Novinky ze světa publikačního průmyslu (33.-34. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (33.-34. týden/2005)

lcd trend

31. srpna 2005, 00.00 | I společnosti Corel se zdá, že Macromedia FreeHand končí, produkty Adobe mají
bezpečnostní díry, Google představil novou verzi svého desktopového prohledávače a
upgrade se dočkal i databázový program oblíbený mezi kreativními pracovníky FileMaker.
Takové jsou novinky ze světa publikačního průmyslu, na které se podíváme v dnešním
přiblížení.

V dnešním přehledu novinek ze světa publikačního průmyslu se ještě jednou vrátíme k předpokládanému osudu známého ilustračního programu FreeHand. Nikoli bezprostředně, ale přeci jen, jsou důležité bezpečnostní chyby odhalené nedávno v publikačních produktech společnosti Adobe. Nové verze programů Google Desktop Search a FileMaker sice nejsou na první pohled určeny pro publikační průmysl, přesto si i v dané oblasti své uživatele rozhodně dokáží nalézt: proto i jim bude věnována naše pozornost.

Corel chce získat uživatele FreeHandu

Není to tak dávno, co jsme se na stránkách Grafiky zamýšleli nad dalším osudem ilustračního programu FreeHand. Ten nemá zrovna jasnou budoucnost, neboť po akvizici současného vlastníka programu, společnosti Macromedia společností Adobe, je zde hned několik důvodů, pro které by FreeHand mohl ukončit svou činnost. Tím hlavním je skutečnost, že FreeHand svým zaměřením i příslušnými funkcemi konkuruje zejména Illustratoru společnosti Adobe, která po zmíněné akvizici asi nebude potřebovat mít ve svém portfoliu dvě řešení stejného typu. Dále je pak třeba brát v potaz skutečnost, že ani ve stávajícím produktovém portfoliu Macromedia nemá FreeHand rozhodně jasnou posici, když svými funkcemi směřuje spíše do oblasti pre-pressu, zatímco ostatní produkty daného výrobce jsou jednoznačně orientovány na webdesign.

Uvedená skutečnost neunikla společnosti Corel. Ta totiž přišla v měsíci srpnu s kampaní, v jejímž rámci byla registrovaným uživatelům FreeHandům nabídnuta kompletní CorelDraw Graphics Suite 12 (tedy sada produktů CorelDraw, PhotoPaint, R.A.V.E, CorelTrace a Capture) za značně agresivní cenu 99 USD. Nabídka končí prvního září a navíc je omezena pouze na uživatele Windows (FreeHand je k dispozici i na platformě Macintosh), tudíž zřejmě výrazněji nezahýbe trhem, přesto ale naznačuje, že osud FreeHandu vidí poněkud černě i jeden z čelních výrobců publikačních řešení dneška.

bull313205-3f.jpg

FreeHand

Produkty Adobe mají bezpečnostní díry

V průběhu měsíce srpna se objevilo hned několik bezpečnostních problémů, týkajících se publikačních aplikací společnosti Adobe. Jako první byla takto objevena chyba v rámci aplikací pro zpracování PDF dokumentů Acrobat a Reader. Ohrožení spočívá v možnosti vytvoření PDF souboru, který po otevření v daných aplikacích způsobí tzv. přetečení zásobníku, jež vede jak ke zhroucení dané aplikace, tak především případnému provedení dodatečného programového kódu, s jehož pomocí může hacker nejrůznějšími způsoby zneužít daný počítač. Odpovědí na daný problém je upgrade Acrobatu i Readeru na verzi 7.0.3, který si lze bezplatně stáhnout na serveru Adobe. Zmíněný bezpečnostní problém je odborníky označován za "značně kritický", neboť zejména Reader je dnes instalován na milionech počítačů.

Druhá bezpečnostní díra byla nalezena v aplikaci Version Cue, sloužící ke správě souborů a jejich verzí při skupinové spolupráci, jež je nabízena v rámci Adobe Creative Suite. Lokální zneužití chyby v kódu (neošetřené využití řádkového přepínače) může u této aplikace vést k tomu, že útočník získá na daném počítači administrátorská uživatelská oprávnění. Problém je nicméně pouze s Version Cue 1.0 a 1.0.1 na platformě Mac OS X, přičemž Adobe již uvolnila odpovídající bezpečnostní záplaty.

Obě bezpečnostní chyby byly nalezeny předtím, než-li byly hlášeny jakékoli reálné pokusy jejich zneužití. Přesto je na pováženou skutečnost, že i v případě publikačních aplikací přibývá možností zneužití, které by v provozech, využívající daný typ software, mohly mít nedozírné následky.

Google Desktop Search 2.0 Beta

Společnost Google přišla nedávno s novou verzí svého bezplatného desktopového prohledávače Google Desktop Search, který dovoluje prohledávat zdroje na uživatelově počítači v podstatě stejným způsobem, jako dosavadní vyhledávací engine Google na Internetu. Nová verze rozšiřuje především možnosti indexování (resp. prohledávání), když nyní lépe podporuje Microsoft Outlook, Microsoft Messenger či Gmail. Výraznou novinkou je možnost použití Sidebaru, panelu, jež poskytuje uživateli rychlý přístup k řadě informací, získávaných pomocí odpovídajících pluginů. V Sidebaru si je takto možno zobrazit například e-maily, novinky přebírané z webových prezentací ve formátech RSS a Atom feeds, slideshow fotografií ze zadané lokální či internetové destinace, uživatelské poznámky a leccos dalšího. Rychlé otevírání dokumentů či spouštění aplikací umožňuje funkce Quick Find, v jejímž rámci stačí uživateli zadat pouze několik písem či slov z názvu daného souboru. Mimo Sidebaru je nyní součástí rozhraní Google Desktopu i Deskbar, malý prohledávací box na nástrojovém panelu Windows, a jeho mobilní verze Floating Deskbar, k dispozici je i odpovídající toolbar pro Outlook. Index vytvořený s pomocí Desktopu je možno zašifrovat.

Nový Google Desktop Search je stále deklarován jako produkt ve fázi beta. Přesto se dá o něm hovořit jako o nástroji, který má značné šance uspět u uživatelů, a to i v publikačních provozech, kde je nutnost vyhledávání relevantní zdrojů značně znásobena objemy zpracovávaných dat. Přehlédnuty by nicméně neměly být konkurenční produkty (Yahoo! Desktop Search, Copernic Desktop Search aj.) a samozřejmě i příslušné funkce zabudované přímo v operačních systémech (Spotlight v Mac OS X či připravovaný engine v nových Microsoft Windows).

bull333405-1f.jpg

Sidebar pro Google Desktop Search

FileMaker 8 přichází

Známý databázový program FileMaker Pro stejnojmenného výrobce, kterému se svými funkcemi daří oslovit i uživatele z publikačních provozů, se dočkal nové verze 8. Na té je zajímavý zejména export výstupních sestav do PDF, zajišťovaný pomocí library licencované od společnost Datalogics, obdobná možnost exportu je nyní poskytována i pro Excel. Produkt rovněž v nové verzi nabízí řadu funkcí urychlující zpracování, jako je například Fast Match (rychlé vyhledání všech položek obsahujících označené informace), Fast Send (okamžité odeslání obsahu vybraného pole databáze e-mailem) či Auto-Complete (automatické vyplňování položek). K dispozici je rovněž vizuální spell-checker textových dat. Produkt dále podporuje e-mail merge, tedy možnost vytváření personalizovaných e-mailů, ve kterých jsou proměnné informace přebírány z databází. Součástí dodávky produktu je rovněž 30 připravených Starter Solutions, ke kterým patří nové řešení Email Campaign Management pro zajišťování mailingových kampaní pomocí e-mailu. Mimo verze Pro pak přichází na trh i další podoby produktu, tedy Pro Advanced, Server, Server Advanced a Mobile. Podrobnosti o všech zmíněných produktech lze dohledat na serveru výrobce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: