Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Software
PhotoGather 1.0
20. září 2001, 00.00 | Zaujal vás grafický editor Wizard Brush? Pokud ano, nenechte si ujít představení dalšího programu z dílny Eusoftware určeného ke katalogizaci obrázků, tvorbě slideshow a v omezené míře též k úpravám obrázků.
PhotoGather s cenou 25 USD je taková malá dílnička na tvorbu jednoduchých prezentací, skenování, katalogizaci a také k retuším obrázků, jejich editaci v integrovaném bitmapovém editoru a aplikaci několika tradičních image processingových filtrů. Autorem PhotoGatheru je stejně jako u Wizard Brushe firma Eusoftware a PhotoGather je určen pro Windows 95/98/ME/NT/2000. PhotoGather byl dokončen koncem srpna a podobně jako Wizard Brush je určen všem uživatelům, kteří nevyžadují služby profesionálního grafického editoru a chtějí si s grafikou pouze "hrát".
Nelze ovšem říci, že by PhotoGather byl jenom na hraní, nabízí totiž nejen vkusné grafické prostředí s interaktivní pracovní plochou, ale také výše zmíněný grafický editor pro úpravy obrázků. Grafické rozhraní PhotoGatheru je velmi podobné prostředí Wizard Brushe, což ostatně není nic tak převratného, když je autorem stejná firma. Základní plocha automaticky zobrazená ve fullscreenu funguje podobně jako desktop Windows a můžete na ni umísťovat obrázky v několika grafických formátech a kliknutím je poté otevřít v integrovaném kreslícím a efektovém programu. Protože PhotoGather podporuje stejně jako Wizard Brush rozhraní TWAIN, není problém importovat do programu obrázky ze skeneru či digitálního fotoaparátu. Pro katalogizaci obrázků máte k dispozici "My Album" s definovatelnými záložkami, do kterých můžete myší přetáhnout z plochy obrázky a roztřídit si je tak podle svých vlastních požadavků. Obrázky ale můžete přetáhnout z desktopu PhotoGatheru i do okénka projektoru, což není nic jiného než nástroj na výrobu jednoduchých slideshow zobrazovaných podle potřeby i včetně zvuku. Každé obrázkové album lze ochránit heslem, navíc ke každému obrázku můžete přidat zvukové poznámky (přesněji řečeno jeden zvukový záznam) a textové poznámky - viz další obrázek s otevřeným okénkem projektoru.
Kliknutím na obrázek v albu či na ploše otevřete bitmapový grafický editor, s jehož pomocí můžete provádět retuše, kreslit, upravovat barvy a aplikovat na obrázek některý z nabízených efektů. Editor je opět dost podobný editoru ve Wizard Brush (obsahuje i shodné či podobné kreslící nástroje), jeho možnosti jsou ale o něco menší, také nabízených postprodukčních efektů a filtrů je o něco méně. V nástrojové paletce tedy najdete jak klasické kreslící nástroje, tak i magickou hůlku, kaligrafické pero, specializovaný nástroj pro barvové úpravy, razítko pro klonování brushů apod., v menu pak klasické manipulační funkce.
Možnosti PhotoGatheru nejsou nijak zvlášť rozsáhlé, příjemné grafické prostředí programu ale přímo vybízí k "hraní si" s obrázky, což je ostatně hlavní účel programu. PhotoGather tedy opět nelze doporučit nikomu, kdo potřebuje poloprofesionální (a lepší) prezentační program s integrovaným grafickým editorem, opět ale platí, že zajímavější víceúčelový katalogizační systém s tak jednoduchým a netradičním ovládáním budete pro Windows hledat jen těžko.
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě