Organic Master Toolbox: sada výkonných nástrojů pro Adobe Acrobat - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Organic Master Toolbox: sada výkonných nástrojů pro Adobe Acrobat

24. ledna 2003, 00.00 | Zdají se vám některé úkony, které často provádíte v Acrobatu,
příliš komplikované a pracné? Anebo dokonce u tohoto produktu
postrádáte některé funkce? Pak byste určitě neměli přehlédnout
Organic Master Toolbox.

Svět pluginů Adobe Acrobatu je dnes skutečně rozmanitý. Specifickou kategorii produktů v něm představují doplňky, snažící se nějakým způsobem zvýšit uživatelskou produktivitu. Na jedno z čelních míst této kategorie lze zařadit nedávno uvedený produkt Organic Master Toolbox společnosti Organic Software Systems, o jehož bližší přiblížení se pokusíme v tomto článku.

Co je Organic Master Toolbox a k čemu slouží?

Jak jsme již naznačili výše, Organic Master Toolbox je plugin Adobe Acrobatu, nabízející kolekci nástrojů pro práci s PDF dokumenty. Šíří svého záběru se snaží pokrýt požadavky prakticky všech typů uživatelů PDF: stejně dobře jej lze využít v oblasti pre-pressu, kancelářské výměny dokumentů i elektronického publikování. Jeho velkou předností, aplikovatelnou ve všech zmíněných oblastech, je schopnost dávkového řazení a automatizovaného provádění všech operací prováděných jeho nástroji. Podívejme se nyní na tyto nástroje podrobněji.

K jednotlivým nástrojům Toolboxu je v Acrobatu přístup pomocí odpovídající palety.

Stamper
Orazítkuje zvolený dokument nebo stránky v daném rozsahu zadaným textem. Razítko může mít podobu vodoznaku nebo čísla stránky (v řadě formátů) a může obsahovat řadu doplňkových informací, jako je například údaj o čase a datu. Nastavení razítka lze díky funkci náhledu zkontrolovat a doladit před jejím aplikováním.

ImagePlacer
Díky tomuto nástroji lze coby razítka v PDF dokumentu využít obrázky v různých formátech, vložené z externích souborů. Obrázky je možno aplikovat ve formě overlay (přes text) nebo watermark (pod text), nastavit lze jejich velikost (v procentech) a umístění na stránce (v souřadnicích). Orazítkovat je možno celý dokument nebo stránky v zadaném rozsahu. Nastavení razítkování lze uložit k opakovanému použití.

BookMaker
Automaticky vytváří hierarchicky strukturované záložky (bookmarks). Záložky jsou sestavovány na základě zadaných textových parametrů, přičemž velikost písma může mít určitou toleranci. Konfiguraci pro tvorbu záložek lze uložit pro pozdější použití.

Dialog BookMakeru.

DocuMerge
Nabízí tvorbu dokumentu spojením zadané šablony a existujícího dokumentu. Jedná se tedy o další cestu orazítkování dokumentu, přičemž aplikovaný motiv zde může být velmi komplexně sestaven z textu i grafiky. Šablonu lze opět aplikovat na celý dokument či zadaný rozsah stránek, nastavení je opět možno uložit pro pozdější použití.

TOCBuilder
Umožňuje sestavit obsah publikace, který je vložen do PDF dokumentu na zadanou pozici. Vzhled obsahu lze založit na určené šabloně. Jednotlivé položky obsahu jsou generovány z bookmarků určené úrovně a odlišeny zvolenými textovými atributy.

Eraser
Maskuje/skryje obsah zvolených oblastí jedné nebo více stránek. Vhodné například ke skrytí senzitivních nebo nežádoucích informací či retuším skenovaných dokumentů. Retušovaná oblast se určuje zadáním souřadnic nebo tažením pomocí odpovídajícího nástroje.

ContentScaler
Změní velikost obsahu stránky, přičemž její formát ponechá beze změny.

MediaSizer
Mění nastavení rozměrů stránky (formát, na výšku/šířku), beze změny zůstává obsah stránek. Změnu lze aplikovat v zadaném rozsahu stránek.

LinkManager
Kontroluje odkazy v dokumentu. Daný odkaz lze testovat, editovat či vymazat.

DogEars
Slouží k označkování stránek. Takto zvolené stránky lze rychle procházet pomocí odpovídajících navigačních prvků nebo extrahovat do nového dokumentu.

ThumbNails
S pomocí tohoto nástroje je možno exportovat zvolené miniatury z daného dokumentu do souborů ve formátu JPEG, PNG, DIB, TIFF či BMP. Takto vytvořené náhledy lze využít například v aplikacích pro stránkovou montáž nebo na Webu.

Náhledy stránek vytvořené pomocí ThumbNails.

PDFBuilder
Spojí více PDF dokumentů do dokumentu jediného. Seznam spojovaných souborů lze uložit pro pozdější použití.

PDFSplitter
Rozdělí PDF dokument do více menších (po stránkách nebo podle určeného rozsahu). Při rozdělení jsou zachovány odpovídající vazby mezi odkazy a na přání i bookmarky.

OpenOptions
Nastavuje způsob otevření dokumentu v Adobe Acrobatu. Určuje se přitom počáteční pohled (Initial View), okno (Window) a uživatelské rozhraní (User Interface). Možné je nastavení podle aktuálního stavu dokumentu.

SecuritySetter
Mění zabezpečení dokumentu (změny, kopírování údajů, úpravy poznámek apod.) založené na uživatelském hesle a přístupových právech. Podporuje způsoby zabezpečení Acrobatu 4 a 5.

InfoSetter
Nastavuje metainformace o dokumentu, jako jsou Název (Title), Subjekt (Subject), Tvůrce (Author) či Klíčová slova (Keywords).

Flattener
Redukuje velikost PDF dokumentu odstraněním zvolených interaktivních prvků, poznámek a zvýraznění.

MacroBatch
Tento nástroj výrazně umocňuje schopnosti celé sady. Jeho prostřednictvím lze totiž jednotlivé nástroje kombinovat do tzv. sekvencí k provádění sérií více či méně komplexních akcí. Každý nástroj může být v rámci vytvářené sekvence použit i vícekrát. Sekvence lze aplikovat na jeden nebo více dokumentů (v seznamu, složce).

MacroBatch umožňuje kombinovat nástroje sady v rámci jediné úlohy.

Závěrem

Některé funkce Toolboxu pouze nabízí lepší přístup k stávajícím nástrojům Adobe Acrobatu (InfoSetter, SecuritySetter, PDFSpliter, PDFBuilder aj.), povětšinou jsou nicméně (ve srovnání s Acrobatem) unikátní (Eraser, ContentScaler, LinkManager aj.). U všech potěší možnost uložení jejich nastavení pro pozdější použití. O úroveň výše pak celou sadu posouvá možnost dávkového zpracování (MacroBatch).

Základním problémem produktu nejsou tentokrát jeho vlastnosti či stabilita (během našeho testovacího provozu jsme se nesetkali s žádnými problémy), ale jen a jen cena. Za takřka 500 USD si jej, zvláště v našich podmínkách, mohou dovolit pouze pracoviště, na kterých se zvýšení uživatelské produktivity, kterou Toolbox určitě přinese, doopravdy vyplatí. I přes uvedený handicap stojí tento produkt rozhodně za seznámení, neboť naznačuje mnohdy netušené možnosti efektivní práce s PDF dokumenty. K jeho otestování lze využít demoverzi, dostupnou po vyplnění odpovídajícího formuláře ke stažení zde (soubor o objemu cca 10 MB).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: