okrajů s využitím masek mnoha desítek typů a tvarů
Frames - opět klasické efekty orámování obrázků a fotografií
Darkroom - efekty pro automatické korekce fotografií, úpravy jasu/kontrastu, různé mlžné opary, barvové korekce, negativ apod.
Accents - různé světelné efekty, aplikace textur/bumpmappingu, přidávání stínů, deformace obrazu apod.
Photography - komplexní efekty za zpracování fotografií jako například Duotone, Soft Focus, Antique, Tint apod.
Artistic - různé umělecké efekty imitující například malířské techniky jednotlivých malířů jako byl například Monet, Van Gogh, techniky vodomalby, kresby pastelkami, olejomalbu apod.


efekt Paste ze skupiny Artistic


efekt bodového světla (nasvícení reflektorem) ze skupiny Accents

Každá z kategorií obsahuje obvykle ještě několik variant efektů na dané téma pro lepší přehlednost, jednotlivé subkategorie najdete vždy nalevo v hlavním okně programu. Po kliknutí na danou subkategorii se už objeví nabídka vlastních efektů, které můžete po zobrazení náhledu (který bohužel trvá prakticky stejně dlouho jako vlastní provedení celého efektu) aplikovat na obrázek nebo provedené změny vrátit zpět do předchozího stavu obrázku. Takto prováděné efekty lze postupně vrstvit po jednotlivých krocích, přičemž všechny kroky lze díky neomezené funkci Undo postupně vrátit zpět. U některých efektů lze ještě před jejich aplikací na obrázek či fotku nastavit jejich parametry - například u efektů používajících světelné zdroje lze nadefinovat intenzitu a barvu světla podle několika barvových schémat nebo samostatně pro každé ze světel, u ozdobných okrajů pak i nezbytnou barvu pozadí, případně použití měkkých či tvrdých stínů kolem použité masky. Maskování a práci s průhledností využívají i mnoho z jiných efektů, takže na několik kliknutí můžete z importované fotky rychle vyrobit například titulní stránku časopisu či novin a spoustu dalších zajímavých efektů. Některé masky, textury, předlohy atp. (ve formátech JPEG, GIF, PNG a BMP) lze sice do Instant Photo Effects dle potřeby přidávat, je však nutno vytvořit i příslušný konfigurační soubor (přípona "INI") s názvem a jednotlivými parametry daného efektu, což u začínajících uživatelů prakticky nepřichází v úvahu - o něco zkušenější uživatel/grafik by ale s rozšířením palety efektů neměl mít potíže.


jeden z typů orámování ze skupiny Frames

Professor Franklin´s Instant Photo Effects nemůže nabídnout nic převratného pokročilým uživatelům či zkušenějším grafikům, kterým ale ostatně program není vůbec určen. Výhody v jednoduchém používání programu a samozřejmě hlavně ve velmi slušné nabídce několik set efektů za rozumnou cenu 30 USD jsou na první pohled patrné a pokud právě začínáte objevovat krásu a možnosti počítačové grafiky, klidně si program v jeho trial verzi vyzkoušejte, zklamaní určitě nebudete.

[-more-]{Ukázky několika dalších efektů a dostupných editačních nástrojů}


další z orámování (Dark Wood) ze skupiny Frames


jeden z efektů ze skupiny Darkroom


efekt Ghost z nabídky Photography


jeden z efektů z nabídky AccentsTématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: