onOne Perfect Photo Suite 5.5: sada fotografických pluginů pro Adobe Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

onOne Perfect Photo Suite 5.5: sada fotografických pluginů pro Adobe Photoshop

7. ledna 2011, 00.00 | Vánoční dárek připravila společnost onOne Software profesionálním fotografům, pro které je určena nová edice sady pluginů Photo Suite na snadné stylizace, fotografické efekty, úpravy barev a další specializované účely v oblasti zpracování digitálních fotografií. Perfect Photo Suite navazuje na poměrně úspěšnou kolekci doplňků Plug-In Suite pro Adobe Photoshop, Photoshop Elements, Adobe Lightroom a Apple Aperture, jejichž možnosti aktuální verze Perfect Photo Suite rozšiřuje o celkem sedm zásuvných modulů.

onOne Perfect Photo Suite jakožto aktuální nástupce sady Plug-In Suite obsahuje několik zásuvných modulů pro Adobe Photoshop, Photoshop Elements, Adobe Lightroom a Apple Aperture. Každý plugin v balíku Perfect Photo Suite má trochu jiné požadavky na hostovací aplikaci, takže neplatí, že by každý doplněk automaticky fungoval ve všech zmíněných programech – ovšem s jedinou výjimkou, kterou je Adobe Photoshop CS2 či novější verze.

Zaváděcí cena Perfect Photo Suite 5.5 pro Windows nebo Mac OS X je 400 USD, regulérní cena sady je pak 500 USD.

Pluginy jako samostatné aplikace

Je sedmička šťastné číslo? Úvodní představení většiny ze zásuvných modulů v sadě Perfect Photo Suite 5.5 už totiž máme dávno za sebou, neboť se jedná o prakticky totožné pluginy jako v balíku onOne Plug-In Suite 5. Ve všech případech se tedy jedná o profesionální (Pro) edice níže popsaných doplňků v jejich momentálně nejvyšších verzích.

Poměrně důležitou novinkou je funkčnost pěti ze sedmi níže popsaných pluginů i jako samostatná aplikace, což může některým uživatelům Perfect Photo Suite výrazně usnadnit zpracování digitálních fotografií i bez Adobe Photoshopu, Lightroom či Apple Aperture.

Nový plugin Perfect Layers

V celkovém počtu sedmi doplňků v sadě Perfect Photo Suite 5.5 je úplnou novinkou pouze plugin Perfect Layers 1, který umožňuje spojovat fotografie z Adobe Lightroom, Apple Aperture či Adobe Bridge do jednoho vícevrstvého PSD souboru Adobe Photoshopu. Perfect Layers funguje jako plugin v Adobe Lightroom, Apple Aperture i jako samostatná aplikace.

U každé vrstvy vytvářených PSD dokumentů si můžete v pluginu Perfect Layers nastavit rozměry dané vrstvy, její pozici v grafické kompozici, mód prolnutí a průhlednost. Další efektové a kompoziční schopnosti lze realizovat přes masky vrstvy a maskovací nástroje, které umí prolínat jednotlivé vrstvy. Plugin Perfect Layers zatím není oficiálně hotový, nicméně je už alespoň k dispozici jeho testovací betaverze.

Další pluginy a jejich novinky

V balíku Perfect Photo Suite 5.5 momentálně najdeme „staré známé“ pluginy, některé z nich obsahují i několik praktických novinek:

Perfect Resize 7 – nástupce velmi kvalitního zásuvného modulu Genuine Fractals 6 rovněž slouží ke zvětšování (a případně i ke zmenšování) obrázků a fotografií s pomocí fraktálových algoritmů. Plugin typicky umožňuje zvětšit fotografie v rozsahu několika set a tisíc procent s výrazně lepší kvalitou, ostrostí objektů na snímcích a omezení obrazových artefaktů než většina běžných metod převzorkování obrazu. Perfect Resize funguje v Photoshopu, Lightroom, Aperture i samostatně.

Perfect Resize 7 přináší několik inovací v oblasti potlačování obrazových artefaktů u obrázků s velmi malým rozlišením (výsledky ovšem nejsou nijak úchvatné), lupu pro rychlou kontrolu detailů zvětšeniny, dvě nové metody ostření, několik nových přednastavení pro pořizování zvětšenin a vylepšenou funkci Gallery Wrap na rychlejší prohlížení výsledků zvětšování obrazu.
onOne Perfect Photo Suite 5.5 - zvětšování fotografií v pluginu Perfect Resize 7 alias nástupci známého doplňku Genuine Fractals


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - detaily na originálních ukázkách zvětšování fotografií v porovnání s bikubickým převzorkováním obrazu v Adobe Photoshopu

PhotoTools 2.6 – efektový plugin se zaměřením na tvorbu fotografických efektů s barvami, tónováním snímků, manipulaci s jejich dynamických rozsahem a aplikaci různých filtrů, zrnitosti, konverze do stupňů šedi a dalších image processingových prvků. Plugin funguje pouze v Adobe Photoshopu a nabízí přes 300 přednastavení s poměrně povedenými efekty pro rychlou úpravu fotografií.

Retuše portrétových fotografií můžete v PhotoTools 2.6 nově provádět se štětcem Blemish Removal, který slouží například k odstraňování pigmentových vad. Novinkou je dále sada efektů pro vylepšování HDR fotografií, větší nabídka textur pro „umělecké“ efekty s překrytím obrazu různými materiály a celkem dvanáct nových filtrů pro konverzi předloh do podoby černobílých fotografií.


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - PhotoTools je poměrně známý plugin na tvorbu fotografických a speciálních "filmových" efektů


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - další z přednastavených efektů v pluginu PhotoTools 2.6


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - hromadné zpracování grafických souborů v pluginu PhotoTools

PhotoFrame 4.6 – postupem času trochu „profláknutý“ zásuvný modul pro Photoshop, Lightroom a Aperture může opět pracovat i jako samostatná aplikace a umí interaktivně vytvářet a editovat nejrůznější druhy a typy ozdobných orámování a okrajů pro prakticky libovolné obrázky a fotografie. Součástí pluginu je cca 2 GB masek a šablon efektů orámování, jejichž vlastnosti si můžete upravit v obsaženém PhotoFrame editoru.

Novinky v PhotoFrame 4.6 zastupují především přidané šablony pro ozdobné dekorace svatebních snímků, portréty, „filmové“ a fotografické okraje a také necelých padesát nových variant pozadí.


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - nabídka několika z mnoha set šablon ozdobných okrajů a orámování v pluginu PhotoFrame 4.6


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - úpravy vlastností a efektů masky orámování v PhotoFrame 2.6

FocalPoint 2 – tvorbu realistické hloubky ostrosti přímo v náhledu snímku má na starost plugin FocalPoint, mezi jehož funkce patří také manipulace s vinětací a dalšími efekty. Plugin disponuje perfektně vymyšleným ovládáním s prostorovou mřížkou definující pohled objektivu a jeho okolí a pracuje buď samostatně nebo v prostředí Adobe Photoshopu, Adobe Lightroom či Apple Aperture.

Jedinou novinkou FocalPoint 2 v sadě Perfect Photo Suite 5.5 je rozšířena funkčnost pluginu mimo Photoshopu také na Lightroom, Aperture a možnost spuštění pluginu jako samostatné aplikace – shodně jdou na tom novinky v pluginu PhotoTune 3.


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - interaktivní tvorba efektů s hloubkou ostrosti v pluginu FocalPoint 2


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - další z nastavení a předvoleb pluginu FocalPoint 2

Mask Pro 4 – svým způsobem možná stále dostatečně nedoceněný zásuvný modul pro maskování objektů na popředí či pozadí v Adobe Photoshopu patří ve svém oboru na úplnou špičku maskovacích nástrojů. Mask Pro nabízí manuální i poloautomatické maskování pozadí či objektů s inteligentním maskovacím štětcem pracujícím na principu rozdílů barev a jejich odstínů, které lze nabrat kapátkem a určit tak, které barvy budou ponechány a které odstraněny společně s pozadím či popředím maskované plochy. Plugin dále obsahuje běžné vektorové masky, které lze upravovat z pracovních cest.


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - profesionální (a velmi komfortní) maskovací plugin Mask Pro 4.1 je i nadále určený pouze pro Adobe Photoshop


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - rychlé vytvoření pracovní cesty z výběru pro maskování objektů v pluginu Mask Pro

PhotoTune 3 – možná trochu zvláštní, nicméně hodně zajímavý plugin pro manipulaci s dynamickým rozsahem fotografií, jejich barvami, tónováním a ostrostí kombinuje několik automatických procesů s metodou nabídky vizuálních variant snímků. V jednoduchém sledu kroků můžete přehledně nastavit zmíněné obrazové parametry fotografií a také případně doladit pleťové odstíny u portrétových snímků.


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - tři nabízené pracovní módy korekčního pluginu PhotoTune 3


onOne Perfect Photo Suite 5.5 - manipulace s dynamickým rozsahem snímku v pluginu PhotoTune 3
onOne Perfect Photo Suite 5.5 - nastavení tónování v PhotoTune 3
onOne Perfect Photo Suite 5.5 - interaktivní způsob korekce barev a doladění pleťových odstínů u portrétových fotografií v PhotoTune 3

Kvalita a drahý upgrade

Celkově lze Pefect Photo Suite stejně jako jeho předchůdce Plug-In Suite 5 považovat za poměrně hodnotnou sadu zásuvných modulů pro Adobe Photoshop a další hostovací aplikace, které jsou primárně určeny ke zpracování a efektovým úpravám digitálních fotografií a mají dostatek užitečných funkcí jak pro fotografické efekty, tak i pro zajímavě řešené korekce barev, maskování a zvětšování snímků například pro tiskové účely.

Přejmenování sady Plug-In Suite na Perfect Photo Suite můžeme (až na relativně drobné změny v jednotlivých pluginech) klidně považovat hlavně za marketingový tah přizpůsobující název produktu aktuálním trendům. Vyloženě nové pluginy nejsou zatím v balíku reálně žádné, jediný opravdu nový doplněk Perfect Layers bude pro všechny vlastníky Perfect Photo Suite oficiálně k dispozici začátkem roku 2011. Většina inovací ve stávajících pluginech je spíše kosmetického rázu, hodně zajímavá ale může být možnost spouštět některé z pluginů jako samostatné aplikace.

Pro stávající uživatele onOne Plug-In Suite 5 se zatím upgrade na Perfect Photo Suite za 200 USD (do konce letošního roku 150 USD) nevyplatí, zcela jiná situace je ale u nových případných nových uživatelů, kterým naopak nabízí onOne Software na Perfect Photo Suite 5.5 do konce slevu 100 USD.

Zkušební verzi Perfect Photo Suite 5.5 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti onOne Software.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: