Pixologic ZBrush 4.0: dokonalé 3D malování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Pixologic ZBrush 4.0: dokonalé 3D malování

19. srpna 2010, 00.00 | Známý "sochařský" 3D editor specializující se na kreslení a malování na povrchy 3D objektů patří mezi hodnotné grafické aplikace na tvorbu, návrhy a zpracování digitálních 3D modelů objektů pro prakticky libovolné účely. ZBrush se používá zejména u virtuálních sochařských činností při práci s modely lidských či zvířecích postav a jejich obličejových partií, využití si však editor najde i produkci her či v jiných oblastech 3D grafiky.

Pixologic ZBrush je kombinace grafického editoru a modelovacího programu, jehož unikátní doménou je „digitální sochařství“ s možností kreslit a upravovat povrchy 3D modelů. Můžete tak zapomenout na komplikované přiřazování materiálů a textur jednotlivých objektům a pracovat s povrchy 3D modely podobně jako s 2D designem v Adobe Photoshopu.

Analogie s Photoshopem je samozřejmě jen vzdáleným zpodobněním schopnostem a způsobu práce s 3D modely objektů v editoru ZBrush, který nativně přebírá funkce sofistikovaného modeleru, napojeného na (do detailů propracovaný) systém úprav textur a různých speciálních vlastností povrchů materiálů.

Pixologic ZBrush 4.0 je k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X, cena editoru je 595 USD.

Prostředí a rychlost editoru

Mimo poměrně unikátních funkcí pro kreslení a interaktivní úpravy povrchů objektů má ZBrush hodně zajímavé grafické rozhraní s plynule posouvanými pracovními paletami nástrojů řazených do mnoha skupin. Některé důležité paletky jsou navenek skryté a lze je aktivovat přes hotkeys, jedná se například o výběr barev či rychlé transformační a výběrové funkce.


Pixologic ZBrush 4.0 - některé z důležitých skrytých (v praxi spíše překryvných) pracovních palet editoru se aktivují přes různé hotkeys

3D sochařství klade značné nároky na rychlost procesoru a vykreslování modelů objektů pomocí grafické karty. ZBrush je ve své čtvrté verzi opravdu rychlý editor prostorových modelů a nabízí plynulou práci při kreslení a manipulacích s objekty obsahujících řádově několik miliónů polygonů.

Některé základní vlastnosti a možnosti editoru

Mimo schopnosti nativně kreslit přímo po povrchu 3D objektů (aniž byste se museli starat o jejich původní vlastnosti) je asi nejdůležitější mít vůbec čím kreslit. Základní nabídku ZBrush 4.0 tvoří třicet „sochařských“ štětců, které doslova modelují povrch objektů s využitím textur a různých specifických vlastností materiálů, UV map a dalších obvyklých modelovacích či kreslicích funkcí známých z 2D/3D editorů. Každý štětec má přitom přednastavený svůj materiál, který umí přetvářet – lze tak například snadno vyrývat povrchy kovů, upravit strukturu plastů, skla, kůže, dřeva apod.

Při digitálním malování po površích objektů máte k dispozici spoustu doplňkových funkcí například v podobě různých způsobů vyhlazování polygonů, ovládání tahů perem/štětcem, ovládat můžete i alfakanály materiálů využívané i pro deformační funkce. Povrchy 3D modelů přitom umí příslušné štětce deformovat s dodržením gravitačních zákonů, kdy se hmota materiálu jednotlivých objektů vytlačuje či přesouvá stejně jako při reálném modelování s hlínou či jinou hmotou. Simulovat lze také například vítr, magnetismum či jiné fyzikální efekty.


Pixologic ZBrush 4.0 - jedna z kategorií nabídky kreslicích štětců, kterými lze malovat přímo po povrchu 3D modelů

V módu PolyPaint lze po 3D modelech kreslit bez zdlouhavého přiřazování textur, které lze zvolit až dodatečně a „nakreslené“ strukturální změny objektů se přizpůsobí vlastnostem zvolené textury či materiálu. PolyPaint je navíc nezávislý na rozlišení textur, takže můžete později navýšit preciznost detailů jednoduchým přiřazením textury s vyšším rozlišením. Dalším unikátním kreslicím módem je tzv. Pixol (někdy označovaný jako 2.5D mód), ve kterém lze v 3D prostředí editoru vytvářet 2D ilustrace, přičemž ZBrush uchovává informace o světelných podmínkách kresby, barvách, umístění objektů a informace o všech použitých materiálech.

Úpravy postav lze realizovat s pomocí transpozičních funkcí editoru, s jejichž využitím můžete různé pózy a změnit tak výraz či naznačení pohybu celé postavy. Pracovat lze ve vrstvách a zkombinovat tak například podkladový materiál s jeho „vnější“ vrstvou úprav, zde pak možnosti editoru úměrně narůstají.


Pixologic ZBrush 4.0 - editor lze použít i pro kreslení komiksových či scifi postaviček v cartoon stylu

Novinky

Všechny aktivní pracovní nástroje, velikost dokumentu, světla, materiály a obsah časové osy můžete nově uložit jedním kliknutím. Vylepšený je renderovací modul zohledňující různé stavy a vlastnosti objektů včetně jejich průhlednosti v návaznosti na odlesky a světelné zdroje. V rozšířené časové ose nově najdeme správu klíčových snímků, podporu zvuku pro jeho manuální synchronizaci, fade in/out efekty, podporu animačních vrstev, pozadí, ZSpheres a formátu MDD pro import a export animací.

Některé funkce editoru byly už naznačeny ve verzi 3.5, kterou ZBrush 4.0 dále rozšiřuje u sochařských nástrojů pro tzv. slicing a nové tahy štětcem. Mezi nově přidané štětce patří například Match Maker pro deformace mesh sítě, Deco štětce pro rotace a spin, Clay Buildup a také štětce Move Elastic, Move Topo a Move Parts pro deformace a práci s elasticitou objektů. Vylepšené je vše týkající se 3D kreslení v režimu PolyPaint, nové máte k dispozici shadery Fast Overlay a Fresnel Overlay zobrazující realistické efekty u materiálů.

Produkční funkce ZBrush 4.0 byly u GoZ navýšeny o spolupráci a kompatibilitu s Autodesk Maya a 3DSMax (nyní včetně verze 2011),Luxology modo 401 a Cinema 3D R11.5. Nových verzí se dočkaly také některé pluginy pro ZBrush – například Decimation Master je je stažení v 64 bitové verzi, updatován byl 3D Print Exporter či zcela nový Multi-map Exporter.


Pixologic ZBrush 4.0 - jedna z vylepšených funkcí programu v podobě snadného vizuálního výběru textur, modelů a dalších grafických prvků upravované scény

Závěr

Pixologic ZBrush je kreativní 3D malířský program pro digitální umělce, kteří se zabývají zpracováním a především vivuálními grafickými úpravami modelů objektů. ZBrush v sobě de facto spojuje koncept 3D modeleru s 2D grafickým editorem, který mívají integrované pouze velmi drahé studiové animační systémy, a proto je přijatelná i cena aplikace.

I když by se mohlo zdát, že se editor hodí hlavně v produkčním procesu zpracování počítačových her, ve kterých se často vyskytují různé scifi postavy, přesvalnatělí akční zabijáci a další mutanti či příšerky, najde si ZBrush své použití i u klasické 3D grafiky a obecně u sofistikované digitální malby.


Pixologic ZBrush 4.0 - ukázky několika 3D modelů upravených a "pokreslených" v editoru ZBrush

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: