Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Paint Shop Pro: Tvorba potrétu modelky
30. ledna 2003, 00.00 | I když klasické umění bude vždy člověku příjemnější kvůli hmatatelnosti výsledků, kreslení v počítači má své výhody. A proto se v dnešním tutoriálu seznámíme s postupy, které se používají při tvorbě portrétů. Praktický postup si ukážeme v programu Paint Shop Pro.
I když klasické umění bude vždy člověku příjemnější kvůli hmatatelnosti výsledků, kreslení v počítači má své výhody. Odpadá velká část problémů jako třeba čistění štětců nebo skvrny na oblečení, a výsledek v digitálním formátu můžete díky veřejným internetovým galeriím okamžitě konfrontovat s jinými nadanými lidmi. Mě osobně hodně baví portrétování a bylo mi nabídnuto podělit se čtenáři o své zkušenosti. Vybral jsem si tedy na Internetu fotku půvabné modelky...
...a nechám vás nahlédnout, jak se takový portrét rodí.
Pro kreslení jsem si vybral svůj oblíbený Paint Shop Pro od společnosti Jasc a založil si nový soubor příkazem File/New (Ctrl+N). Rozlišení (Width a Height) jsem si nastavil podle obrázku sloužícího jako předloha, jinak není nutné nad dalšími parametry dumat.
Bylo potřeba udělat celý obrázek v barvě, která zabírala na fotce největší plochu, abych nemusel vše kreslit zvlášť, takže jsem použil nástroj podobný Plechovce z klasického Malování, nastavil ho podle obrázku a vybral Foreground Solid Color co nejpodobnější barvě pokožky.
Zvolil jsem nástroj štětec (Paint Brush) a nastavil přibližně podle obrázku níže, abych tmavě hnědou barvou plynulými tahy myší vykreslil hlavní rysy ve tváři. Tmavší purpurovou barvou jsem vykreslil horní hranu spodního rtu a spodní hranu rtu horního. Vytmavil jsem už i nosní dírky, kde jsem si i zvětšil velikost (size) a sytost kreslení (opacity) štětce, aby práce nebyla s drobnou velikostí příliš zdlouhavá. Vykreslil jsem také malou velikostí štětce řasy na spodních a horních víčkách oka a naznačil si vnější i vnitřní hranici duhovky.
Nyní jsem použil bílou barvu, abych vymaloval bělmo očí a naznačil zuby. Práce jde opět rychleji, když si zvýšíte opacity a size třeba na hodnotu 3. V koutcích nad spodním rtem pod zuby jsem přidal černou pro naznačení tmavšího vnitřku úst.
Nyní přichází na řadu růžová barva, která se v obličeji nachází v místech, kde je větší hustota cévek a pokožka je tenčí. Jde samozřejmě o rty - zde jsem použil štětec o velikosti tři pixely a jen hrany obtáhl štětcem o velikosti jednoho - pak jde o svaly pohybující okem viditelné v koutcích očí, hrany očních víček (horní víčka mají dlouhé řasy, kvůli kterým na kraj víčka vidět není) a jejich okolí, okolí nosních dírek a trocha růžové je i v oblasti tváří pod lícními kostmi. Zde bych podotknul, že v této části obličeje je lepší použít větší velikost štětce, aby tváře nevypadaly členitě.
Nyní jsem se pustil do vystínování, pro které jsem si zvolil tmavší odstín hnědé, kterou jsem jemně nanesl štětcem nastaveným na různé velikosti podle potřeby vyplývající z členitosti právě stínované části obličeje. Podobným odstínem jsem naznačil i mezery mezi zuby. Černou barvou jsem zvýraznil řasy horních víček a připravil si podklad pro nakreslení duhovky. Také jsem si začal připravovat tmavý podklad pro kreslení vlasů, neboť i přes obtížnost této práce by dívka na našem obrázku neměla být plešatá.
Vlasy jsou hlavním prvkem, který přibyl v této fázi kreslení mého obrázku. V mezerách mezi pramínky jsem použil tmavě hnědou a na samotné pramínky pak použil žlutou, kterou jsem ještě odladil jemně směrem k oranžovému odstínu a na výrazné části pramínků použil bílou. Další věcí, která v této části přibyla, je vybarvení duhovky oka. Na tu jsem použil modrou barvu, kterou jsem nanesl podobně, jako kdybych kreslil sluníčko dětským způsobem nebo květ sedmikrásky. Uprostřed je černé kolečko zornice, od kterého se rozebíhají modré čárky v duhovce. Čím více jsou pak u vnější hrany duhovky, tím více řídnou.
Pak jsem přidal bílou barvu na více nasvícená místa na tváři. Jde o špičku nosu, od které se pak jemněji světlejší barva táhne nahoru, kde se opět trochu ukáže u kořene nosu, odkud se rozbíhá do všech stran po čele a nad obočí. Pak jsem také zvýraznil lícní kosti a přiměřeně i bradu. V očích jsem bílou barvou přidal lesk a ve vlasech jemně udělal bílé, žluté a hnědé linky štětcem o velikosti jednoho pixelu. Černou barvou jsem také nakreslil některé jemné stíny například okolo očí, pod nosem, v koutcích úst a ve vlasech. Do levého horního růžku jsem přidal zelenou barvu, která byla i na mé předloze. Vše vyhlazuji retušovacím štětcem, který mám nastavený zhruba jako na níže uvedené tabulce. Práce s ním je například oproti Corel Photo Paint trochu obtížná, ale s trochou trpělivosti a opacity nastavenou na nižší hodnoty jsem dosáhl obdobného efektu jako tam.
Nyní mi nezbývá, než doufat, že se Vám tímto mým tutorialem rozšíří obzory ve tvořivosti a uděláte radost například někomu blízkému.
S přáním mnoha úspěchů napsal
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024