Novinky ze světa publikačního průmyslu (5.-6. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (5.-6. týden/2006)

Trendy

8. února 2006, 00.00 | Enfocus a Apago představily novinky pro pokročilé zpracování PDF, Adobe musela opět
záplatovat produkty a Linuxu podle všeho chybí Photoshop. Takové jsou nejzajímavější z
novinek, které vám přiblížíme v našem pravidelném přehledu.

Enfocus a Apago představily novinky pro pokročilé zpracování PDF, Adobe musela opět záplatovat produkty a Linuxu podle všeho chybí Photoshop. Takové jsou nejzajímavější z novinek, které vám přiblížíme v našem pravidelném přehledu.

Enfocus Software chystá PitStop Professional 7

Známý plugin Adobe Acrobatu určený pro preflight a editaci PDF dokumentů, který ani tuzemským uživatelům nemusíme příliš představovat, by se měl dočkat nové, již sedmé verze. Podle předběžných informací od výrobce došlo především k propracování a rozšíření rozhraní produktu tak, aby bylo pro uživatele více intuitivní a snáze použitelné. Změny se takto týkají Enfocus Navigatoru (přehled chyb, upozornění a oprav s možností interaktivního procházení a řešení nalezených problémů), preflight reportu (jednodušší prezentování informací, možnost doplnění o logo společnosti pro atraktivnější komunikaci se zákazníky) a editoru pro tvorbu preflightových profilů (rozšířená podpora PDF/X). Podstatně užitečnější by měla být nápověda, která nyní funguje na stejných principech jako v produktu Instant PDF 3 (každý panel PitStopu má sekci nápovědy dovolující lépe poznat méně obvyklé funkce apod., nápovědu obsahují také preflightové reporty).

Preflight se nyní může týkat i souborových atributů (File Settings - objem souboru, způsob pojmenování aj.) či parametrů zobrazení (View Settings - nastavení přetisků, správy barev apod.). Uživatelské rozhraní panelů Global Change a Action List bylo rozšířeno o možnost filtrování informací na základě kategorií (usnadňuje vyhledávání akcí určitého typu). Akce lze zaznamenávat přímo z prostředí panelu Action List, což usnadňuje tvorbu prvků daného typu. K dalším novým nástrojům či rozšířením patří třeba uživatelské rozhraní pro tvorbu šablon stránkových boxů, vylepšené panely pro nastavení vodítek nebo možnosti vložení PDF do jiného PDF a převodu textu do křivek. Veřejně si bude možno produkt (spolu s novinkou Enfocusu pro automatizaci PDF workfow PitStop Automator) vyzkoušet na výstavě IPEX 2006 v Birminghamu (4-11. 4.).

pitstop1-1f.gif

Enfocus PitStop v akci

Apago PDF Constructor: nový produkt pro variabilní publikování

Zajímavou novinku pro variabilní publikování v PDF představila na začátku února společnost Apago (dobře známá produkty jako jsou PDF Enhancer, PDF/X Checkup či Piktor). Její PDF Constructor dovoluje do podoby PDF dokumentu převést proměnná data kódovaná s pomocí XML dialektů, konkrétně XHTML, CSS2 a SVG. Převod přitom funguje na bázi PDF šablon, možná je i modifikace existujícího PDF dokumentu. Vytvořený obsah by měl být "pre-press ready", tj. podporovat CMYK či přímé barvy, nastavení stránkových boxů a korektní vložení písem, dále lze využít průhlednosti či vrstev. Podporovány jsou rovněž interaktivní prvky typu záložek, odkazů, akcí, JavaScriptů nebo formulářů, kontrolovat lze i metadata a zabezpečení nebo též nastavení specifická pro technickou grafiku. Produkt je k dispozici pro Windows, Mac OS X, Solaris a AIX, základní cena začíná na 2 999 USD. Bude zajímavé sledovat, nakolik Apago s produktem při takovémto cenovém nastavení a stále větší konkurenci uspěje, princip stojící za řešením je každopádně zajímavý (snadné cross-media publikování variabilních publikací typu dopisů, formulářů, vyúčtování, brožur, katalogů, vizitek apod.), a tak bychom se rádi na Constructor podívali výhledově blíže v odpovídající recenzi.

Adobe záplatovala Photoshop a Illustrator

Na začátku února zveřejnila společnost Adobe záplaty svých aplikací Photoshop a Illustrator. Opravy se týkají CS2 podoby ve verzích pro Windows i Macintosh. Podle odpovídajícího bulletinu Adobe by bezpečnostní díry v daných produktech (založené na možnosti neautorizovaného přístupu k souborům či složkám daných aplikací a také utility Adobe Help Center v síťovém prostředí) mohly vést k obejití zabezpečení počítače, neoprávněné manipulaci s daty (včetně čtení, přepsání či smazání důležitých souborů) atd. Bezpečnostní problémy (zatím dlužno říci že nalezeny obvykle předtím, než by bylo referováno nějaké reálné zneužití) jsou v aplikacích Adobe registrovány stále častěji a Adobe proto hodlá v letošním roce začít zveřejňovat každý měsíc updaty myslící na daný typ problémů.

Uživatelům chybí v Linuxu nejvíc Photoshop?

Poměrně zajímavé výsledky přinesla (resp. přináší, neboť je stále v běhu) anketa společnosti Novell, jejímž cílem je zjistit, která aplikace ze světa Mac OS X či Windows chybí potenciálním nebo současným "Linux-switcherům" (tj. těm, kdo by rádi přešli na danou platformu, ale právě absence určité aplikace jim v tom brání). Po měsíčním průzkumu se na prvním místě ocitl Adobe Photoshop, následovaný aplikacemi AutoCAD, Dreamweaver, iTunes, Macromedia Studio a Flash. Většina z uvedených produktů takto patří do publikačního průmyslu a bylo by zajímavé se i ptát, jak to, že Linux, spojený od chvíle svého zrodu neoddělitelně s Internetem a Webem, nedokáže pokrýt dostatečně potřeby webdesignérů. My se nicméně tímto chceme podívat spíše na otazníky kolem Photoshopu. Volání po této aplikaci totiž naznačuje, že po léta vyvíjený a vychvalovaný GIMP (linuxová obdoba Photoshopu) nedokáže naplnit požadavky mnoha uživatelů při editaci bitmap či digitálních fotografií. Důvodů je zde vícero a zmínit můžeme jen několik hlavních: ne právě intuitivní (či přinejmenším obvyklé) ovládání (které se v poslední době snaží řešit třeba projekt GIMPshop, jež má za cíl vytvořit pro GIMP rozhraní obdobné právě Photoshopu), chybějící podpora CMYK a LAB (měla by řešit verze 2.4 Gimpu, jež je ve vývoji, či ne zcela dotažený color management v Linuxu jako takovém. Pro Photoshop také narozdíl od GIMPu existuje velké množství rozšiřujících pluginů, skriptů či akcí, které až neskutečně rozvíjejí jeho schopnosti.

Jaká jsou možná řešení dané situace, tj. co by mohlo přivést uživatele i z oblasti pre-pressu nebo profesionální digitální fotografie k Linuxu? Nejvíce nasnadě je portace Photoshopu a s ním nejlépe celé Adobe Creative Suite pro dané prostředí, nicméně se jedná i o možnost nejméně pravděpodobnou. (Adobe, podobně jako třeba Corel, vyzkoušela a rychle zanechala laškování s Linuxem na přelomu tisíciletí a nezdá se, že by na tom chtěla něco změnit.) Více se dá očekávat od postupného dozrávání open source řešení, nejen GIMPu, ale i jiných "Adobe-like" aplikací (v dobrém slova smyslu), tedy zejména vektorového editoru Inkscape či sázecího programu Scribus. A své by mohly sehrát i projekty jako je třeba Wine či VMWare, které dovolí Photoshop a jiné žádané aplikace ve Windows provedení spouštět v Linuxu.

bull0506-2006-1f.jpg

Je GIMP konkurentem Photoshopu či nikoli?

V závěru této úvahy si dovolíme ještě jeden postřeh. Anketu Novellu rozhodně nemusíme brát jako nějakou závaznou, co se zájmu o Linux a způsoby jeho využívání obecně týče. Pokud ji nicméně za bernou minci vezmeme, musíme konstatovat, že její výsledky hodně vypovídají i o tom, že Linux co do vybavenosti (v konfrontaci s Windows či Mac OS X) evidentně značně dozrál, pokud se v něm uživatelům permanentně stýská právě po takovém "high-end" produktu (co do způsobu využití, výkonnosti, ceny atd.) jako je Photoshop.

Jak je na tom personalizovaný tisk?

Dobře známá analytická společnost TrendWatch Graphic Arts se rozhodla opět podělit o některá svá zajímavá zjištění, týkající se tentokrát oblasti personalizovaného či jinak též variabilního tisku. Dle publikovaných výňatků ze studie "Variable Data Printing 2006: Growth and Changes in the Marketplace" (121 stran za 995 USD) lze především konstatovat, že variabilní tisk je na vzestupu: v současnosti ho používá 37 % firem grafického průmyslu (tedy těch, které TrendWatch zahrnuje do svých výzkumů, což se týká zejména USA a západní Evropy), před rokem to bylo 28 %. Poněkud či výrazně se počet variabilních zakázek zvýšil u 16 % kreativních firem. Variabilní publikování jako jednu z hlavních odbytových příležitostí nyní vidí 8 % vydavatelů (oproti 2 % z roku 2002). A 18 % digitálních tiskáren (pětinásobek oproti loňskému roku) zaznamenalo mírný vzestup v plnobarevných variabilních zakázkách s více jak 13. proměnnými poli.

Variabilní tisk je tedy na slušném vzestupu. Jedná se zde přitom o publikační metodu, která je atraktivní pro většinu zadavatelů tisku a nahrazuje úbytek tradičních ofsetových zakázek v nelehké konkurenci nových médií (Internet). Podle TrendWatche se dále za poslední období podařilo výrobcům odpovídajícího softwaru a hardwaru přitáhnout k dané publikační metodě mnoho tiskáren (od statických k variabilním tiskovým zakázkám). Je teď na tiskárnách, aby se naučily variabilní tisk dobře prodávat, tj. aby se transformovaly v poskytovatele služeb a vývojáře obchodních řešení na dané bázi. Přechod nebude jednoduchý, nicméně je v běhu. A je dán obecnými trendy v dané oblasti, které mimo jiné představuje pokročilý 1:1 marketing, jaký nabízí třeba internetové knihkupectví Amazon.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: