Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
OmniFormat: výkonný konvertor různorodých formátů zdarma
sw software
10. května 2006, 00.00 | Konverzi mezi 75 formáty, včetně podpory PDF, JPEG, TIFF či dokumentů Microsoft Office,
to vše na bázi horkých složek a přitom zcela zdarma nabízí produkt OmniFormat
společnosti Software995. Jak dané řešení funguje? A je opravdu tak dobré, jak slibuje
jeho základní popis? To se dovíte v naší recenzi.
Společnost Software995 je výrobcem, který se již delší dobu snaží přitáhnout zájem uživatelů zejména z oblasti kanceláří a domácností produkty, jež jsou k dispozici za určitých podmínek (internetová reklama) zcela zdarma. Již dříve jsme představili sadu produktů daného výrobce určenou pro práci s PDF dokumenty (PDF995 a další). Dnes bychom se rádi podívali na produkt OmniFormat, který lze využít k různorodým převodům mezi souborovými formáty, jež mohou být užitečné nejen ve zmíněných kancelářích a domácnostech, ale též na mnohých publikačních pracovištích.
Základní přiblížení
OmniFormat je konvertorem fungujícím na platformě Windows (95 a vyšší), dovolující mezi sebou (ovšem nikoli univerzálně, tedy ne systémem "každý na každý") převádět více jak 75 souborových formátů. V seznamu přitom nalezneme například HTML, dokumenty Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), PDF, JPEG a JPEG2000, GIF, TIFF, PNG, PSD (Photoshop), EPS, PostScript, Photo CD, FAX, MPEG, XML, TXT a leccos dalšího. I přes různorodost podporovaných formátů se OmniFormat deklaruje především jako konvertor počítačové grafiky, některé typy převodů (například z PDF do podoby Word či HTML dokumentu) zde podporovány nejsou.
Silnou schopností produktu je, že převody s jeho pomocí fungují na bázi horkých složek. Uživatel zde určí složku, té přiřadí požadovaný výstupní formát s nastavením několika převodních parametrů, a následně spustí monitorování - daným způsobem lze použít i složek vícero. OmniFormat pak na základě nastavení zpracuje soubory uložené do daných složek: převod se přitom může týkat všech souborů nebo jen souborů určitých typů, souborová maska se nastavuje v příslušném konfiguračním souboru.
Prostředí OmniFormatu
Produkt je k dispozici zdarma, zde je ovšem potřeba překousnout internetovou reklamu, která se s ním spouští. Reklamy se uživatel zbaví koupí řešení za nijak závratnou částku 9,95 USD. Samotná instalace je velmi rychlá a jednoduchá, pro práci s některými formáty je ovšem třeba doinstalovat jak další produkty Software995 (PDF9995 pro převod z HTML do PDF, Signature995 pro tvorbu PDF se zabezpečením a elektronickým podpisem, OmniFormat OCR Module pro OCR zpracování) nebo disponovat Microsoft Office 2000 a vyšší (pro formáty daného balíku a také převody z XML či eventuálně HTML). Podrobnějším zkoumáním instalace pak zjistíme, že většinu převodů zajišťuje v OmniFormatu dobře známá, kvalitní sada převodníků ImageMagick, doplněná o utilitu pro práci s horkými složkami a také třeba převodní prostředek HTML2PDF.
Dojem, že OmniFormat je spíše více či méně sourodou sadou utilit, nežli jednoduchou "user-friendly" aplikací, pak potvrzuje i poměrně skoupá a místy neúplná nápověda produktu. Z ní lze každopádně vyčíst několik postupů, spočívajících obvykle v editaci odpovídajících konfiguračních souborů, kterými lze rozšířit či pozměnit základní fungování OmniFormatu.
Sledované složky
Jak již bylo řečeno, OmniFormat dovoluje monitorovat vícero složek současně. Úpravou konfiguračních souborů lze přitom určit, jaké typy souborů mají být ve složce zpracovány, nastavit je možno monitorování podsložek, nic nebrání sledování složek síťových, což řešení v některých (ale skutečně jen některých) aspektech posouvá do kategorie drahých workflow produktů.
Při výchozím nastavení OmniFormat smaže po zpracování soubory vložené do daných složek. Ochranou před ztrátou dat je zde buďto důsledné kopírování namísto přesunu, ještě lepší je možnost soubory zálohovat odpovídajícím nastavením pre-processingu. Ten opět vyžaduje editaci konfiguračních souborů, kdy se určují odpovídající řádkové příkazy pro Windows, v jejichž rámci lze zajistit nejen zmíněné přesuny, ale v podstatě jakékoli jiné předzpracování s pomocí součástí OmniFormatu či libovolných jiných aplikací. Naznačeným způsobem lze použít také post-processing, tj. zpracování po převodu, v obou případech je možno přiřadit různé způsoby zpracování jednotlivým souborovým formátům. Celkově je možno realizaci zpracování na dané bázi jen máloco vytknout, dobře si lze představit celou sérii úprav, které je možno provést navázáním vícero složek a instrukcí pro zpracování na sebe. Za zmínku pak rozhodně stojí i to, že OmniFormat a jeho utility mohou být použity i z příkazové řádky, OmniFormat lze také provozovat coby systémovou službu Windows.
K formátovým konverzím
U každého formátu je poskytována možnost nastavení několika převodních parametrů. Konkrétně to jsou třeba stupeň ostrosti, sytosti a odstínu, rotace (v násobcích 90 stupňů), velikost generovaných předloh a jejich rozlišení (pouze u převodu z PDF), formát stránek či zabezpečení ve vytvářených PDF dokumentech nebo intenzita užití operační paměti (optimalizace chodu). Možností zde je rozhodně méně, než je potenciál ImageMagick či PDF995, leccos lze ale doplnit zmíněným pre- a post-processingem.
Nastavení formátové konverze
Využití
Naskýtá se samozřejmě otázka, k čemu všemu je vlastně dané řešení dobré. My jsme odzkoušeli několik z řady variant nasazení zajímavých pro publikační projekty (na pracovištích pre-pressu či webdesignu) a také kancelářské provozy. Konkrétně to byly různorodé převody typu PDF-obrázkový formát, které lze použít například ke generování miniatur stránek daného dokumentu pro webové stránky či bitmapových podob k archivaci. Dále jsme vyzkoušeli opačnou variantu obrázkové formáty-PDF, vhodnou například pro archivaci, přenosy, elektronické publikování atp. Převod HTML-PDF (lze postavit buď na zmíněné utilitě HTML2PDF či Microsoft Wordu) představuje zajímavou možnost zálohování, sdílení nebo tisku webových prezentací, kvalita zde ovšem klesá s množstvím dynamických prvků použitých v dané prezentaci.
Mnohé pracoviště webdesignu zaujme varianta převodu obrázkový formát-obrázkový formát, kdy lze daným způsobem unifikovat formát obrázků pro danou prezentaci, vytvořit vícero podob grafiky (náhledy, plné rozlišení). Dosti zajímavá pro provozy pracující s proměnnými daty (elektronické formuláře, výstupy z databázových aplikací) pak je možnost vytvářet soubory v prakticky libovolných formátech podporovaných OmniFormatem spojením XML dat a šablony Microsoft Wordu. V kancelářích opírajících se zejména o Microsoft Office pak zaujme především možnost snadného převodu Office dokumentů do PDF.
Naznačené i mnohé další možnosti vypadají skutečně zajímavě. Upozornit ovšem musíme i na několik záporů, které jsme při našem testování objevili. Především nás zamrzelo, že některá nastavení (například rotace) nefungovala nutně při všech typech konverzí. Produkt má navíc poměrně chabou dokumentaci a leccos je třeba objevit spíše metodou pokus-omyl. Přivítali bychom pak více nastavení specifických vždy pro určitý formát (třeba vyladění stupně JPEG komprese, optimalizaci na objem souboru atd.), OCR aplikace nepodporuje češtinu a celkově působí ne dvakrát použitelně. Aplikace sice pracovala uspokojivě rychle a ani bannerová reklama v ní nebyla příliš na obtíž, jakmile ale do hry musel vstoupit PDF995, bylo to již s oběma parametry poněkud horší.
Závěrem
OmniFormat je řešením, mající určitě pro leckoho značný potenciál. Překousnout je ovšem třeba jeho určitou techničnost a bohužel leckdy nižší flexibilitu proti profesionálním prostředkům (třeba akce Photoshopu). Vzhledem k nulové ceně každopádně za vyzkoušení stojí.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024