PowerDirector 1.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

PowerDirector 1.1

17. října 2001, 00.00 | Univerzální video grabber, konvertor, střižna a efektový nástroj v jednom, navíc se sice netradičním, ale oku lahodícím grafickým rozhraním - tak přesně tím vším je PowerDirector.

Firmu CyberLink netřeba představovat, její produkty jako je PowerDVD, PowerVCR a další máte možná už dávno na své počítači nainstalovány. PowerDirector je určen pro Windows 98/SE/ME a Windows 2000/XP, stojí 95 USD (boxovaná verze je o cca 20 USD dražší) a slouží ke komplexnímu zpracování videa od grabování přes střih až po konverze, titulkování videa a postprodukci. PowerDirector je schopen pracovat s několika standardními animačními a videoformáty včetně DV, AVI, Windows Media a MPEG-1/MPEG-2. Pokud chcete konvertovat video v reálném čase, budete potřebovat rychlý procesor - například pro transcoding DV do MPEG-1 je doporučen procesor PIII s taktem 700 MHz, pro konverzi do MPEG-2 v reálném čase pak alespoň PIII 1 GHz nebo jejich ekvivalenty.Video můžete importovat z disku, analogového a DV kamkordéru (přes IEEE 1394 alias FireWire rozhraní), videa, TV Tuneru a dalších zdrojů analogového videosignálu zpracovaného přes WDM/VfW kompatibilní driver. Dále lze do programu respektive knihovny zdrojových souborů importovat statické obrázky a audio stopy, které pak lze v PowerDirectoru podle potřeby sestříhat, upravit, nebo využít u postprodukčních efektů. Pokud máte rychlý procesor, můžete video v reálném čase převádět do některého z podporovaných formátů. Při zpracování videa samozřejmě musíte počítat s velkým objemem dat, například u DV videa je zapotřebí na hodinu videa cca 25 GB místa na disku - takové základní věci ale určitě není nutno připomínat. Editace a úpravy lze provádět přes víceúčelový panel (několik z jeho funkcí je na obrázcích dole) celkem zdařile imitující nejen VCR ovládací prvky, ale také různé další funkce dostupné u analogových či digitálních střižen.


Grafické rozhraní je přizpůsobeno stylu práce drag&drop, takže můžete video upravit i opatřit efekty velmi rychle. Nabídka postprodukčních efektů je poměrně bohatá, vybírat můžete z více než 100 transition efektů, 50 textových efektů a dalších efektových funkcí spojených s úpravami audia. Pokud potřebujete video opatřit titulky, máte na výběr z řady výše zmíněných efektů včetně několika 3D verzí titulků - dobrá zpráva je i skutečnost, že PowerDirector podporuje české TrueType fonty.

Při exportu máte na výběr z výše uvedené nabídky animačních a videoformátů. Každý formát má přednastaveny základní parametry a pokud Vám nevyhovují, můžete si u některých dodatečně nastavit vše potřebné. Protože ale PowerDirector není primárně určen profesionálům, nečekejte podrobné preference pro každý formát jaké najdete u různých transkodérů či enkodérů.
PowerDirector není vzhledem ke svým možnostem nijak zvlášť drahý, jeho nákup ale přesto doporučuji zvážit. Napřed si program vyzkoušejte a přesvědčete se, zda zejména pod Windows 2000 funguje grabování analogového videa (například ve Windows 98 zcela bezproblémový ASUS 6800 Deluxe odmítá grabovat v PowerDirectoru provozovaném ve Windows 2000). Exportní možnosti jsou ovšem vynikající (až na chybějící podporu formátu QuickTime), zejména encoding MPEG-2 videa zatím není u tohoto typu low-end programů určených ke zpracování videa nijak zvlášť rozšířen.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: