Paint Shop Photo Album 5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Paint Shop Photo Album 5

30. července 2004, 00.00 | Zatímco manager digitálních fotografií Jasc After Shot je minulostí, jeho nová a výrazně komfortnější náhrada v podobě balíku Paint Shop Photo Album mezitím dospěla už do své páté verze. Nabízíme vám proto podrobný popis jednotlivých funkcí tohoto poměrně vyspělého programu.

{Základní představení}

Není myslím třeba vůbec diskutovat o tom, že hlavním produktem společnost Jasc Software je multifunkční a velmi populární grafický editor Paint Shop Pro. Tento zdařilý grafický program se v poslední době ubírá hodně nadějným směrem a existuje i ve verzi Paint Shop Power Suite - Photo Edition specializované na zpracování a úpravy fotografií. Jasc Software má ale ještě další zajímavý grafický produkt určený pro import, správu, úpravy/export obrázků a především digitálních fotografií. Od svého předchůdce balíku After Shot (viz starší recenze na Grafice On-line) se Paint Shop Photo Album 5 v principu práce s programem nijak zvlášť neliší, mnoho věcí je však zcela nových nebo alespoň výrazně upravených.

Stejně jako After Shot také Paint Shop Photo Album je určen pouze pro Windows, verze pro Mac OS nebo jiné operační systémy není k dispozici. Cena programu je 45 USD za verzi Deluxe Edition při downloadu z internetu nebo 49 USD + poštovné za krabicovou verzi. Součástí celého balíku je několik šikovných doplňků, které se jinak prodávají samostatně. Jedná se o grafické předlohy Photo Album Scrapbook (původně 20 USD), software PhotoRecovery (původně 40 USD) na případnou obnovu fotografií na různých mediích včetně paměťových karet a sadu 250 profesionálních fotografií, u krabicové verze je navrch ještě Avery Digital Starter Pack. Photo Album Scrapbook obsahuje něco přes 300 nejrůznějších grafických předloh pro úpravy obrázků a fotografií. Konkrétně se jedná například o různé layouty stránek pro export snímků, ozdobné okraje a orámování pro tvorbu efektů apod.

Import souborů patří mezi nejuniverzálnější schopnosti programu. S výjimkou přímého importu přes rozhraní FireWire podporuje Photo Album 5 všechna zbývající možná zařízení od běžného sériového portu přes rozhraní USB, čtečku ve slotu PCMCIA, disketovou čtečku FlashPath od Olympusu a také rozhraní TWAIN a "microsoftí" WIA. Fotografie lze samozřejmě importovat i ručně z libovolného lokálního nebo síťového disku. Program navíc umí automaticky katalogizovat CD-ROM/Picture CD médium, celý pevný disk nebo jen vybrané partitiony. Photo Album současně funguje nejen jako správce souborů, ale také jako plnohodnotný image browser, který podporuje soubory ve formátech GIF, TIFF, PNG, PSD, QIF, SGI, TARGA, JPEG, JP2, PCD, BMP, FPX, PSP (read-only) a .pspimage (read-only). Importovat lze rovněž animace a video ve formátech MOV, AVI, DX, DV, FLC a MPEG. Grafické rozhraní programu není příliš rychlé, to samé ale platí například o GUI Zoner Media Exploreru. Při správě souborů můžete využívat možnost práce pouze s vybranými (oblíbenými) adresáři a vyhledávat soubory podle mnoha běžných i méně běžných kritérií. Součástí favoritních adresářů je nově též přístup k albům na CD a k tzv. PhotoSafe archivům.


Paint Shop Photo Album 5 - import snímků z vybraného adresáře


Paint Shop Photo Album 5 - přidávání popisu k jednotlivým snímkům a zobrazení EXIF informací u JPEG fotografií

Samozřejmostí je prohlížení EXIF informací, které však nelze nijak efektivně editovat. IPTC metadata Photo Album 5 zjevně nepodporuje. Pomocí relativně pohodlného zadávání a editace klíčových slov si můžete poměrně rychle vytvořit strukturované album s libovolnými kategoriemi, ve kterých pak můžete podle nadefinovaných klíčových slov snímky vyhledávat. Další možností pro rychlé vyhledávání je "časový režim" alba snímků pomocí vestavěného kalendáře. Ke každému snímku můžete přidat stručný název a jeho podrobnější popis. Velikost zobrazovaných náhledů je volitelná stejně jako mnoho dalších funkcí programu, které si můžete nastavit v přehledných preferencích.


Paint Shop Photo Album 5 - přidávání klíčových slov

Mezi prohlížecí funkce patří i slideshow, ve kterém můžete používat něco přes dvacet přechodových efektů a přehrávat uložené audio záznamy. Zvukové poznámky můžete nahrávat přímo v Photo Album 5, nebo je můžete k dané fotografii přiřadit z WAV souboru (jiný zvukový formát program bohužel nepodporuje). Alba fotografií a videoklipů uložená v PhotoSafe archivu můžete několika kliknutím myší vypálit na CD/DVD médium. Photo Album 5 podporuje i dávkové operace se soubory, mezi které patří například přejmenování souborů, rychlá automatická úprava snímků (vyvážení barev), změna rozlišení snímků, konverze do různých grafických formátů, tvorba sépiových efektů, ořez snímků a několik dalších funkcí. Samostatnou sekci tvoří editor panoramatických fotografií. Pracuje zpočátku plně automaticky a můžete v něm nechat poskládat panoramatický snímek z libovolného množství pořízených snímků s alespoň cca 15% překrytím. Sestavené panoramata můžete v případě potřeby samozřejmě i ručně upravit a poté je uložit nebo dále efektově upravit.


Paint Shop Photo Album 5 - editace zvukových záznamů přiřazených k jednotlivým snímkům


Paint Shop Photo Album 5 - vyhledávání snímků podle kalendáře


Paint Shop Photo Album 5 - tvorba panoramatických fotografií

Tiskové funkce jsou založeny na používání předdefinovaných layoutů stránek. Podle typu a rozvržení daného layoutu můžete nechat snímky pro tisk importovat automaticky nebo je rozmístit na stránce ručně. Ke každému snímku lze přidat různé textové informace včetně údajů o samotném obrázku a hlavičky či patičky pro celou tiskovou stránku. Tiskový modul nabízí i funkce pro rotaci snímků, jejich zarovnání na stránce a automatické přizpůsobení velikosti/rozlišení daného snímku.


Paint Shop Photo Album 5 - vizuální tiskové funkce programu

[-more-]{Úpravy snímků, exportní funkce a závěr}

Úpravy snímků zahrnují například možnost rychlého vizuálního oříznutí snímku s možností zachování poměru stran, mnoho "standardních" rozměrů pro ořez je už předdefinování v pop-up menu. Další funkcí pro úpravy je již výše zmíněná automatická korekce snímku. Korekcím barev, ostrosti, jasu/kontrastu, expozice, nastavení saturace a k dalším běžným korekčním funkcím je vyhrazen poloautomatický Adjust Wizard fungující na principu náhledů. Stejné korekční funkce jsou k dispozici i v rámci manuálních úprav, vše opět s interaktivním náhledem. Jinou samostatnou sekci tvoří nástroj pro korekci červených očí, který funguje opět buď poloautomaticky přímo ve snímku, nebo ve vlastním okně s doplňkovými volbami. Šikovný je i efektový filtr Thinify, se kterým můžete daný snímek stranově upravit - tj. například ho "zeštíhlet" nebo naopak protáhnout do šířky. Z většiny pracovních sekcí Photo Album 5 můžete navíc jednoduše přepnout do Paint Shopu Pro a danou fotografii upravit přímo v něm.

Do každého snímku lze také přidat libovolné textové informace, PhotoAlbum 5 ale podporuje pouze TTF/OpenType fonty. Všechny snímky lze dále převést do stupňů šedi, nebo na ně aplikovat sépiový efekt. Další speciální efekty tvoří skupina "ozdobných" rámů a masek na výrobu pohlednic, fotek pro grafická alba apod.


Paint Shop Photo Album 5 - vizuální ořez vybrané fotografie


Paint Shop Photo Album 5 - korekce červených očí


Paint Shop Photo Album 5 - barvové a efektové úpravy


Paint Shop Photo Album 5 - nabídka různých speciálních efektů
Paint Shop Photo Album 5 - tvorba ozdobných rámců a okrajů

Exportní funkce tvoří další skupinu pracovních nástrojů rozdělených opět do několika sekcí. I zde máte na výběr několik desítek layoutů pro grafická alba, která mohou obsahovat libovolné z dostupných snímků. Album může mít několik podob od klasické imitace papírového alba přes klasické a nebo elektronické pohlednice a obrázkovou knížku až po kalendář a kompletní přebal na cédéčko. Hotová alba lze tisknout, archivovat pro pozdější použití a sdílet na internetu s jinými uživateli. Mezi funkce pro sdílení patří i odesílání alb/souborů e-mailem, tvorba webových galérií (opět s využitím několika desítek grafických předloh) a vypálení daného alba na CD. Mezi další základní funkce programu patří i tvorba šetřičů obrazovky a umístění vybrané fotografie na pozadí plochy Windows. Mezi pokročilé funkce naopak patří tvorba a následné vypálení obrázkových alb v podobě Video CD kompilace v normě NTSC nebo PAL. Photo Album 5 pochopitelně umí i odesílat vybrané snímky do fotosběrny, vzhledem k jediné možné službě Shutterfly ale nemá tato funkce pro zákazníky v České republice žádné praktické využití.

Paint Shop Photo Album 5 patří mezi velmi komfortní a přitom jednoduše ovladatelné nástroje pro správu a základní úpravy digitálních fotografií. Konkurence v podobě několika kompletně českých programů je sice značná, přesto však nelze Photo Albu 5 upřít některé vynikající a snadno použitelné funkce pro import/katalogizaci snímků i jejich hromadné úpravy. Solidní jsou i exportní funkce, které lze navíc rozšiřovat pomocí nových layoutů a šikovná je též případná spolupráce s Paint Shopem Pro.


Paint Shop Photo Album 5 - tvorba obrázkové Video CD kompilace


Paint Shop Photo Album 5 - výběr vzhledu webové galérie

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: