Novinky od Apago: PDF Appraiser a PDF Constructor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky od Apago: PDF Appraiser a PDF Constructor

PDF AppendPDF

14. srpna 2006, 00.00 | Společnost Apago nedávno začala prodávat dva zajímavé produkty pro práci s PDF. Její
PDF Appraiser dovoluje velmi snadné generování PDF/A souborů pro dlouhodobou archivaci, PDF
Constructor je zde zase pro dynamickou tvorbu PDF dokumentů. Více již v naší recenzi.

Společnost Apago je i v tuzemsku dobře známa produkty jako je PDF Enhancer (pokročilé hromadné úpravy PDF), PDF/X Checkup (kontrola a tvorba PDF/X dokumentů) či Piktor (pokročilé konverze pre-pressových formátů). Nedávno přišla na trh s dvěma řešeními, která zaujmou svou inovativností. Její PDF Appraiser je takto v podstatě prvním široce použitelným řešením pro tvorbu dokumentů v PDF/A, tedy podobě PDF určené k dlouhodobé archivaci. PDF Constructor zase dovoluje snáze než stávající řešení dynamicky generovat PDF dokumenty z různých zdrojů. Na oba produkty jsme se rozhodli blíže podívat v naší recenzi.

PDF Appraiser

Jak již bylo řečeno výše, PDF/A je nastupující podobou PDF určenou k dlouhodobé archivaci PDF dokumentů, což je vlastnost, kterou ocení kanceláře, podniky či státní správa stejně dobře jako třeba publikační pracoviště. Obdobně jako u PDF/X se jedná i v případě PDF/A o specifikaci, která určuje, jaká kritéria má PDF dokument splňovat, aby jej bylo možno považovat za PDF/A kompatibilní (jde především o nezávislost na vnějších zdrojích z daného počítače - tedy například všechno písmo je vložené - a také zákaz proprietárního obsahu typu videa či JavaScriptů). (Podrobněji jsme se PDF/A věnovali před časem ve zvláštním článku.)

pdfconst1f.jpg

PDF Appraiser v akci

Daný standard dnes v podstatě nepodporuje (mimo prostředků málo známé společnosti 3-Heights) žádný široce používaný nástroj. Je sice pravda, že Adobe Acrobat 7 Professional má zabudovánu podporu pro dřívější Draft verzi standardu, ta ovšem je v lecčems jiná než verze současná, opravy v update 7.0.7 daného produktu pak stupeň kompatibility zvyšují, ale ještě stále leccos neřeší - viz dokumentace Appraiseru, s. 7. PDF Appraiser je zde tedy jednou z prvních vlaštovek, která má šanci stát se prvním široce rozšířeným řešením daného typu. Jedná se o produkt existující ve dvou podobách, přičemž desktopová verze v ceně 349 USD je určena pro platformu Windows, serverová, řádkově ovládaná (cena 999 USD) pak pro Windows, Mac OS X, Solaris a AIX.

Appraiser umí zkontrolovat, zda je předložený PDF dokument kompatibilní s PDF/A. Pokud tomu tak není, dokáže Appraiser obvykle upravit dokument tak, aby se kompatibilním stal. Daný převod je možno použít i pro soubory v TIFF, podpora daného formátu je poměrně logická, neboť mnoho organizací v daném formátu uchovává skenované dokumenty.

Při práci s desktop verzí jsme museli ocenit elegantnost provedení: soubor ke kontrole stačí přetáhnout do okna produktu, následně se provede kontrola. O jejím výsledku je uživatel informován výpisem protokolu v okně produktu, přepnout lze mezi různými formami zobrazení od všeobecných informací až po detailní technický popis všech problémů. Je-li to možné, nabídne Appraiser opravu. Po ní lze upravený PDF uložit do nového souboru, spolu s tím je možno uložit protokol o nalezených (a případně i vyřešených) problémech. Serverová podoba produktu (kterou jsme neměli možnost otestovat) přidává možnost nasazení v rámci celého podniku/organizace přes server a dávkového zpracování při převodech velkých objemů dat.

Technickému provedení desktopové verze Appraiseru se dá máloco vytknout, za 349 USD bychom nicméně očekávali i podporu alespoň základního hromadného zpracování. Potěšující je každopádně skutečnost, že produkt lze neomezeně dlouho používat zdarma jako validátor na kompatibilitu s PDF/A. Kruciální otázkou ovšem zůstává, zda se PDF/A opravdu uchytí jako prostředek pro dlouhodobou archivaci tak, jak si představují jeho tvůrci (a zda má tedy cenu investovat peníze a úsilí do jeho výroby), na odpověď si zde ovšem minimálně nějaký čas počkáme.

PDF Constructor

Produktem PDF Constructor zamířila Apago na velmi perspektivní pole produktů pro serverové generování PDF. Nasazení těchto prostředků je dnes stále častější zejména v různých publikačních službách, určených pro personalizovanou a on-demand produkci. Princip fungování zde bývá takový, že uživatel určí data, s kterých lze poskládat publikaci (text, obrázky, šablony, další parametry), odpovídající serverový engine pak zajistí automatizované generování této publikace. Daným způsobem lze přitom řešit mnoho různých úkolů, od kancelářského zpracování dokumentů přes služby typu Web-to-Print (tj. zakázkový tisk pomocí Internetu) až třeba po personalizované výstupy z databází (vyúčtování, faktury, direct-maily apod.), vzhledem k univerzální povaze PDF mohou být přitom generovány publikace optimalizované pro různé formy tisku (stolní, digitální, ofset) či elektronického publikování (Web, mobilní telefony, PDA aj.).

Constructor je řádkově ovládaná aplikace, provozovatelná v různých formách Unixu (Solaris, AIX), Windows či Mac OS X, která po instalaci zabere na pevném disku nepatrné místo (např. necelé 3 MB ve Windows) a potřebuje k chodu pouhých 128 MB RAM. Jedná se vlastně o jakýsi převodník, který na vstupu čte soubory ve specializovaném XML dialektu a na jeho základě na výstupu produkuje PDF dokument. Generovaný dokument přitom může obsahovat stránky z jiných PDF dokumentů (možnost využití jako šablony), bitmapovou grafiku (JPEG, TIFF), grafiku vektorovou ve formátu SVG (dynamicky generovanou v dokumentu či odkazovanou) a dále formátovaný text (formátování na bázi CSS2) umístěný do rámečků či různé textové proměnné. Použít lze také řadu pokročilých prvků pro PDF dokumenty, jako jsou odkazy, záložky, anotace, formuláře, způsob zobrazení v prohlížeči, stránkové rámečky (TrimBox aj.), vrstvy, průhlednost, zabezpečení či JavaScripty, propracována je práce s barvami přímými, RGB i CMYK a také písmy (Type 1, TrueType, OpenType). Myslí se pak i na metadata ve stále důležitějším formátu XMP a také údaje o rozměrech a další data o objektech, používané při práci s technickou grafikou.

pdfconst2f.jpg

Ukázka PDF generovaného PDF Constructorem

Nasazení daného produktu může být tedy značně různorodé a pokrývá prakticky vše, co jsme uvedli výše. Demoverze, kterou jsme si stáhli pro platformu Windows, v nás nicméně zanechala smíšené dojmy. Na ukázkových souborech převodník fungoval tak jak měl, syntaxe příkazů pro daný XML dialekt je opravdu poměrně jednoduchá a lze si dobře představit řadu způsobů, jak zapojit PDF Constructor do rozmanitých serverových služeb pro dynamicky generované PDF. Nápověda Contructoru je nicméně značně nehotová a i na stránkách Apago jsou zatím jen dílčí informace zejména co se týká nějakých skutečně obsáhlých workflow scénářů: ty jsou v daném případě rozhodně důležité a měly by obnášet třeba naznačení práce s daty či serverovou instalací. Je otázka, kdy se dané informace na serveru Apago objeví, věříme, že tomu bude brzy. Informace na serveru výrobce pak hovoří o tom, že součástí dodávky by měly být i Java/JNI interface pro Windows/Unix a COM či .NET API pro Windows, tyto prostředky jsme v demoverzi nenalezli, v ostré verzi zřejmě budou a to možná doplněny i o informace výše naznačeného typu.

Apago každopádně poukazuje na výhody svého produktu oproti konkurenci, kterou dnes představují zejména různé PDF knihovny a převodníky z XSL FO. Vyzdvihována je především jednoduchost řešení a jeho použitelnost bez hlubších technických znalostí,které si konkurence skutečně nárokuje asi více (XSL FO řešení znamená porozumět technologii formátovacích objektů a generovat soubory v jejich ne právě přehledné syntaxi, PDF knihovny jsou zase prostředky veskrze programátorského charakteru). Výstup z Constructoru by pak měl kvalitou vyhovět nejen požadavkům na webové publikování či stolní tisk, ale též profesionální tiskovou produkci, což bývá opět u konkurence problémem: konkrétní porovnání kvalit výstupu jsme zatím nicméně nikde neobjevili. PDF Constructor se každopádně chlubí tím, že jej již adaptovala pro své potřeby například vydavatelská společnost Time při výrobě elektronických magazínů. Oproti konkurenci by měl být Constructor i cenově přijatelnější, současná základní cena 2 999 USD je takto sice pořád dosti vysoká, ale zajímavá už tím, že nijak neomezuje počet uživatelů na jednom stroji, což nebývá u produktů daného typu obvyklé.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: