Nik Silver Efex Pro 2: umělecký svět černobílých fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Nik Silver Efex Pro 2: umělecký svět černobílých fotografií

28. června 2011, 00.00 | Tajuplný svět uměleckých černobílých fotografií můžete znovu objevit s pluginem Silver Efex Pro 2, který existuje ve verzích pro Adobe Photoshop, Lightroom a Apple Aperture. Plugin umí stylizovat libovolné digitální fotografie do podoby snímků v odstínech šedi s mnoha nastavitelnými parametry včetně simulace vlastností reálných filmových materiálů, manipulace s dynamickým jasem, barevnými filtry, navíc s využitím lokálních editačních ploch definovaných v rámci známé technologie interaktivních kontrolních bodů U Point.

Dobové temné komory pro vyvolávání fotografií jsou sice už dnes téměř minulostí, nicméně černobílé snímky mají stále své kouzlo především ve formě nejrůznějších uměleckých stylizací a výtvarných prvků.

Zásuvný modul Silver Efex Pro společnosti Nik Software je nástroj inspirovaný zmíněnými dobovými postupy vyvolávání snímků a umožňuje fotografovi simulovat a současně detailně ladit mnoho vlastností filmových materiálů používaných pro původní černobílé snímky. Cena pluginu je cca 200 EUR ve verzi pro Windows nebo Mac OS X - podporován je Adobe Photoshop CS3 a novější, Photoshop Elements 6+, Adobe Lightroom 2.6+ a u verze pro Mac OS X navíc ještě Apple Aperture 2.1.4 a novější verze.

U Point a selektivní štětce

Technologii U Point jsme se věnovali již v řadě článků u jiných pluginů z produkce Nik Software, U Point najdeme například i v editorech RAW snímků Nikon Capture NX/NX2. Nyní tedy už jen stručně - U Point je technologie či spíše technika interaktivních lokálních kontrolních bodů, kolem kterých lze ve vymezené (zpravidla kruhové) ploše upravovat a ovlivňovat různé expoziční, barvové a strukturální či jiné vlastnosti snímku. Plocha současně funguje jako selektivní maska s plynulým prolnutím okrajů, takže není nutné v pluginu pracovat s vrstvami a postačí běžné ovládací prvky interaktivně přiřazené k jednotlivým kontrolním bodům.


Nik Silver Efex Pro 2 - technologie interaktivních kalibračních ploch U Point
Nik Silver Efex Pro 2 - další ukázky využití ploch U Point a ladění konvertovaných složek důležitých odstínů barev

Většinu pluginů z produkce Nik Software doplňuje v Photoshopu paleta pro přímé selektivní aplikace přednastavených efektů s pomocí štětců Adobe Photoshopu. Silver Efex Pro 2 není v tomto ohledu žádnou výjimkou a po nastavení parametrů efektů tedy lze kreslit po ploše snímku štětcem s volitelnou velikostí a vyplňovat větší oblasti.


Nik Silver Efex Pro 2 - paleta pro přímé kreslení efektů (se zvoleným efektem a jeho parametry) prostřednictvím štětců Adobe Photoshopu

Novinky v Silver Efex Pro 2.0

Aktuální druhá stěžejní edice pluginu Silver Efex Pro navyšují uživatelský komfort ovládání a používání jednotlivých pracovních operací, pro které plugin zobrazuje History Browser se záznamem změn v nastaveních a provedených pracovních akcích. Máte-li vhodnou grafickou kartu, můžete v Silver Efex Pro 2 využít hardwarovou GPU akceleraci, která přináší několikanásobné zrychlení výpočetních operací při stylizacích snímků s vysokým rozlišením.


Nik Silver Efex Pro 2 - pracovní plocha pluginu se seznamem hotových přednastavení jednotlivých efektů a různými "ladicími" prvky pro stylizaci snímků


Nik Silver Efex Pro 2 - další z ukázek dodávaných přednastavení stylizačních efektů a jejich parametrů včetně simulací reálných filmových materiálů

Nové efekty ozdobných a různě „potrhaných“ okrajů snímků se hodí k dobovým snímkům, nutno však přiznat, že nabídka šablon orámování není nijak velká. Špičkový je v Nik Silver Efex Pro 2 algoritmus pro generování reálných filmových zrn, který ve spolupráci se dvaceti šablonami v podstatě legendárních filmových materiálů umí vytvořit dojem původní černobílé fotografie s velmi vysokou mírou realističnosti a ISO rozsahem 32 až 3 200.

Mezi další novinky patří nové či rozšířené ovládací prvky pro manipulaci se strukturou plochy snímků (celoplošně či lokálně v rámci technologie U Point) – například jemné ladění struktury textur, jejichž prostřednictvím lze docílit velmi zajímavých efektů. Novými ovládacími prvky jsou nastavení velmi jemného kontrastu a dynamického jasu, novinkou je i funkce pro „zesilování“ intenzity tmavých a světlých odstínů v ploše snímku.


Nik Silver Efex Pro 2 - předvolby pluginu obsahují i eventuální zapnutí GPU akcelerace s pomocí grafické karty

Závěr

Silver Efex Pro 2 je relativně drahý, nicméně velmi výkonný stylizační doplněk pro Adobe Photoshop, Lightroom a Apple Aperture, jehož výstupem jsou (možná trochu netradiční) a především vysoce kvalitní černobílé fotografie, jejichž stylizaci můžete v pluginu ovlivnit v poměrně velkém rozsahu. Unikátní a velmi užitečnou novinkou je posuvník pro manipulaci s dynamickým jasem a inteligentní úpravy tónování snímků, nezastupitelnou pomůckou jsou pak interaktivní kontrolní body U Point. Upgrade z verze 1.x vyjde na 100 EUR, plná cena Silver Efex Pro 2 je již v úvodu zmíněných 200 EUR včetně DPH.

Demoverzi pluginu Silver Efex Pro 2.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: