Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
Od sharewaru k velkým penězům
20. dubna 2001, 00.00 | Společnost ACD Systems, která se proslavila vývojem geniálního ACDSee, začíná ukazovat, že ani obchod jí není cizí. I shareware může být opravdu výnosný.
S univerzálním prohlížečem obrázku s logem ACDSee se setkali snad všichni aspoň trochu zběhlí uživatelé operačního systému Windows. I Macistům není tento program neznámý, i když jeho první verze pro MacOS se moc nepovedly. V každém případě tento sharewarový prográmek patří mezi celosvětově nejrozšířenější produkt této kategorie a může se pochlubit dlouhým a úspěšným vývojem. Možná vás napadne otázka, z čeho je vývoj financován, když se jedná o shareware, za který většina uživatelů neplatí. Pokusme se trochu rozebrat obchodní strategii společnosti ACD Systems, která viditelně slaví úspěch.
ACDSee začalo podobně jako každý shareware jako dílko několika nadšenců, kterým chyběl prohlížeč obrázků dle jejich představ. Během několikaletého vývoje se ACDSee nejen výrazně zdokonalilo, ale zejména se stalo populárním a masově používaným. Když se nad tím tak zamýšlím, tak po funkční stránce mi vyhovovalo ACDSee již tak před rokem a nějaký nový Enhancer, který byl zakomponován do verze 3.0 jsem ani moc neocenil. Důležité pro mne vždy bylo, že si ACDSee uchovalo svou jednoduchost a rychlost. Tolik k počátkům.
Po dosažení celosvětové popularity stáli vývojáři před zásadním rozhodnutím. Buď program prodat velké společnosti typu Microsoft, Adobe apod. nebo se pokusit vybudovat vlastní jméno a prosadit se i obchodně. Dravý americký duch zvítězil a malá firmička ACD Systems se začala zhruba před dvěma lety snažit o svůj velký obchodní úspěch. Poměrně záhy si tvůrci uvědomili, že prodávat shareware není ta správná cesta a naopak ještě více program otevřeli pro bezplatné použití. Peníze totiž ucítili jinde - v technologii.
ACD Systems se již déle než rok a půl profiluje jako dynamická vývojářská společnost, která má celosvětově uznávaný produkt z oblasti digital imagingu. Je nesporným faktem, že ACDSee má více uživatelů než třeba Photoshop (aspoň těch legálních) a vývojáři toho patřičně využívají. Všichni uživatelé jsou de fakto testery technologií, protože u bezplatného programu si nikdo nemůže stěžovat, pokud se něco trochu nepovede či nefunguje tak jak má. Navíc komunita uživatelů ACDSee je ochotna poměrně silně spolupracovat a dává vývojářům bohatou zpětnou vazbu o tom, co uživatel chce a co nepotřebuje.
Již na loňských veletrzích (CeBit, MacWorldExpo, photokina, …) se ACDSee prezentovalo jako silná a seriózní společnost, která hledá odbyt pro svoje praxí ověřené technologie. Výsledek se záhy dostavil v podobě prvních licencí a strategických aliancí. Mezi největší patří dlouhodobá aliance se serverem Corbis, která kromě nových uživatelů přinesla ACD Systems punc velkých hráčů.
A kde se můžeme setkat s komerčním nasazením technologií této společnosti? Například před několika dny byla uveřejněna tisková zpráva o licencování technologie ACDSee SDK společností Canon. Ta by měla v první fázi připravit plug-in pro klasické ACDSee umožňující 100% využití s technikou společnosti Canon (tiskárny, digitální fotoaparáty, apod.). Následně by mělo být ACDSee integrováno přímo do ovladačů jednotlivých zařízení Canon a výrazně tak zlepšit jejich praktickou užitnou hodnotu. Vždyť s ACDSee pracuje skoro každý….
Přestože nebyly zveřejněny podrobnosti o finanční stránce, spolupráce Canonu a ACDSystéms, je jasné, že půjde o dlouhodobě výnosnou záležitost pro obě strany. Navíc nyní již nikdo nemůže zpochybnit obchodní model této mladé společnosti, což přináší další možnost růstů a vyšší stabilitu společnosti. Inu, když se to vezme za správný konec, tak i původně nadšenecký počin lze dovést v zajímavý business.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024