Pixlr Editor: unikátní online grafický editor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Pixlr Editor: unikátní online grafický editor

1. dubna 2011, 00.00 | Grafický editor Pixlr je jedním z online nástrojů z nastupující generace cloudových služeb v podobě webových aplikací, určených obecně pro design a především ke zpracování či úpravám obrázků a digitálních fotografií. Editor nabízí různé kreslicí a retušovací funkce, sofistikovanou manipulaci s barvami, řadu běžných efektových filtrů a mimo jiné i sdílení grafických souborů s několika populárními online službami.

Pixlr Editor je online přístupná cloudová služba v podobě grafického nástroje pro editaci, drobné retuše a efektové úpravy obrázků a fotografií, které lze v editoru také různě slučovat a upravovat ve vrstvách. Funkcemi relativně dobře vybavený Pixlr Editor doplňuje ještě další specializovaný online nástroj Pixlr Express pro rychlé image a color processingové úpravy fotografií. V obou případech se jedná o Flash aplikace a pro jejich používání je tedy zapotřebí Flash Player respektive plugin pro webový prohlížeč, ze kterého se oba zmíněné editory spouští a ovládají.

Prostředí a štětce Pixlr Editoru

Editor má českou lokalizaci, případně se můžete přepnout do některého ze zhruba třiceti dalších jazyků. Prostředí aplikace je poměrně líbivé – palety a některé okna s pracovními nástroji lze přesouvat na ploše hlavního okna prohlížeče, další ovládací prvky Pixlr Editoru jsou podobně jako třeba u Adobe Photoshopu sdruženy do horní lišty a menu.

Většina pracovních nástrojů má několik předvoleb, většinou se jedná o nastavení pro toleranci výběru, vyhlazování a intenzity účinnosti použité u daného nástroje, krytí štětců apod. Kreslicích štětců máte na výběr mnoho desítek, přičemž štětce jsou organizované ve skupinách podle zaměření či typu a můžete mezi nimi snadno přepínat a prohlížet si je v Průzkumníkovi štětců.


Pixlr Editor - prostředí editoru s paletou vrstev grafického dokumentu, navigátorem a historií prováděných pracovních akcí
Pixlr Editor - výběr a nabídka štětců v Průzkumníkovi štětců


Pixlr Editor - ovládací menu editoru

Import a sdílení grafických dokumentů

Jedním z úkolů Pixlr Editoru je výměna grafických dat s populárními online službami a servery, což je současně zřejmě primární zaměření aplikace. Editor spolupracuje formou importu a exportu souborů s online službami Picasa, Flickr, Facebook, imm.io a s vlastní službou Pixlr Library, do které se musíte stejně jako do ostatních serverových služeb nejprve zaregistrovat.

Aplikace umí z online i offline zdrojů načítat a ukládat obrázky a fotografie v běžných formátech BMP, GIF, JPEG a PNG včetně průhlednosti, které lze používat a většinou i správně zobrazovat ve většině webových prohlížečů. Grafické dokumenty s vrstvami ukládá Pixlr Editor ve vlastním (zdokumentovaném) formátu PXD. Soubory z lokálního úložiště se nahrávají přímo do cloudové služby Pixlr, kde pak probíhá jejich zpracování v editoru.
Pixlr Editor - úvodní dialog pro import a otevření grafického souboru


Pixlr Editor - grafické soubory lze exportovat v několika formátech a ukládat je na známé onlien služby/servery

Vrstvy a výběr

Vrstvy mohou být v dokumentu textové či grafické. Každá vrstva má nastavitelné krytí, mód prolnutí a může obsahovat masku a několik běžných efektových stylů typu vržený stín, zkosení, vnější či vnitřní záře aj. Obrázky lze z knihovny otevírat přímo do nové vrstvy, každou vrstvu lze dále otáčet, rastrovat, duplikovat a převracet.

Pro výběr slouží magická hůlka nebo běžné nástroje pro čtvercový, kruhovitý či polygonový výběr, k dispozici je i výběr typu laso. K retuším slouží obdoba funkce Healing Brush, další běžné pracovní nástroje Pixlr Editoru tvoří například kalíšek s barvou, nástroje pro rozostření/ostření, rozmazání, potřísnění, redukci červených očí a několik funkcí pro interaktivní deformace obrazu.


Pixlr Editor - vkládání textových vrstev


Pixlr Editor - výběr a nastavení gradientů

Úpravy barev a efektové filtry

Práce s barvami funguje v Pixlr Editoru na bázi klasického kapátka pro náběr barvy a poměrně luxusních barvových palet, mezi které patří i nabídka webových barev a přehled o barvách vyskytujících se v otevřeném grafickém dokumentu. V trochu zvláštně pojmenovaném menu seřízení najdeme nástroje pro sofistikovanější úpravy barev včetně manipulace s úrovněmi a křivkami barev, dále nastavení expozice, vyvážení barev a manipulace s prahovou úrovní barev.
Efektů má Pixlr Editor celou řadu – například šum, difúzi, pixelizace, tvorbu polotónů, vinětace, pastelových barev, různé umělecké styly, efekt vodního větru, kaleidoskopu, trojtónů, reliéfu aj.


Pixlr Editor - jedna z několika editorem nabízených typů barvových palet


Pixlr Editor - další typy nastavení a výběru barev + vzorník barev obsažených v otevřené fotografii
Pixlr Editor - jeden z nabízených efektových filtrů a jejich další seznam


Pixlr Editor - předvolby a editor křivek barev


Pixlr Editor - histogram u manipulace s úrovněmi barev

Závěr

Online služby Pixlr Editor i Pixlr Express dobře zapadají do vize o nastupující generaci webových grafických aplikací, které se ideálně hodí pro komplexnější zpracování digitálních fotografií či jiné obecné grafiky například v rámci různých online webových galérií a dalších podobných cloudově orientovaných služeb. Pixlr Editor a příbuzné služby z rodiny Pixlr můžete navíc zdarma používat i ve vlastních webových službách prostřednictvím příslušného API, jehož dokumentaci najdete na webu Pixlr.com.

Autoři Pixlr Editoru zatím neuvažují o přepsání aplikace do HTML5, neboť Flash zatím nabízí nesrovnatelně větší a především dokonalejší podporu webových prohlížečů, jakožto i celé technologie webových aplikací i z hlediska podmínek vývojového prostředí aplikací.

Samotný Pixlr Editor je momentálně patrně nejdokonalejší veřejně přístupnou webovou aplikací pro editaci grafiky a fotek, má však své neméně významné konkurenty jako je třeba taktéž vynikající online editor Splashup, nebo neméně zajímavá cloudová služba Picnik, spolupracující mimo jiné přímo s manažerem Picasa a službou Picasa Web Albums.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: