Novinky ze světa publikačního průmyslu (5. - 6. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (5. - 6. týden/2007)

lcd trend

7. února 2007, 00.00 | Společnost Adobe se rozhodla učinit z PDF ISO standard, Global Graphics ohlašuje novou platformu pro tisk a elektronické dokumenty, testéři Photoshopu CS3 Beta by neměli opomenout upgrade betaverze manageru Bridge a chystá se nová verze Genuine Fractals. Více již v našem pravidelném přehledu.

Společnost Adobe se rozhodla učinit z PDF ISO standard, Global Graphics ohlašuje novou platformu pro tisk a elektronické dokumenty, testéři Photoshopu CS3 Beta by neměli opomenout upgrade betaverze manageru Bridge a chystá se nová verze Genuine Fractals. Více již v našem pravidelném přehledu.

Adobe hodlá z PDF učinit ISO standard

Společnost Adobe oznámila, že ve spolupráci s organizací AIIM (The Enterprise Content Management Association) hodlá podniknout kroky potřebné k tomu, aby byl PDF 1.7 (současná podoba formátu, zveřejněná s produktovou řadou Acrobat 8) schválen a publikován organizací ISO coby mezinárodní ISO standard. Daný krok může působit na leckoho překvapivě, PDF je již po léta vnímán jako volně dostupný formát. Ve skutečnosti je ovšem soukromým vlastnictvím Adobe, jež každopádně významně napomáhá tomu, aby se specifikace PDF dostaly zdarma do rukou vývojářů, kteří pak tvoří odpovídající řešení pro práci s tímto formátem. Převedení PDF na ISO standard může výhledově (schvalovací řízení u ISO trvá údajně 15 - 30 měsíců) znamenat významnější pozici PDF ve všech oblastech jeho nasazení, tedy například ve sféře státních organizací, které (viz třeba USA) stále více požadují nasazení výlučně otevřených formátů ve svých dokumentových workflow. Nový status pak zřejmě ocení rovněž vývojáři příslušného softwaru, zejména toho otevřeného (eliminace patentových sporů apod.).

bull56-2007-1f.jpg

Adobe zveřejňuje referenční příručky k jednotlivým verzím PDF zdarma na svém Webu

Daný krok cítí Adobe jako potřebný asi i pod tlakem nástupu alternativy PDF z dílny společnosti Microsoft, tedy formátu XPS (XML Paper Specification). Ten je spojen s Windows Vista a o jeho možných využitích nejen v kancelářích, ale třeba i v oblasti pokročilejšího publikování (pre-pressové zpracování apod.) se v poslední době hovoří stále častěji. Hodí se rovněž poznamenat, že spolupráce Adobe s AIIM v dané věci není náhodou: daná organizace již coby ISO standard pomohla zavést PDF/A (PDF pro archivaci), obdobně nyní pracuje na zavedení PDF/E (PDF pro technickou grafiku), PDF/UA (PDF zpřístupněné například pro tělesně postižené osoby) a PDF/H (PDF pro zdravotnictví). ISO standardem je pak i PDF/X (varianta, resp. varianty PDF pro méně problémové tiskové zakázky).

Global Graphics oznamuje novou technologii pro tisk a elektronické dokumenty

Společnost Global Graphics patří k jedněm z nemnoha výrobců, kterým se na poli tiskových a PDF řešení daří skutečně významněji konkurovat Adobe i v takových oblastech nasazení, jako jsou RIP technologie (OEM drivery pro digitální či velkoformátový tisk, kopírky, konzumentské tiskárny, nátisková zařízení aj.) či řešení pro pokročilé PDF workflow. Poměrně v tichosti se přitom právě tato společnost stala jedním z hlavních aktérů při implementaci formátu XPS, který je jakousi alternativou k PDF podle Microsoftu.

Nedávné oznámení Global Graphics pak naznačuje, že tento výrobce hodlá ze svého stávajícího know-how vytěžit maximum opět coby poskytovatel odpovídajících vývojových řešení, určených k implementaci v produktech dalších výrobců. Konkrétně byla takto oznámena nová generaci technologie pro tisk a elektronické dokumenty. Zahrnuje RIP řešení pro nativní zpracování PostScriptu, XPS, PDF a PCL v driverech a vložených či serverových systémech, a dále novou sadu programových knihoven, určených k použití v aplikacích pro konverzi, zobrazení a úpravy elektronických dokumentů nejen ve výše uvedených, ale i dalších formátech (objektový model dovoluje snadno přidat podporu pro v podstatě libovolný formát).

Bez ohledu na to, jak rychle se produkty Global Graphics z ohlášené platformy prosadí, je třeba si povšimnout zahrnutí XPS mezi formáty, které by měly být v blízké budoucnosti podporovány nativně nejen při elektronické zpracování, ale i tiskovém výstupu. Bude pak zajímavé sledovat, nakolik se i Adobe vydá daným směrem a pokusí se do svých řešení pro tisk a práci s elektronickými dokumenty zahrnout (mimo PDF a PostScriptu) co možná nejvíce formátu, včetně zmíněného XPS (a "vlastních" formátů SWF či SVG).

Adobe Bridge CS3 Beta v nové verzi

Poměrně v tichosti zveřejnila společnost Adobe na stránkách Adobe Labs upgrade betaverze správce digitálních zdrojů Bridge CS3, uvedené původně s betaverzí Photoshopu CS3. Bridge CS3 Beta 2 takto slibuje především opravu chyb, kterých je (soudě dle uživatelských ohlasů i našich vlastních zkušeností) poměrně dosti. Dále je nyní k dispozici podpora práce na více monitorech s pomocí synchronizovaných oken. Tzv. Flat View dovoluje zobrazit při pohledu na složku i obsah všech jejich podsložek. Vylepšeny byly reakce nástroje Loupe, automatické otevření JPEG a TIFF souborů v Camera Raw lze nyní nastavit odpovídající volbou v preferencích. Bohatší jsou nyní možnosti filtrování pohledů na soubory (podle ISO hodnot, sériového čísla fotoaparátu), maximální rozměr miniatury je nově 640 pixelů. Rozšířena byla podpora různých hardwarových konfigurací, včetně vylepšení softwarového renderingu. Další změny se pak týkají různých drobných vylepšení v rozhraní produktu, kontextových nabídkách, klávesových zkratkách apod. Těm, kdo si hodlají danou betaverzi nainstalovat, doporučujeme důkladné prostudování instalačních upozornění v příslušném FAQ dokumentu – i v nové betaverzi se vyskytne lecjaký problém.

aphcs3-3-1f.jpg

Prostředí Bridge CS3 Beta

onOne Software uvedla Genuine Fractals 5 Public Beta

Produkt Genuine Fractals je poměrně dobře známým řešením pro efektivní kompresi počítačové grafiky a její kvalitní zvětšování až na 800 % původní velikosti bez degradace obrázku (názory na kvalitu takto prováděných zvětšení se různí, úspěšnost je hodně dána kvalitou a povahou předlohy). V současnosti je daný produkt (mající podobu pluginu pro Photoshop a Photoshop Elements) ve vlastnictví společnosti onOne Software. Ta nedávno oznámila testovací podobu budoucí verze daného produktu, tedy Genuine Fractals 5 Public Beta.

Připravovaná nová podoba slibuje přepracované uživatelské rozhraní a kompatibilitu s Photoshopem CS3, je k dispozici i coby Universal Binary pro Intel Macy. Algoritmus pro zvětšování byl vylepšen, podpora multiprocesorových systémů má garantovat vyšší výkon (hodí se zejména při hromadných úpravách obrázků). Do programu byly zabudovány prvky, dovolující kontrolovat zaostření zvětšovaných snímků, možná je rovněž simulace zrnitosti filmu, v obou případech je k dispozici náhled výsledku před samotným aplikováním úprav. Nové Fractals budou podporovat 8-bitovou a 16-bitovou RGB a Grayscale grafiku, Print Pro podoba (určená pro pre-pressové nasazení) pak rovněž barvové modely CMYK a LAB. Vylepšeny byly schopnosti dávkového zpracování.

Plná verze Genuine Fractals 5.0 by se měla letos objevit krátce poté, co bude k dispozici ostrá verze Photoshopu CS3. Cena bude činit 159,95 USD pro nového uživatele, za 69,95 USD bude k dispozici upgrade pro verze koupené před 18. prosincem 2006, verze koupené po tomto datu (4.1) budou upgradovány zdarma. Betaverzi Genuine Fractals 5 si lze po bezplatné registraci stáhnout na stránkách labs.ononesoftware.com.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: