PixelNovel Timeline: správa verzí dokumentů v Adobe Photoshopu, Illustratoru a InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

PixelNovel Timeline: správa verzí dokumentů v Adobe Photoshopu, Illustratoru a InDesignu

20. září 2011, 00.00 | Zatímco uživatelé Adobe Dreamweaveru či InDesignu si mohou užívat pohodlí integrované či přes externí pluginy dostupné správy verzí projektů a dokumentů, v Adobe Photoshopu a Illustratoru nic takového standardně nenajdeme. Version Cue či Adobe Drive fungují jinak než je u klasického systému správy verzí zapotřebí a společnost PixelNovel proto nabízí zajímavé a přdevším velmi snadno uživatelsky ovladatelné SVN řešení v podobě svého systému Timeline, který se integruje přímo do prostředí Photoshopu, Illustratoru a také InDesignu.

Timeline společnosti PixelNovel je uživatelsky velmi atraktivní projekt správy verzí dokumentů některých aplikací sady Adobe Creative Suite, konkrétně v současné době pro Adobe Photoshop, Illustrator a InDesign. Se zkušební verzí systému Timeline dostanete zdarma online úložiště s kapacitou 100 MB, za větší diskový prostor je už třeba zaplatit – samozřejmě pouze v případě, že využijete online serveru PixelNovel. Ceny jsou ovšem trochu vysoké: například 5 GB stojí 5 USD měsíčně, 25 GB pak už dokonce 20 USD měsíčně.

Timeline je k dispozici v edicích pro Windows a Mac OS X, a to pro různé verze Photoshopu, Illustratoru a InDesignu CS2/CS3/CS4 a CS5. Jedna licence Timeline se prodává za 100 USD (od 10 či 20 licencí výš cena klesá na 90 a 80 USD), přičemž licence jsou nepřenosné a například pro domácí a firemní použití Timeline musíte zakoupit minimálně dvě licence.

Subversion klient

Technicky vzato je Timeline v podstatě jednoduchý Subversion klient, určený pro snadnou správu verzí dokumentů (grafických či publikací) nejen v rámci týmové spolupráci, ale také při již uvedeném používání systému správy verzí ve firmě a následně doma. Velkou výhodou je pak podpora online úložiště, ze kterého si pak doma jednoduše stáhnete, respektive se kterým můžete rychle sesynchronizovat verze dokumentů Photoshopu, Illustratoru a InDesignu a pokračujete v práci doma.

Systém správy dokumentů v Timeline používá standard SVN, autoři Timeline ale uvažují i o podpoře neméně známého GITu. Průvodce v podobě Project Assistantu slouží k nastavení přístupových údajů a vytvoření nového projektu správy verzí, případně k propojení systému Timeline se stávajícím projektem/repozitářem na úložišti PixelNovel.

Systém verzí v Subversion pochopitelně (stejně jako již rovněž zmíněný GIT) odesílá prostřednictvím Timeline do repozitáře pouze provedené změny, takže třeba trochu odlišná verze 30 MB PSD dokumentu se neposílá na úložiště znovu celá, nýbrž se odešlou například pouze vypnuté či nové vrstvy – jak si něco takového Timeline konkrétně u Photoshopu a Illustratoru zajišťuje netuším, každopádně to funguje stejně jako třeba u GITu pro webové projekty.


PixelNovel Timeline Lite - Project Assistant je průvodce vytvoření systému správy verzí pro nový či stávající projekt


PixelNovel Timeline Lite - odesílání nové verze grafického dokumentu do systému správy verzí


PixelNovel Timeline Lite - detail komentáře pro verzi grafického dokumentu

Pluginy pro aplikace

Samotná aplikace Timeline a její pluginy pro Photoshop, Illustrator a InDesign se instalují zvlášť, zkušební Timeline Lite se ale (alespoň v případě verze pro Windows) neumí integrovat mezi ostatní nástrojové panely uvedených aplikací. V panelu pluginu Timeline jsou ikonky pro odeslání či stažení verze dokumentu do/z repozitáře, návrat na předchozí verzi dokumentu a také ikonka zámku pro eventuální uzamčení revizí.

Po instalaci Timeline + pluginu a nadefinování propojení systému správy verzí s repozitářem ve vybraném úložišti máte v novém panelu Timeline přístup k verzím dokumentů. Každá verze (například PSD či AI dokumentu) je symbolizována náhledem a popisnými informacemi, mezi které patří zejména datum a číslo verze daného dokumentu, zadaný komentář, autor dokumentu a další běžné vlastnosti jako třeba velikost souboru či jeho rozměry.


PixelNovel Timeline Lite - panely pluginu s náhledem dokumentu a informacemi o verzi grafického dokumentu
PixelNovel Timeline - plugin se ve své plné verzi umí integrovat mezi ostatní panely Adobe Photoshopu, Illustratoru a InDesignu

Samostatný Repository Browser a předvolby systému správy verzí

Samostatnou aplikaci tvoří Adobe Flex aplikace Repository Browser, ve kterém můžete podobně jako v panelu pluginu Timeline současně sledovat jednotlivé verze PSD a AI souborů v různých repozitářích (což samotný panel neumí), stejně jako publikací InDesignu. Repository Browser pro Photoshop CS5, Illustrator CS5 a InDesign CS5 umožňuje mimo jiné i nadefinovat nové pracovní kopie dokumentů a stejně jako plugin Timeline funguje s libovolným Subversion repozitářem s libovolným umístěním v lokálním, síťovém či online úložišti.

Celý systém Timeline je přitom orientován na co nejjednodušší obsluhu, takže v uživatelském rozhraní panelu ani Repository Browseru nemáte přístup ke všem detailním vlastnostem správy verzí Subversion, některé z důležitých vlastností SVN ale můžete nastavit v preferencích panelu pluginu Timeline.
PixelNovel Timeline Lite - tvorba a správa repozitářů a pracovních kopií systému správy verzí


PixelNovel Timeline Lite - zobrazení uložených verzí dokumentů
PixelNovel Timeline Lite - nastavení předvoleb a vlastností Subversion klienta

Závěr

PixelNovel Timeline je šikovné řešení systému správy verzí grafických a dalších typů dokumentů, se kterými je možné pracovat v Adobe Photoshopu, Illustratoru a InDesignu. Timeline lze současně využít i pro zálohování dokumentů na internetové či intranetové úložiště (do příslušného SVN repozitáře), odkud mohou k dokumentům snadno přistupovat další uživatelé s nastavenými uživatelskými právy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: