ObjectRescue Pro 1.5, záchrana dat (nejen) z paměťových karet - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ObjectRescue Pro 1.5, záchrana dat (nejen) z paměťových karet

20. září 2004, 00.00 | Smazali jste si omylem nějaké důležité fotografie, video, MP3jky či jiná data na paměťové kartě nebo se karta z ničeho nic tváří jako prázdná? Nevěšte hlavu, i na první pohled ztracená data lze v mnoha případech zachránit s pomocí specializovaných aplikací.

ObjectRescue Pro pro Windows přináší pomoc především v případě, když potřebuje obnovit nechtěně smazaná data na paměťové kartě. A že se jedná o pomoc velmi vítanou, to snad ani nemusím připomínat. ObjectRescue Pro není jediným program svého druhu, o jeho funkci lze však se vším respektem prohlásit, že pracuje bezvadně a s výbornými výsledky. ObjectRescue patří do "záchranářské" rodiny aplikací, které umí obnovit data z téměř libovolné paměťové karty, pevného disku či jiného zařízení pro ukládání dat. Jednou z mála nezbytných podmínek je to, že dané zařízení musí používat souborový systém FAT12, FAT16, FAT32 nebo NTFS, jiné filesystémy ObjectRescue Pro nepodporuje.

Existuje několik variant aplikací rodiny ObjectRescue lišících se nejen cenou, ale především podporovanými typy souborů, které umí obnovit z paměťové karty či jiného "FAT kompatibilního" zařízení. AudioRescue Pro umí například obnovovat různé formáty audio souborů jako jsou soubory typy MP3, WMA, WAV apod. PhotoRescue Pro slouží k záchraně obrázků a fotografií v různých bitmapových grafických formátech,VideoRescue Pro pak pro záchranu různých formátů videa. Pro záchranu dokumentů je určen DocumentsRescue Pro, pro obnovu různých multimediálních souborů pak varianta MediaRescue Pro a archivy umí obnovovat verze ArchiveRescue Pro. Nad všemi těmito variantami převažuje již zmíněná aplikace ObjectRescue Pro, která podporuje soubory, se kterými umí pracovat všechny předchozí zmíněné varianty programu.


ObjectRescue Pro 1.5 - volba disku, ze kterého budete chtít obnovit data

Možná si myslíte, že ObjectRescue Pro je obyčejný program, který dokáže zachránit pouze data v podobě fotografií nechtěně smazaných v digitálním fotoaparátu. To je však omyl, neboť ObjectRescue Pro umí celé datové médium oskenovat po sektorech a zachránit tak data nejen ze smazaných souborů, ale také z již běžným způsobem naformátovaných paměťových karet. To samo o sobě není nic převratného, neboť například klasickým rychlým formátováním data z karty rozhodně nezmizí, nýbrž se smažou pouze adresářové struktury a další informace o tom, kde byly dané soubory na kartě či disku uložené. Obnovení dat funguje jak u souborů smazaných manuálně či fotoaparátem a celý proces funguje též u karet naformátovaných ve fotoaparátu i v počítači pomocí standardního formátovacího příkazu. Obnova dat je možná i tehdy, pokud byla karta zformátovaná "natvrdo" (tedy ne jen rychlým formátováním), pochopitelně bez použití různých variant "wipedisk" a jim podobných utilit, které důkladně zlikvidují veškerá data na kartě a současně zaplní místo na kartě něčím jiným (např. samými nulami). Obnova dat není zcela logicky možná ani tehdy, je-li karta znovu zaplněna jinými daty (nové fotky aj.). ObjectRescue Pro zvládne zachránit soubory i z částečně poškozených nebo vadných karet, karta ale opět musí být přístupná jako samostatný disk.


ObjectRescue Pro 1.5 - nastavení některých důležitých parametrů přístupu na datové médium a aktivace rozšířených voleb


ObjectRescue Pro 1.5 - volba adresáře a názvu souborů pro ukládání zachráněných dat


ObjectRescue Pro 1.5 - volba typů souborů, které budete chtít z datového média zachránit

Proces záchrany dat si nyní přiblížíme trochu podrobněji na příkladu obnovy souborů z paměťových karet. Programu je úplně jedno, o jakou paměťovou kartu jde, jedinou podmínkou je pouze to, aby se karta tvářila ve Windows jako samostatný disk - stačí tedy použít téměř libovolnou čtečku nebo PCMCIA redukci. Jak už jsem napsal výše, musí karta používat filesystém FAT respektive jeho různé varianty, případně NTFS. A jak to tady program dělá? Velmi jednoduše. Projede celé datové médium po jednotlivých sektorech (chvilku to trvá) a průběžně přitom identifikuje soubory pomocí nadefinovaných značek (bajtů). Občas je soubor označen jinou příponou, což lze řešit manuálním přejmenováním souborů a jejich následnou kontrolou ve vhodném prohlížeči. Pokud tedy například víte, že na paměťové kartě byly pouze JPEG fotografie a mezi zachráněnými soubory jsou i nějaké soubory s jinými příponami, zkuste těmto souborům manuálně změnit příponu a vyzkoušet, zda je lze prohlédnout - občas to pomůže. Nalezené soubory ObjectRescue Pro pochopitelně neukládá zpátky na paměťovou kartu, nýbrž do vybraného adresáře, který lze specifikovat v preferencích programu. Nastavit si můžete i počet přístupů na datové médium, se kterým ObjectRescue Pro pracuje a počet sektorů, které bude program načítat najednou.


ObjectRescue Pro 1.5 - skripty pro záchranu souborů fungují na bázi posloupnosti identifikačních bajtů


ObjectRescue Pro 1.5 - ve finální fázi obnovy dat projíždí program datové médium po sektorech a vyhledává smazané soubory

ObjectRescue Pro stojí 50 USD, což není zanedbatelná částka. Pokud však potřebujete soubory nutně zachránit z paměťové karty či jiného paměťového média nebo datového zařízení, jsou většinou podobné programy takříkajíc k nezaplacení. Další varianty rodiny aplikací ObjectRescue stojí o cca 10-15 USD méně, ObjectRescue Pro je ale výrazně univerzálnější a tak malý rozdíl v ceně hravě smaže.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: