ObjectDock 0.8x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

ObjectDock 0.8x

28. ledna 2003, 00.00 | Líbí se vám inteligentní dokovací lišta a současně taskbar v Mac OS X a chtěli byste mít něco takového i pro Windows? Pak si určitě vyzkoušejte animovaný launchbar/taskbar ObjectDock společnosti Stardock.

Společnost Stardock je natolik známá svými kvalitními doplňky pro Windows, že ji rozhodně nemusím blíže představovat. S produkty Stardocku jste se ostatně mohli na Grafice On-line setkat už mnohokrát, připomenu například popisy univerzální nadstavby grafického rozhraní Windows s prozaickým názvem WindowBlinds, efektové utility WindowFX a několika dalších částí balíku Object Desktop. Novým přírůstkem do rodiny Object Desktop "like" programů vylepšujících často poněkud krkolomné ovládání různých verzí operačních systémů MS Windows je ObjectDock imitující launchbar a současně i taskbar v Mac OS X. Jedná se o imitaci pouze částečnou, nicméně princip práce s animovanou dokovací lištou ObjectDock je velmi podobný dokovací liště v Mac OS X respektive GUI Aqua. Aktuální betaverze ObjectDocku je ke stažení zdarma a nemá žádná omezení, finální verze už pravděpodobně bude zařazena mezi shareware a bude též součástí celého balíku Object Desktop. Protože nemá příliš velký smysl používat ObjectDock bez současného využití jeho vizuálních možností daných především schopností pracovat s průhledností, jsou k provozu programu zapotřebí Windows XP, fungovat by ale teoreticky mohl i pod Windows 2000.


ObjectDock 0.8x - základní vzhled dokovací lišty / taskbaruObjectDock 0.8x - zvýrazněné ikonky při práci s lištou

Instalace ObjectDocku je automatická a po jeho spouštění se objeví dokovací lišta fungující při správném nastavení i jako klasický taskbar. Všechny ikonky v ObjectDocku jsou animované (při jejich procházení, spuštění i minimalizaci daného programu), plynulost animací záleží na rychlosti procesoru počítače i na rychlosti používané grafické karty. Pro zachování kompatibility s ovladači většiny grafických karet je v ObjectDocku standardně nastaveny vykreslovací rutiny "GDI + Engine". Pokud se Vám budou zdát animované přechody mezi ikonkami nebo celé grafické rozhraní ObjectDocku pomalé, můžete v preferencích programu přepnout na druhý typ interního enginu "Custom" řídícího vykreslování a v mnoha případech tak výrazně urychlit celý program. Přechodový efekt (něco na způsob kapalinového morfingu) při procházení všech ikon v celé dokovací liště je stále stejný a nelze ho v ObjectDocku 0.8x nijak ovlivnit (měnit můžete pouze rychlost přechodového efektu nebo ho úplně vypnout), všechny zvětšované ikonky jsou samozřejmě vyhlazené. Chcete-li získat přehled o tom, jakým způsobem se vlastně ikonky animují (rotují na jakési pomyslné kruhové dráze odvozené ze šířky celého ObjectDocku), můžete si stáhnout krátkou video ukázku (cca 800 kB) ve formátu QuickTime 6. Mezi hlavní přednosti ObjectDocku patří vizuální znázornění okénka každého spuštěného programu formou minimalizované ikonky obsahují aktuální "obrazovku" daného programu. grafické náhledy se aktualizují průběžně při každé minimalizaci daného programu, velikost náhledů i ikon se nastavuje v preferencích ObjectDocku.


ObjectDock 0.8x - výběr ikonky pro daný program v launchbaru

Každý zástupce programu umístěného v launchbaru může mít libovolnou ikonku, kterou si můžete nastavit přímo z prostředí ObjectDocku přesněji řečeno ve vlastnostech daného programu umístěného v launchbaru. Několik programů je už v ObjectDocku standardně, patří mezi ně ikonka pro aktivaci konfigurace ObjectDocku, hodiny, koš, zástupce ikonky počítače a URL odkaz na server WinCustomize. S ObjectDockem dostanete několik desítek Windows XP kompatibilních ikon, další ikonky není problém stáhnout z internetu nebo je převést z libovolných obrázků. ObjectDock navíc akceptuje i PNG obrázky, které můžete současně používat i jako pozadí celého taskbaru/launchbaru. Textové popisky programů jsou bohužel zobrazovány pouze ve Western kódování (které zatím nelze změnit), v preferencích programu si ale můžete nastavit font, jeho styl, velikost i průhlednost celého ObjectDocku. Maximální možná velikost zvětšovaný ikon/náhledů minimalizovaných programů je 192 x 192 bodů, minimem pro celý ObjectDock je pak 5 x 5 pixelů. ObjectDock můžete nechat "přichytit" k libovolné straně desktopu Windows a zapnout jeho automatické skrytí stejně jako u původní taskbaru Windows, který může nebo nemusí být při aktivním ObjectDock aktivní. ObjectDock může být zobrazen na popředí, na pozadí nebo se řídit zásadami číslování pořadí okének ve Windows, samotný taskbar pak můžete umístit nalevo či napravo launchbaru. Launchbar nemusí obsahovat pouze klasické zástupce programů, ale můžete do něj umístit i některý ze systémových příkazů ObjectDocku, naopak defaultní ikonky programů, "My Computer", URL odkazu, koše apod. můžete z launchbaru kdykoliv snadno odstranit. Momentálně jsou k dispozici pouze dva příkazy pro vyvolání konfigurace a ukončení programu, další příkazy by měly být dostupné v příštích verzích ObjectDocku.


ObjectDock 0.8x - dostupná nastavení možností a funkcí programu

V současné podobě je sice ObjectDock poměrně zajímavé a v oblasti vizuálních taskbarů / nástrojových lišt pro Windows také poměrně netradiční řešení, svůj účel bude ale spolehlivě plnit až tehdy, zvýší-li se jeho spolehlivost i celkové možnosti. Animované přechody při procházení ikonek lze oželet, nic výrazného totiž jejich vizuální stránka nepředstavuje. Naopak vizuální náhledy minimalizovaných programů by potřebovali vylepšit, na rozdíl od ikonek je totiž jejich grafický náhled opravdu pouze velmi hrubý "náhled" a i při jeho maximální možné velikosti není příliš kvalitní. Uvidíme také, zda bude ObjectDock nabízet i lepší rozlišení zvětšovaných náhledů, například při používání rozlišení 1280 x 1024 bodů už může pro někoho být celý ObjectDock dost malý. I přes všechny popsané nedostatky je aktuální betaverze programu celkem slušně použitelná, necháme se tedy překvapit, co všechno nám firma Stardock nabídne ve finální verzi ObjectDocku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: