priPrinter 1.1: kvalitní virtuální tiskový ovladač pro Windows - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

priPrinter 1.1: kvalitní virtuální tiskový ovladač pro Windows

sw software

11. srpna 2008, 00.00 | priPrinter je rychlý virtuální tiskový ovladač pro Windows, který umí nejen zobrazovat detailní náhledy tiskových stran a tisknout více stránek na jeden tiskový arch, ale také přidávat do stránek vodoznaky, spojovat jednotlivé tiskové úlohy, vyhledávat v nich texty a mimo jiné také ukládat tištěné stránky na disk jako bitmapovou grafiky. Podrobnosti o programu vám přinášíme v dnešní recenzi.

priPrinter maďarské společnosti Pelikan Software je virtuální tiskový ovladač pro Windows XP/2003/Vista, jehož úkolem je mimo vizuální kontroly vzhledu výsledných tiskových archů také možnost spojovat tiskové úlohy, exportovat je v podobě bitmapových obrázků, umožnit tisk více stránek na jeden tiskový arch a několik dalších užitečných funkcí.

Program je k dispozici ve verzích pro 32 bitové i 64 bitové Windows a cena ovladače je 25 EUR, přičemž licence platí pro obě verze (32 bit i 64bit) současně.

Tvorba a tisk či uložení tiskové úlohy

priPrinter pracuje jako kterýkoliv jiný klasický virtuální tiskový ovladač pro Windows a můžete ho tedy používat jako běžnou tiskárnu. Po aktivaci tisku na tiskárnu priPrinteru se objeví nové okno s náhledy jednotlivých tiskových stran tištěného dokumentu a velký náhled aktuální stránky. Pokud použijete priPrinter vícekrát (z libovolných aplikací), tiskové úlohy se automaticky (například jako ve FinePrintu) objeví v již zobrazeném náhledovém okně a můžete je sloučit do jedné úlohy.


priPrinter 1.1 - prostředí virtuálního tiskového ovladače s náhledem tiskových úloh, jejich jednotlivých stran a kontextovým menu pro rychlý přístup k hlavním funkcím programu

Jednotlivé stránky si můžete prohlížet v poměrně dokonalém náhledovém systému s plynule fungující lupou a několik variantami zobrazení tiskových stran, druhá funkce „grafické lupy“ je zde pak spíše na efekt než pro reálně využití. Jednoduchým tažením myší můžete přesouvat tiskové strany (po aktivaci nástroje pro přesun), posouvat obsah náhledů stránek a také vytvořit tiskovou úlohu s až 5 x 5 stranami na tiskový arch, nebo dokonce s libovolným jiným počtem stran na tiskový arch. S pomocí dalších standardních funkcí priPrinteru lze velmi snadno vytvářet například booklety či plakáty a ihned si jejich vzhled zkontrolovat na velkém náhledu. Všechny dokumenty lze prostřednictvím priPrinteru respektive jedné z jeho šablon tisknout i jako formuláře a následně jako formuláře používat. Tiskové úlohy lze rovněž ukládat ve formátu priPrinteru pro pozdější zpracování.
Finální tiskovou úlohu pak můžete odeslat na libovolnou jinou reálnou či opět virtuální tiskárnu. Druhou možností je pak namísto použití tiskového ovladače uložení stránek v některém z bitmapových grafických formátů BMP, JPEG, PNG, TARGA a TIFF se zvoleným rozlišením.


priPrinter 1.1 - základní možnosti tvorby "vícestránkových" tiskových layoutů


priPrinter 1.1 - vizuální lupa je u programu spíše efektovou záležitostí, v rámci náhledového systému je však k dispozici klasická lupa s plynulým zvětšením/zmenšením náhledů jednotlivých tiskových stran


priPrinter 1.1 - tiskové úlohy respektive jednotlivé tiskové stránky můžete prostřednictvím ovladače také ukládat na disk v několika bitmapových formátech se zvoleným rozlišením

Manipulace s tiskovými stranami

Náhledový systém funguje podobně jako třeba ve webovém prohlížeči po stisku klávesy F11 i v celoobrazovkovém módu. Jedním kliknutím myší lze převést barvy do odstínů šedi, nebo naopak grafické prvky úplně vypnout. Protože až do finálního tisku pracuje priPrinter s tiskovými daty v jejich původním formátu, nabízí ovladač šikovnou funkci pro vyhledávání textu v rámci celé tiskové úlohy a kopírování označených textů do schránky Windows.

Na tištěné stránky můžete přidat libovolný textový vodoznak či textový komentář, čeština v českých TrueType/OpenType písmech funguje po zvolení příslušné kódové stránky. Další doplňkovou funkcí je možnost měření rozměrů grafických objektů a tiskových stran a aktivace pravítek včetně jejich tisku. Použít můžete i funkci pro automatický či manuální ořez obsahu tiskové stránky, která dokáže ušetřit místo oříznutím prázdného prostoru a vynecháním pro tisk nedůležitých informací.


priPrinter 1.1 - na tiskové stránky můžete s pomocí ovladače přidat libovolné (textové) vodoznaky či textové popisky včetně češtiny


priPrinter 1.1 - souhrnné informace o aktuálních tiskových úlohách, v sekci Documents jsou pak náhledy jednotlivých úloh


priPrinter 1.1 - nastavení okrajů tiskové strany včetně možnosti aktivace a tisku pravítek na stránkách


priPrinter 1.1 - jedna ze sekcí předvoleb aplikace a volba měřicích jednotek

Závěr

O užitečnosti priPrinteru myslím není pochyb a velmi kladné hodnocení si zaslouží i celková rychlost aplikace. Tiskový ovladač může významně usnadnit zpracování menšího i většího počtu tiskových úloh, u kterých je zapotřebí jednak dodatečná manipulace s jednotlivými stranami v dané tiskové úloze, případně také odstranění grafických prvků či vyhledání požadovaného textu. Dobře fungující náhledový systém s kvalitní lupou a několika variantami zobrazení náhledů stránek je výrazně lepší než například u stávající verze FinePrintu 5.x (uvidíme však, co nabídne již dostupná verze 6.x), poměrně unikátní je i možnost vyhledávání textů u již "předtištěných" dokumentů. K dokonalosti priPrinteru chybí snad už jen nativní podpora formátu PDF, kterou lze ale bez problémů doplnit následným použitím dalšího virtuálního tiskového ovladače.

Zkušební verzi tiskového ovladače priPrinter si můžete stáhnout zdarma ve 32 bitové nebo 64 bitové verzi z webových stránek aplikace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: