Novinky ze světa publikačního průmyslu (11. - 12. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (11. - 12. týden/2007)

lcd trend

21. března 2007, 00.00 | Společnost Adobe uveřejnila nástroje pro platformu Apollo, dovolující vývoj online desktopových aplikací nového typu, společnost Quark poskytne zdarma svým zákazníkům sadu exkluzivních extenzí pro QuarkXPress 7 a k dispozici je nyní zdarma rovněž velmi podrobný materiál v češtině, zabývající se praktickým nasazením standardu PDF/X v pre-pressových workflow. Více k těmto i dalším novinkám naleznete v našem pravidelném přehledu.

Společnost Adobe uveřejnila nástroje pro platformu Apollo, dovolující vývoj online desktopových aplikací nového typu, společnost Quark poskytne svým zákazníkům zdarma sadu exkluzivních extenzí pro QuarkXPress 7 a k dispozici je nyní zdarma rovněž velmi podrobný materiál v češtině, zabývající se praktickým nasazením standardu PDF/X v pre-pressových workflow. Více k těmto i dalším novinkám naleznete v našem pravidelném přehledu.

Adobe zveřejnila alfa verzi technologie Apollo

Na stránkách Grafiky jsme již informovali naše čtenáře o záměrech společnosti Adobe nabídnout technologii s kódovým názvem Apollo. V daném případě se jedná o platformu pro vývoj aplikací, jež jsou napojeny na Internet, ale chovají se jako desktopové nástroje (takže na rozdíl od stávajících webových nástrojů pracují i mimo webový prohlížeč a offline). Tyto aplikace přitom mohou stavět na formátech, jako je Flash (SWF), HTML, XML či PDF, odpovídající programovou logiku jim lze přidat s pomocí jazyků JavaScript a ActionScript, resp. na bázi platforem AJAX či Flex.

V těchto dnech se první, alfa podoba dané technologie dostává do rukou uživatelů prostřednictvím serveru Adobe Labs. V daném případě se jedná především o SDK (Software Development Kit), konkrétně balík řádkově řízených aplikací, které dovolí Apollo aplikace vytvářet ve vazbě na různá vývojářská prostředí, a dále příslušný runtime, potřebný ke spouštění Apollo aplikací v prostředí operačního systému. K dispozici jsou pak i odpovídající dokumentace a videa.

Aktuální SDK podporuje především Flash a HTML, podpora PDF a větší zaměření na AJAX či mobilní zařízení by měly přijít až v dalších verzích. SDK i runtime jsou k dispozici ve verzích pro Windows i Macintosh, přislíbena je podoba pro Linux. V průběhu několika měsíců by se Apollo mělo objevit i v provedení beta, ostrá verze je slibována na konec roku.

Spolu se samotnými vývojářskými nástroji se objevily i první aplikace postavené na dané platformě. Na serveru Adobe Labs je takto k dispozici několik ukázek, ke kterým patří třeba čtečka RSS Fresh, nástroj pro práci s mapami Maptacular či prostředek pro měření objektů na obrazovce Pixel Perfect. Odpovídající nástroj postavený na Apollo pak v současnosti pro své klienty vyvíjí v rámci projektu San Dimas známá online dražební společnost eBay. Apollo dále již dnes využívá například projekt textového procesoru Buzzword společnosti Virtual Ubiquity či službu pro streaming hudby Finetune.

bull1112-07-2f.jpg

Apollo je jednou z nastupujících technologií, propojující dosud poměrně striktně oddělené světy webových a desktopových nástrojů. Stále populárnější jsou takto zejména aplikace postavené na platformě AJAX, i přes ustrnutí či určitou diverzifikaci vývoje pak nelze zapomenout ani na platformu Java. Své pak chce v dané oblasti říci výrazně Microsoft se svou WPF. Apollo má tedy slušnou konkurenci, ale – vzhledem k zajímavosti technologie samotné a potenciálu Adobe, mající pod kontrolou formáty, jako je Flash či PDF – i poměrně dobré vyhlídky na úspěch. Bude pak jistě zajímavé sledovat, kolik z budoucích Apollo nástrojů bude užitečných i pro oblast publikování; možných aplikací je zde celá řada, od jednoduchých utilit až po komplexní nástroje pro tvorbu obsahu (editory, sázecí programy, nástroje pro zpracování PDF dokumentů aj.).

Quark poskytne zdarma XPert Tools Pro

Všechny vlastníky QuarkXPressu 7 hodlá společnost Quark potěšit dne 2. dubna. Od tohoto data si totiž bude možno pro XPress 7 stáhnout zdarma balík extenzí Quark XPert Tools Pro. Jedná se o známé a ceněné nástroje, které Quark získala akvizicí společnosti ALAP a jež nabízejí řadu užitečných prostředků pro zpracování obsahu v prostředí XPressu. Extenzí je takto k dispozici celkem 15, a na tomto místě by bylo samoúčelné je všechny vypočítávat (po uvedení XPert Tools hodláme na Grafice zveřejnit odpovídající recenzi). Každopádně zde stojí za to zmínit alespoň FindChange pro sofistikované hledání a záměny nejen textu, ale i mnoha dalších prvků dokumentu, ItemStyles pro objektové styly, Pilot pro snazší navigaci na stránkách pomocí jejich náhledů, Scale pro snadné změny velikosti objektů, Toolbars pro tvorbu uživatelských palet, usnadňujících přístup k vybraným funkcím XPressu, či PageSets pro ukládání nastavení dokumentu v podobě stylu. XPert Tools Pro budou k dispozici pro Windows i Mac verzi XPressu 7.

bull1112-07-3fa.jpg

Pdf-x.cz: nový cenný zdroj informací o standardu PDF/X

Standard PDF/X není asi třeba našim čtenářům příliš představovat. Jedná se o formu PDF, která se v současných podobách PDF/X-1 a PDF/X-3 používá stále více k předávání tiskových zakázek i na tuzemských pracovištích (má ambice stát se zde jakousi nepsanou normou). I když pak lze pro tvorbu či kontrolu PDF/X dokumentů použít skutečně mnoha nástrojů (zmiňme alespoň Adobe Acrobat Professional či Enfocus PitStop), nedá se říci, že by dnes každý uživatel, který přijde s PDF/X do styku, měl v používání dané technologie jasno. Může za to i určitý informační deficit, způsobený mimo jiné tím, že se v manuálech příslušných produktů lze obvykle dočíst pouze příslušné postupy, jak PDF/X vytvořit či kontrolovat, ale chybí podrobnější výklad o tom, proč a jak se vlastně PDF/X hodí používat.

bull1112-07-1f.jpg

K odstranění naznačeného deficitu hodlá v tuzemsku významně přispět server Pdf-x.cz, za kterým stojí pan Petr Lozan. Samotný server je zatím teprve ve výstavbě, ale již dnes lze na něm najít zásadní materiál v češtině, který by si měl prostudovat skutečně každý, kdo s PDF/X pracuje. Hovoříme zde o publikaci "PDF/X a předávání tiskových dat prostřednictvím PDF/X-1a", kterou si je možno v podobě PDF souboru stáhnout z daného serveru. Jedná se o dokument (celkem 96 stran formátu A4), představující revizi absolventské práce P. Lozana na Vyšší odborné škole grafické v Praze. Dokument se zabývá především teoretickým i praktickým nasazením PDF/X-1a:2001, přičemž obsahuje například i popisy příslušných nastavení Acrobat Distilleru 7, kontrolní seznamy pro tvůrce tiskových dat či přehled nástrojů pro ověřování PDF/X workflow. Do budoucna slibuje autor revize v souladu s dalším vývojem, které budou k dohledání opět na Pdf-x.cz.

onOne Software zveřejnila PhotoPresets pro Adobe Photoshop Lightroom

Společnost onOne Software, která nabízí širokou škálu pluginů pro Photoshop a QuarkXPress, pocházejících většinou z původního portfolia společností Extensis a LizardTech, přišla v těchto dnech s novinkou, jež potěší všechny uživatele Adobe Photoshop Lightroom. Pod názvem PhotoPresets with One-Click WOW! takto poskytla k volnému stažení sadu dvaceti nastavení, umožňujících v Lightroom příslušným způsobem při importu a dále v módech Library či Develop transformovat RAW snímky do určité podoby. Zárukou kvality daných nastavení, resp. jejich aplikací, by měla být skutečnost, že je pro onOne Software vytvořil Jack Davis, autor knižní série "How to Wov with Photoshop". PhotoPresets jsou k dispozici pro Mac OS X i Windows a poskytováno je pro ně online i odpovídající instruktážní video.

bull1112-07-4f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: