PDF Magic: Interaktivní PDF s pomocí EPS - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

PDF Magic: Interaktivní PDF s pomocí EPS

4. prosince 2002, 00.00 | Chcete-li maximálně urychlit a zjednodušit tvorbu interaktivního PDF za pomoci EPS
ilustrací vytvořených ve Photoshopu či Illustratoru, bude vás PDF Magic jistě zajímat.

Svět PDF produktů je dnes velmi rozmanitý. Uživatelé zde mají k dispozici především Adobe Acrobat, doplněný o nabídku mnoha desítek pluginů i samostatných aplikací od různých výrobců. Zatímco mnohé z těchto produktů pouze doplňují či vylepšují základní funkce Acrobatu, najdou se i takové, které nabízejí poměrně inovativní způsoby jeho využití. Do této skupiny aplikací patří i novinka od dosud neznámého výrobce Acro-Works Software, pojmenovaná jako PDF Magic, kterou se pokusíme přiblížit v této recenzi.

Jak PDF Magic funguje?

Posláním PDF Magic je maximálně usnadnit tvorbu interaktivního PDF využitím EPS souborů, vytvořených v prostředí Adobe Photoshopu nebo Illustratoru. S pomocí těchto EPS souborů lze využívat v PDF dokumentech odkazy, nastavovat způsob otevření stránek v prohlížeči a rovněž vytvářet prezentace.

Základní fungování PDF Magic lze popsat následovně: Uživatel v této aplikaci určí zvolený EPS soubor a vloží do něj informace, spojené s výše popsanými interaktivními prvky. Konkrétně může použít tzv. Link Graphics (odkazy, ať už se jedná o přechody na stránky, internetové adresy či spuštění příkazu, zvuku nebo videa), View Graphics (způsob otevření stránek) a Transition Graphics (nastavení přechodů pro prezentace). Takto upravený soubor zůstává EPS souborem, který lze vložit do dokumentu jakéhokoli programu, podporujícího EPS grafiku (sázecí aplikace jako XPress či InDesign, ale též textové procesory typu Microsoft Wordu). Pokud se pak tento dokument převede do PDF pomocí Acrobat Distilleru, vloží se do výsledného dokumentu odpovídající interaktivní prvky, spojené s daným EPS souborem.

Rozhraní PDF Magic.

K čemu je PDF Magic dobrá?

Výše popsaný princip výrazně šetří čas při vytváření interaktivních PDF dokumentů, a to zvláště v těch případech, že uživatel potřebuje provádět ve výsledném PDF změny. Pokud k uvedenému účelu využije odpovídající funkce Acrobatu, musí totiž po každé distillaci interaktivní prvky znovu vytvářet - to může být samozřejmě činnost velmi úmorná. Oproti tomu PDF Magic poskytuje možnost uvedené prvky vložit již "o krok dříve", a tudíž se po distillaci automaticky znovu vytvoří všechny odpovídající odkazy a instrukce pro zobrazování. Navíc se tak naskýtá možnost vytvoření jakési "knihovny" EPS grafiky (například navigační prvky typu šipek či tlačítek apod.), kterou mohou designéři využívat ve svých dokumentech pro vytváření interaktivního PDF. Namísto poměrně složitého (a jak jsme již výše naznačili i mnohdy značně neefektivního) editování v prostředí Acrobatu pak stačí umístit odpovídající prvek do výchozího dokumentu a dále se o nic nestarat.

Nastavit lze i spuštění zvuku.

Co je k provozování PDF Magic potřeba?

PDF Magic je samostatná aplikace, existující dnes pouze pro Mac OS verze 8-9. Připravuje se nativní podoba pro OS X a rovněž Windows. Produkt je nabízen ve dvou výkonnostně a cenově odlišných variantách, kterými jsou Professional (195 dolarů) a LE (95 dolarů). K dispozici je rovněž kolekce několika desítek připravených EPS souborů s View a Transition Graphics, označená jako PDF Magic Tools (35 dolarů). Editovat lze pouze EPS soubory připravené v Illustratoru a Photoshopu, přičemž není podporován EPS s TIFF náhledem z Photoshopu. K převodu do PDF doporučuje Acro-Works jednoznačně Adobe Acrobat, podle našeho názoru by pak měl obdobné výsledky zajistit i jakýkoli jiný převodník, vytvářející PDF přes postscriptový soubor - tedy například i freewarový Ghostscript.

Závěrem

Hovoříme-li o PDF Magic jako o inovativním produktu, není tomu tak pro jeho technologické zázemí. Nosičem interaktivních informací v EPS souborech jsou totiž bezesporu pdfmarks, jejichž využití k uvedenému účelu nabízí i jiné nástroje. (Podrobněji viz tento náš seriál.) Inovativní je nicméně zaměření produktu, který maximálně zastírá technické podrobnosti, spojené s vytvářením interaktivních prvků, a halí je do intuitivního rozhraní graficky orientované aplikace, dostupné i netechnicky orientovaným osobám.

Produkt je cíleně zaměřen především na pre-pressová pracoviště, vybavená publikačními nástroji Adobe. Ta mohou PDF Magic využívat nejrůznějšími způsoby, počínaje tvorbou elektronických publikací přes výměnu interaktivních náhledů až po sestavování vizuálně vysoce kvalitních a na platformě nezávislých prezentací. Překvapivé možnosti zdánlivě jednoduchého nástroje se snaží ukázat galerie ukázkových příkladů na serveru Acro-Works, k vyzkoušení je i demoverze produktu.

Výhrady musíme mít především k absenci OS X a zejména Windows verze produktu. Na možnostech a ovládacích prvcích programu je navíc mnohdy vidět, že se jedná o teprve první ostrou verzi. Poměrně odrazující (zejména pro tuzemského uživatele) je i cenová politika společnosti, protože i odlehčená LE verze vyžaduje investici, výhodnou teprve tam, kde se interaktivní PDF vytváří ve velkém. Pro ostatní uživatele, kteří nehodlají do PDF Magic investovat, ale využili by rádi technologického principu, na kterém je postavena, pak připravujeme tutoriál, orientovaný na využití nekomerčních nástrojů k uvedenému účelu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: