Photo Watermark 1.2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Photo Watermark 1.2

6. září 2002, 00.00 | Přidat vodoznak do libovolného množství obrázků či fotografií najednou nemusí být vůbec složité, pokud ovšem na to máte příslušně specializovaný grafický nástroj.

Ochrana obrázků a fotografií vodoznakem je velmi široké téma, dnes si ho ale zúžíme pouze na jednu sharewarovou aplikaci d Photo Watermark firmy UniDream Technologies. Program je určen k rychlému a relativně pohodlnému přidávání jednoduchých i složitějších vodoznaků do grafických souborů, stojí 50 USD a funguje pod Windows 95/98/ME/NT/2000/XP. Mezi výhody Photo Watermark patří zejména možnost práce s průhledností, WYSIWYG pracovní plocha a mimo jiné také ukládání vodoznaků do samostatného souboru aplikovatelného posléze na libovolné množství obrázků či fotografií ve vybraném adresáři. Program je velmi krátký a na disku nezabere víc než 2 MB místa včetně zhruba 15 jazykových lokalizací, mezi kterými najdete i češtinu. Testovaná verze 1.2.2.1 sice měla pod Windows XP drobné problémy se zobrazováním některých českých znaků, předchozí verze ale tímto neduhem netrpěla, a předpokládám tedy, že budoucí update opět bude českou lokalizaci zobrazovat bez problémů.


grafické rozhraní programu

Protože je přidávání vodoznaků v Photo Watermark opravdu velmi prosté, podíváme se na základní možnosti programu. Stěžejním prvkem tvorby vodoznaku je možnost nastavení jeho průhlednosti, což Photo Watermark společně s WYSIWYG pracovní plochou odlišuje od klasických freewarových či sharewarových programů umožňujících rovněž přidávat do obrázků a fotografií různé copyrighty apod. Vodoznakem může být libovolný text nebo jiný importovaný obrázek, který lze dále s pomocí několika grafických objektů "míchat" na popředí grafické předlohy (Photo Watermark umí pracovat s více než 10 běžnými grafickými formáty), do které daný vodoznak přidáváte. Grafickou předlohu (obrázek/fotka) lze nechat ve WYSIWYG prostředí Photo Watermarku zobrazit v jeho originální velikosti nebo přizpůsobit jeho rozměry velikosti hlavního okna, což samozřejmě nemá na původní rozlišení předlohy vliv. Přímo v programu lze nakreslit elipsu, kružnici, čtverec/obdélník a čárovou grafiku, editace grafické předlohy samé ale možná není. Všechny nakreslené nebo importované grafické objekty se zobrazují ve vrstvách a můžete je přesouvat dle potřeby. Textové vrstvy obsahující obvykle údaje o copyrightu, datu vytvoření apod. jsou rovněž samostatné objekty a můžete je stejně jako ostatní objekty přesouvat na pozadí nebo naopak na popředí ostatních objektů. Neznáte-li příslušné kódy pro vložení znaků copyrightu a registrace a nechce se Vám je kopírovat přes schránku, nevadí, Photo Watermark přímo obsahuje dvě volby pro vložení těchto znaků do aktuálního textového řetězce jedním kliknutím myší. Nemusím snad připomínat, že u textů lze nastavit jak jejich velikost, tak i typ písma, jeho barvu a také úhel, pod kterým je daný text napsán, u nakreslených vektorových grafických objektů pak pouze barvu jejich orámování a výplně.


základní možnosti rychlého umístění vodoznaku do obrázku

Jednotlivé vodoznaky nebo jejich části v podobě geometrických objektů lze na ploše posouvat s přesností na 1 pixel, pro rychlé umístění vodoznaku do grafické předlohy jsou k dispozici obvyklé zarovnávací funkce. Hotový vodoznak si můžete uložit na disk a poté ho aplikovat na libovolné množství obrázků ve vybraném adresáři - výstup je ovšem možný pouze ve formátu JPEG s možností nastavení jeho kvality v procentech. Pozor si budete muset dát i na digitální fotografie, u kterých po přidání vodoznaku a jejich opětovném uložení Photo Watermark už neuloží EXIF informace.

Pominu-li možná trochu vysokou cenu Photo Watermarku, musím znovu vyzdvihnout jeho WYSIWIG pracovní prostředí a velmi jednoduché vkládání vodoznaků i možnost jejich vícenásobného použití. Kritiku si naopak zaslouží relativní lenost programu při práci s fotografiemi ve vysokém rozlišení, kde je zapotřebí opravdu rychlý procesor, jinak každý přesun a zafixování pozice vodoznaku trvá vždy několik sekund. Hodilo by se i ukládání v jiném formátu než pouze JPEG, pro web je to ale ideální formát.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: