Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (7. - 8. týden/2007)
lcd trend
21. února 2007, 00.00 | Open source vektorový program Inkscape se dočkal verze 0.45, Adobe začala s dodávkami Photoshop Lightroom 1.0 a na světě je nový český server, informující o sázecím programu Scribus. Takové jsou hlavní novinky ze světa publikačního průmyslu, které přibližujeme v našem pravidelném přehledu.
Open source vektorový program Inkscape se dočkal verze 0.45, Adobe začala s dodávkami Photoshop Lightroom 1.0 a na světě je nový český server, informující o sázecím programu Scribus. Takové jsou hlavní novinky ze světa publikačního průmyslu, které přibližujeme v našem pravidelném přehledu.
Inkscape ve verzi 0.45
Open source vektorový editor Inkscape, postavený na formátu SVG, se na začátku února dočkal verze 0.45. Hlavní novinkou je podpora SVG filtru Gaussovské rozostření (Gaussian blur), který dovoluje rozostřit jakýkoli objekt – i po úpravě zůstává výsledek ve vektorové podobě a plně editovatelný, použití filtru je možné v různých situacích (např. při úpravách výplní a obrysů). Jedná se o podporu prvního z filtrů definovaného ve specifikaci SVG, podpora dalších by měla následovat.
Program nyní také slibuje výrazné urychlení zobrazování i interakce s uživatelem. Dialog Historie vracení (History) poskytuje přehled o průběhu editace a dovoluje odvolání či zopakování skupiny provedených akcí jediným klikem myši. Rozšířeny byly možnosti nástrojů, například přibyl mód výběru pro nástroj Uzly (Node tool) či nastavení ukončení u nástroje pro kaligrafické linky (Calligraphic pen). Trasování bitmap nyní lépe zpracovává vícebarevné motivy, přibyly nové volby řídící jeho činnost a přebudován byl i příslušný dialog. Bylo přidáno mnoho nových rozšiřujících efektů, včetně efektu Vzorek podél křivky (Pattern along path) a skupiny efektů Barva (Color). Režim zobrazení Kontury (Outline) byl opraven a vylepšen, přibyly takto i odpovídající klávesové zkratky. Do nabídky Nápověda jsou nyní vloženy odkazy na různé internetové informační zdroje spojené s Inkscapem. Podle odpovídající ReleaseNote pak byla do programu přidána řada dalších drobných vylepšení, byly i opraveny stovky chyb. K vlastnostem nového Inkscape bychom se na Grafice rádi brzy vrátili podrobněji, v samostatném článku.
Adobe začala s dodávkami Photoshop Lightroom 1.0 a vydala Camera Raw 3.7
Již před nějakým časem oznámila společnost Adobe, že do prodeje připravila první ostrou verzi své aplikace pro zpracování RAW fotografií Photoshop Lightroom. Ta se v těchto dnech dostala do distribuce. Lightroom je zaměřena především na profesionály (fotografové, fotoeditoři, pracovníci reklamních agentur aj.), dovoluje intuitivní a přitom výkonné zpracování RAW snímků od jejich počátečního nahrání a roztřídění, přes úpravy vzhledu, až po finální výstup v tištěné či elektronické podobě. Lightroom byla před svým finálním uvedením po řadu měsíců k dispozici ve volně dostupné beta verzi, a to v podobách pro Mac OS X (zde evidentně coby odezva Adobe na obdobný software Apple Aperture) i Windows. Ostrá verze přináší oproti beta podobám rozmanitá vylepšení, nabízející třeba snazší a přehlednější import snímků, možnost uchovávání více virtuálních kopií snímků lišících se podle úprav, metadata browser pro snazší práci s metadaty a také některé nové nástroje pro úpravy snímků – blíže jsme danou ostrou verzi představili před časem v odpovídajícím článku. Photoshop Lightroom 1.0 je nyní v USA a Kanadě distribuována za zaváděcí cenu 199 USD, platnou do 30. dubna, pak zde bude k dispozici za 299 USD. V tuzemsku je dnes možno Lightroom 1.0 koupit například v elektronickém shopu společnosti Amos Software za 5 263 Kč bez DPH.
Společně s prodejem Ligtroom 1.0 oznámila Adobe upgrade svého pluginu Camera Raw, určeného k práci s RAW v Adobe Photoshopu. Camera Raw 3.7 takto nyní podporuje přes 150 fotoaparátů, včetně Nikonu D40 a Pentaxu K10D. Engine plugin pro image processing byl sjednocen s tím, který je použit v Lightroom 1.0, aby bylo možno tytéž snímky shodně zpracovávat v obou aplikacích (a také Photoshop Elements 4.0 a 5.0 a Premiere Elements 3.0). V novém updatu lze rovněž aplikovat výchozí nastavení zpracování snímku podle sériového čísla a zvoleného ISO daného aparátu. Výchozí nastavení pluginu jsou nyní sdílena s DNG Converterem.
Teacup Software TypeFitter nyní zdarma pro InCopy
Již před časem uvedený plugin InDesignu a InCopy (CS a CS2) TypeFitter společnosti Teacup Software je zajímavým nástrojem, dovolujícím s pomocí jediného přehledného dialogu vyladit nastavení obsahu textového rámečku tak, aby text rámeček přesně vyplňoval a přitom vyhovoval nárokům na kvalitní typografii. Produkt takto umí nastavovat mezislovní mezery a proklad, šířku či velikost písma. Aktuální nastavení pluginu lze uložit pro opakované použití. V rámci TypeFitteru jsou k dispozici i funkce pro hledání vdov a přetečeného textu v dokumentu či vybraném článku.
TypeFitter je tedy nástrojem, jenž může velmi usnadnit každodenní rutinní dolaďování textového obsahu při sazbě periodik či jiných publikací, u kterých je zásadní rychlost zpracování sazby do mnoha rámečků při dodržení typografické kvality. Evidentně ve snaze přitáhnout více potenciálních klientů přišel výrobce tohoto pluginu se zajímavou nabídkou: InCopy verze TypeFitteru je nyní k dispozici zcela zdarma, a to bez jakýchkoli omezení. Podoba pro InDesign je pak i nadále nabízena za poměrně přijatelných 59 USD.
Scribus má své české stránky
Zájemce o open source sázecí program Scribus jistě potěší nedávno spuštěné stránky v češtině – www.scribus.cz – věnující se danému produktu. Cíle stránek jsou všestranné, mimo propagace vlastností Scribusu a odpovídajícího downloadu daného řešení se snaží poskytovat i rady, týkající se Scribusu či typografie vůbec, diskusní fórum a odkazy na další relevantní zdroje. Již po několikatýdenním provozu nabízí nový server poměrně dost zajímavého obsahu, pro který stojí za návštěvu; věříme pak, že se bude i nadále zdárně rozvíjet. Připomeňme ještě na tomto místě, že Scribus – dostupný ve verzích pro Linux, Windows, Mac OS X a dokonce i OS/2 – je nyní ve fázi úprav verze 1.3, směřující ke stabilní verzi 1.4. Pokud se přitom vývojářskému týmu takto podaří poskytnout na všech podporovaných platformách stabilní a svižně fungující produkt (spolehlivost a výkon jsou dnes minimálně ve Windows problémem), má Scribus o masivní úspěch – nejen mezi stávajícími příznivci otevřeného softwaru – určitě postaráno.
pdf-Recover 4.0: nástroj pro snadné cracknutí PDF dokumentů
I když v souvislosti s prolamováním ochrany u PDF dokumentů získala "slávu" především společnost ElcomSoft, najdou se i jiní výrobci, kteří nabízejí produkty dovolující změnit uzamčené vlastnosti PDF dokumentu (otevření, tisk, kopírování obsahu aj.) bez znalosti původního hesla. K těmto výrobcům patří i společnost UNIVERSE Software, jež takto nabízí řešení pdf-Recover, které se v současnosti dočkalo verze 4.0. Produkt dovoluje ze zaheslovaného PDF dokumentu vytvořit identickou kopii bez jakéhokoli zabezpečení, poradit si takto umí údajně se všemi současnými šifrovacími algoritmy používanými k zaheslování PDF dokumentů. Jeho základním limitem nicméně je, že si nedokáže poradit s dokumenty, u kterých je zadáním hesla podmíněno jejich otevření – nicméně ale zvládne odstranit např. zákaz kopírování obsahu či tisku. Dále lze s pomocí pdf-Recover změnit i např. daná bezpečnostní nastavení PDF dokumentu, nastavit parametry určující způsob zobrazení dokumentu v Adobe Readeru, vyplnit určená metadata aj. Ostrá podoba pdf-Recover 4.0 je k dispozici za cca 56 USD, a to pro platformy Windows a Mac OS X (starší podoba 3.80 je k dispozici i pro Linux).
Na tomto místě je ještě vhodné dodat, že řešení, jako je pdf-Recover, není třeba považovat za nástroj určený výlučně k nekalým účelům. Příkladem legálního užití může být třeba vytažení informací z dokumentu, od kterého vlastník heslo ztratil či zapomněl, či rychlé přenastavení zabezpečení dokumentu bez nutnosti zadávat heslo.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024