Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Software
PhotoLine 15: od všeho trochu
14. dubna 2009, 00.00 | Multifunkční grafický editor pro Windows a Mac OS X je relativně levný a nabízí zpracování jak bitmapové, tak i vektorové grafiky včetně vícestránkových publikací, úprav fotografií a návrhů designu webových stránek. Podrobnosti o novinkách patnácté stěžejní verze programu najdete v článku.
V pořadí už patnáctou stěžejní verzi grafického editoru PhotoLine lze označit nálepkou univerzálního grafického editoru schopného pracovat s bitmapovou i vektorovou grafikou, a to včetně podpory 16 bitových barvových kanálů a barvových prostorů CMYK a Lab. Cena PhotoLine 15 je 59 EUR, k dispozici jsou verze pro Windows a Mac OS X.
Zaměření programu je poměrně rozsáhlé od klasického kreslení přes zpracování fotografií až třeba po tvorbu vícestránkových publikací. Pro tyto účely je PhotoLine vybavený podporou ICC profilů, systémem vrstev, zajímavými funkcemi pro úpravy barev a mnoha filtry pro editaci digitálních fotografií. Vícestránkové publikace můžete ukládat ve formátu PDF, ve kterém lze výhodně zkombinovat vektorové a bitmapové objekty s textem obtékajícím zvolené rámečky či s textem na vektorových cestách.
Doplňkovými funkcemi editoru je například efektové vytažení objektů do prostoru, různé deformační operace, generování a editace kalendářů, tvorba slideshow, vytváření čárových kódů, tlačítek pro webové stránky a skládání jednoduchých animací.
PhotoLine 15.01 - prostředí editoru s přehledem vrstev, vlastností objektů, paletou pro nahrávání akcí a dalšími nástrojovými panely
PhotoLine 15.01 - v editoru můžete vytvářet i vizitky nebo vícestránkové publikace kombinující bitmapové a vektorové objekty
Novinky
Nových funkcí a jejich nejrůznějších vylepšení je v patnácté verzi PhotoLine víc než dost. PhotoLine 15 přináší mimo trochu upraveného grafického rozhraní s dokováním jednotlivých pracovních a nástrojových palet (jejichž rozvržení si nově můžete uložit) například editaci přechodů barev přímo v ploše grafického dokumentu, což je opravdu hodně šikovná věc a nechápu, proč něco takového dodnes nemá Adobe Photoshop. Interaktivně tak můžete ovlivnit nejen úrovně přechodů, ale také jejich prolnutí a barvový prostor. Navýšen byl i počet informací o některých editačních nástrojích v PhotoLine, konkrétně v panelu vlastností objektů, ve kterých je například i typ vyhlazování, barvový prostor a možnost zákazu tisku daného objektu.
PhotoLine 15 má inovovaný mód Browse pro prohlížení grafických souborů s volitelnou velikostí náhledů obrázků a fotografií, přičemž náhledy se generují na pozadí prohlížeče. Novinkou je také vyhledávání souborů podle klíčových slov, tvorba obrázkových katalogů s automatickým přizpůsobením rozměrů obrázků aktuální ploše grafického dokumentu a prohlížení obrázků na celé obrazovce.
Nevím, zda je to v současné době nějak podstatné, ale PhotoLine 15 může fungovat jako nativní 64 bitová aplikace pod adekvátními verzemi Windows XP a Vista a také pod Mac OS X 10.5, kde lze v PhotoLine využívat větší množství fyzické operační paměti. Při editaci tmavých grafických předloh a fotografií se vám bude hodit možnost přepnutí na tmavé pozadí hlavního okna, přehlednější jsou i vlastnosti textových objektů sdružujících dříve samostatné volby Text Options.
Skoro až geniálně vylepšená je změna velikosti objektů ve vrstvách a celých grafických předloh s možností vkládat do jednotlivých rozměrů objektů různé matematické vzorce – opět skvělá inspirace pro příští verze Photoshopu a dalších grafických editorů. Upravený je nástroj na manuální retuše červených očí a nástroj pro color processingu typu Color Position, který zobrazuje různé informace o barvách pod značkou kurzoru a slouží především k měření barev.
Jiným novým nástrojem pro zpracování barev je filtr Color Correction, ve kterém najdeme funkci pro speciální variantu nastavení barev s kalibrací bílého bodu. Requester pro práci s barvovými křivkami umí nově pracovat i v prostorech Lab a HIS a podporuje i úpravu alfa kanálu. Novinkou je také filtr Variable Blur, což je varianta klasického Gaussian Blur s volitelnou intenzitou masky.
PhotoLine 15.01 - vylepšený requester pro manipulaci s barvovými křivkami nabízí i práci s alfakanálem
PhotoLine 15.01 - úpravy fotografií prostřednictvím interaktivního histogramu
Novinky v oblasti importu a exportu souborů se v PhotoLine 15 týkají především podpory vektorového formátu SVG, který lze vkládat do grafických dokumentů a dále ještě dávkového zpracování grafických souborů s volitelným cílovým formátem a možností vkládat do JPEG fotografií EXIF náhledy. Exportní funkce editoru byly obohaceny o podporu barvového prostoru sRGB při exportu podkladů pro web, ukládat lze nově i ikony pro Mac OS X ve formátu ICNS s rozlišením až 512 x 512 bodů. Vylepšený je dále export PDF dokumentů s vloženými obrázkovými mapami a formátu TIFF s vloženými náhledy, verze PhotoLine pro Macintosh pak nově obsahuje podporu Quick Look pro PLD soubory.
Další drobná vylepšení nemá moc smysl vyjmenovávat, ve zkratce se jedná o formátování textů na stránkách, číslování stránek, v dokumentech, využívání harmonických barev, záznam akcí s momentální pauzou, duplikování vrstev, ovládání výběru lasa, kontextové menu a jiné častěji používané funkce editoru.
PhotoLine 15.01 - vlastnosti vrstev
Závěr
PhotoLine celkově asi náročné uživatele nenadchne, ale rozhodně je neurazí ničím, co by vyloženě neuměl nebo nezvládal. Vzhledem ke své ceně toho editor umí opravdu dost, a i když to PhotoLine umí, přesto bych ho zatím necharakterizoval jako prostředek pro zpracování vektorové grafiky. Mezi kladné vlastnosti programu patří i jeho poměrně rychlý vývoj, díky kterému se celkem rychle (cca v horizontu měsíců) objevuje celá řada užitečných či dokonce zbrusu nových funkcí. Výhodný by mohl být PhotoLine i pro majitele starších verzí Windows, jejichž podpora je z hlediska výrobců grafických editorů již v podstatě ukončena.
30 denní zkušební verzi PhotoLine pro Windows a Mac OS X si můžete stáhnout zdarma z webových stránek editoru.
PhotoLine 15.01 - filtr pro ozdobné orámování obrázků a fotografií
PhotoLine 15.01 - filtr pro simulaci nasvícení objektů
PhotoLine 15.01 - modul na tvorbu čárových kódů
PhotoLine 15.01 - jedna za sekcí předvoleb editoru
PhotoLine 15.01 - tiskové funkce programu s volitelnými tiskovými šablonami
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě