PDFCITY: online preflight a archová montáž pro PDF zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

PDFCITY: online preflight a archová montáž pro PDF zdarma

4. srpna 2004, 00.00 | Díky aktivitě společností Callas Software a Diron je na světě nová internetová služba.
Pokud potřebujete kontrolovat své PDF dokumenty před odevzdáním do tiskárny nebo chcete
z PDF vyřadit brožury či vizitky, je služba právě pro vás. A to zcela zdarma! Podrobné
přiblížení PDFCITY naleznete v tomto článku.

Internetové služby pro polygrafii mají dnes skutečně rozmanitou podobu. Oproti minulosti se přitom ve valné míře snaží svými funkcemi i cenovou náročností pokrýt především požadavky "řadových" uživatelů, nižší výkonnosti zde tedy odpovídá i odpovídající výhodná cena. Ta bývá u některých řešení uvedeného typu dokonce nulová: Na Grafice jsme si takto již představili například službu pro online preflight Job2Print. Nedávno byla nabídka služeb uvedeného typu rozšířena o server PDFCITY, jehož fungování je výsledkem spolupráce dobře známého poskytovatele řešení pro PDF workflow Callas Software se společností Diron, která se specializuje na vývoj polygrafických online systémů. V tomto našem článku bychom se rádi na PDFCITY a jeho možnosti podívali podrobněji.

Co PDFCITY nabízí?

PDFCITY je služba použitelná veřejně, bez nutnosti jakékoli registrace či finanční úhrady - podmínkou je ovšem nekomerční využití. Prostřednictvím odpovídajícího rozhraní, majícího podobu webovských stránek s formuláři, lze zajistit jednak preflight PDF souborů a dále archovou montáž ze souborů uvedeného typu. Preflight přitom dovoluje zkontrolovat soubor podle kritérií, odpovídajících ofsetovému, novinovému či digitálnímu tisku. Archovou montáž lze zase využít pro tvorbu brožur, vizitek a fotoalb.

pdfc1f.gif

Úvodní stránka PDFCITY

Zpracování souborů je velmi jednoduché: uživatel zvolí příslušný formulář, zde nastaví požadované volby a uploaduje soubor. Následně je soubor zpracován, výsledek je pak nabídnut k prohlédnutí (preflightový protokol) či ke stažení (montáž) v okně prohlížeče. Limit velikosti soborů je v současnosti nastaven na 3 megabajty pro preflight a 5 megabajtů pro archovou montáž, což je objem, dostačující i pro náročnější úlohy.

Při preflightu přichází ke slovu stejný engine, jaký dnes využívá Adobe Acrobat 6 Professional (Adobe jej převzala od Callas Software). S jeho pomocí lze kontrolovat řadu prvků PDF souborů. V případě výše zmíněných forem tisku to konkrétně jsou písma (kontrola chybějících), obrázky (rozlišení, způsob komprese, alternativní grafika v nízkém rozlišení), vrstvy, zabezpečení (nesmí být použito), průhlednost, formulářové prvky či verze PDF. Při kontrolách a opravách uvedených prvků se preflightový engine snaží obvykle vyhovět nárokům, spojeným se standardem PDF/X-3. O výsledcích preflightu je uživatel informován prostřednictvím podrobného textového protokolu, který se nahraje do okna prohlížeče. Na základě tohoto protokolu se lze rozhodnout, zda má být kontrolovaný soubor (nebo jeho podklady, resp. nastavení převodu do PDF), opraven(y), či zda jej rovnou lze využít k výstupu.

pdfc2f.gif

Preflightový protokol

V případě archové montáže je k dispozici, jak jsme již řekli, výstup ve formě brožury, sady vizitek či fotoalba. Brožury generované z vícestránkových souborů jsou zpracovány do podoby dvoustránkových archů, určených pro duplexní tisk a šitou vazbu (pro každý arch je definován posun - Creep - o velikosti 0,025 mm). Vstupní stránky jsou přitom zmenšeny na odpovídající velikost, do výstupu nicméně nejsou vloženy tiskové značky. V případě vizitek je bez jakékoli změny velikosti rozmístěno osm instancí stránek na papír formátu A4 nebo US Letter.Do výstupu jsou přitom vloženy i ořezové značky. U výstupu ve formě fotoalba jsou vždy čtyři stránky zdrojového souboru umístěny na jeden list. Stránky jsou přitom odpovídajícím způsobem zmenšeny, automaticky jsou použity okraje o velikosti 2 mm.

Otázkou je samozřejmě technická podpora uživatelů služby. Vzhledem k nekomerčnímu charakteru PDFCITY nepřekvapí, že se tato podpora omezuje pouze na nabídku odpovídajícího FAQu a dále mailingového seznamu. Do něj mohou uživatelé zasílat informace o problémech, spojených s využitím služby, fórum přitom průběžně sledují pracovníci Callasu a Dironu.

Technické pozadí

Kvalitu služby samozřejmě determinují použité prostředky. V případě PDFCITY lze konstatovat, že tyto prostředky jsou vysoce kvalitní. PDFEngine Callasu, použitá k preflighu a montáži, je základem řady výkonných pre-press řešení, ke kterým patří vedle již zmíněného Acrobatu 6 Professional také vyřazovací software KIM PDF či sada řešení Callas Sotware, označovaných souhrnným názvem process. Webovské zpracování, postavené na standardu Java, zase odpovídá kvalitám řešení, které dnes společnost Diron nabízí například pro personalizovaný tisk komerčních materiálů.

pdfc3f.gif

Volby pro archovou montáž vizitek

Konkrétní zkušenosti

Službu jsme samozřejmě vyzkoušeli v praxi. Příjemně překvapeni jsme byli především její rychlou odezvou: i vícemegabajtové soubory byly na našem pevném internetovém připojení zpracovány během chvilky. Na druhou stranu jsme, zvlášť v počátcích služby (polovina července), zaznamenali nestandardní stavy a pády systému: ty nicméně s postupujícím časem výrazně ubyly, což svědčí o solidnosti provozovatelů a svým způsobem i o reálné použitelnosti řešení uvedeného typu (veřejné online zpracování souborů o objemu v řádech megabajtů je z principu značným problémem). Každopádně musíme konstatovat, že v naši instalaci Microsoft Internet Exploreru 6 se stránky služby nezobrazují korektně. V prostředí prohlížečů Mozilla či Thunderbird je nicméně toto zobrazení a veškeré zpracování zcela bez problémů, takže se nejedná o nijak výrazný problém.

Závěrem

PDFCITY je koncepčně velmi zajímavým řešením, které si i v současné podobě své uživatele určitě najde. Ti se nicméně budou rekrutovat spíše ze sektoru domácího či kancelářského zpracování dokumentu, nikoli profesionálního pre-pressu: PDFCITY je totiž evidentně navrženo tak, aby sloužilo pouze coby demonstrace možností online zpracovaní PDF dokumentů a ne jako plnohodnotné pre-pressové řešení. Princip a zřejmě i rychlost zpracování a nároky na použité prostředky nicméně zůstávají stejné i v případě preflightu či archové montáže, řešené v prostředí pre-pressových pracovišť. Ti, kdo by měli o zpracování takovéhoto pokročilejšího typu zájem, mohou přitom kontaktovat Callas Software - ta počítá výhledově se zřízením odpovídající placené služby.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: