onOne Perfect Layers 0.9: kompozice fotografií v Adobe Lightroom a Apple Aperture - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

onOne Perfect Layers 0.9: kompozice fotografií v Adobe Lightroom a Apple Aperture

26. dubna 2011, 10.00 | Společnost onOne Software uvolnila první veřejné preview pluginu pro tvorbu fotografických kompozic formou míchání vrstev a maskování lokálních oblastí snímků. Perfect Layers funguje jako samostatná aplikace, nebo jako zásuvný modul pro Adobe Lightroom a Apple Aperture, ve kterých lze s využitím masek například kombinovat různé expozice snímků, pracovat s kolorizací či kombinovat pozadí a objekty z jiných fotografií. Představení pluginu vám nyní nabízíme.

Zásuvný modul Perfect Layers ohlásila společnost onOne Software už dlouho před koncem loňského roku. Mělo se jednat o kompoziční nástroj rozšiřující editační schopnosti především editorů RAW snímků typu Adobe Photoshop Lightroom a Apple Aperture, který měl být později k zdarma dispozici všem uživatelům balíku onOne Perfect Photo Suite 5.5.

Veřejné preview pluginu Perfect Layers fungujícího i jako samostatná aplikace je k dispozici až nyní, stáhnout si ho můžete ve verzích pro Windows a Mac OS X. Jako hostujícího editor pro plugin je aktuálně podporován pouze Adobe Lightroom, ve finální verzi 1.0 bude možné Perfect Layers využívat i ve zmíněném Apple Aperture a také jako plugin pro Adobe Bridge.

Hlavní funkce pluginu

Stěžejní vlastností Perfect Layers jsou kompoziční funkce, neboli vrstvení fotografií prostřednictvím systému vrstev, se kterými lze v pluginu manipulovat podobě jako v Adobe Photoshopu. Fotografům a současně uživatelům Adobe Lightroom a Apple Aperture se tak dostává do rukou v podstatě grafický nástroj, s jehož pomocí lze míchat vrstvy snímků a vytvářet tak fotografické kompozice s různými unikátními vlastnostmi, kolorovat černobílé snímky, manipulovat s dynamickými rozsahy barev, jasu, kontrastu, selektivního ostření apod.

onOne Perfect Layers - přehled vrstev s dostupnými režimy prolnutí a ovládáním vlastností maskovacího štětce

Další hlavní funkcí pluginu Perfect Layers (ve finální verzi pluginu) bude možnost otevírat dokumenty Adobe Photoshopu s vrstvami a skládat z nich finální fotografie. Momentálně nelze otevřít PSD dokumenty s nezávislými vrstvami v podobě textových vrstev, Smart objektů, alfa kanálů, vrstev stylů, masek, speciálních vrstev ani nepodporovaných blending módů – takové PSD soubory lze otevřít pouze jako jeden kompozitní obraz.

Nové vrstvy lze přitom přidávat přímo v Perfect Layers jako kopie fotografií nebo do vrstvy otevřít libovolný jiný snímek. Pořadí vrstev lze samozřejmě v pluginu měnit, vypínat/zapínat jejich viditelnost a nastavovat průhlednost každé vrstvy.


onOne Perfect Layers - snímky lze do kompozice přidávat přímo formou nových vrstev


onOne Perfect Layers - maskování fotografií slouží především k prolínání obsahu masky s dalšími snímky

Maskování a režimy prolnutí

Pouze samotné míchání vrstev snímků a jejich kopií s nastavitelnou průhledností by pochopitelně nemělo požadovaný efekt. Plugin Perfect Layers má proto maskovací štětec s nastavitelnou velikostí a rozpitím okrajů, se kterým si jednoduše nakreslíte masku ve vymezené oblasti vrstvy alias snímku. Maska pak slouží k různým efektům a míchání vrstev s celkem devíti režimy prolnutí, ve veřejném preview Perfect Layers ale zatím nejsou mimo blendingu k dispozici žádné jiné efekty.

Díky vrstvám a maskám můžete v Perfect Layers například efektivně kombinovat různé expozice stejného snímku, nebo naopak vytvářet kompozice pozadí a objektů podobně jako v samotném Adobe Photoshopu. Výstupem z Perfect Layers může být klasický snímek, nebo vícevrstvý dokument, který lze zpětně otevřít v Adobe Photoshopu nebo Photoshop Elements, kde lze provádět další stylizační, editační či efektové úpravy snímků.


onOne Perfect Layers - nakreslená maska a její prolnutí do pozadí druhé fotografie
onOne Perfect Layers - vytvořenou masku lze zobrazit několika způsoby

Závěr

Aplikace a současně plugin Perfect Layers je ideálním doplňkem právě editorů digitálních fotografií typu Adobe Lightroom či Apple Aperture, které principiálně sami o sobě nemají žádné reálné kompoziční nástroje pro práci s vrstvami jako má Adobe Photoshop. Poměrně velké nadšení vyjádřila k funkcím i celkové užitečnosti pluginu „ikona“ magazínu Photoshop User Scott Kelby, který je současně jedním z nejznámějších editorů výukových kurzů pro Photoshop a zpracování digitálních fotografií.

Možná trochu diskutabilní je cena plné verze Perfect Layers, která byla stanovena na 160 USD. Finální verze pluginu by měla být dokončena v polovině letošního roku a bude možná obsahovat i další manipulační funkce, než jen uvedenou práci s vrstvami a maskami.


onOne Perfect Layers - předvolby pluginu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: