Neshody mezi Adobe a Applem kvůli technologii Flash pokračují - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Neshody mezi Adobe a Applem kvůli technologii Flash pokračují

3. května 2010, 00.00 | To, že Apple (a zejména Steve Jobs) se vůči technologii Flash staví značně odmítavě, není žádné tajemství, minulý čtvrtek ovšem stanovisko Applu jasně zformuloval Steve Jobs svým otevřeným dopisem „Thoughts on Flash“ (Myšlenky k Flashi), v němž Flash prohlásil za vlastnický, uzavřený a nevhodný pro mobilní zařízení. Odpověď Adobe na sebe pochopitelně nedala dlouho čekat, ještě ve čtvrtek generální ředitel Adobe Shantanu Narayen poskytl rozhovor deníku Wall Street Journal. Jaký je jeho pohled na věc?

To, že Apple (a zejména Steve Jobs) se vůči technologii Flash staví značně odmítavě, není žádné tajemství, minulý čtvrtek ovšem stanovisko Applu jasně zformuloval Steve Jobs svým otevřeným dopisem „Thoughts on Flash“ (Myšlenky k Flashi), v němž Flash prohlásil za vlastnický, uzavřený a nevhodný pro mobilní zařízení.

Odpověď Adobe na sebe pochopitelně nedala dlouho čekat, ještě ve čtvrtek generální ředitel Adobe Shantanu Narayen poskytl rozhovor deníku Wall Street Journal (nabízí se i jeho videozáznam).

Narayen přirozeně většinu Jobsových tvrzení odmítl, řekl, že věří v řešení nezávislá na platformě jako je Flash a vyjádřil naději, že nakonec převáží. Stejně tak nesouhlasil s výroky, že Flash tvoří hlavní příčinu pádů Mac OS X, či že vyčerpává baterie mobilních přístrojů. A Jobsovu kritiku označil za „kouřovou clonu“, jež má zakrýt skutečnou motivaci Applu.

Pochopitelně nesouhlasil ani s označením Flashe za uzavřený produkt, podle Narayena jde o otevřenou specifikaci a tvrdil, že přístup Adobe je pro podniky a vývojáře vhodnější, protože dovoluje jejich software provozovat na řadě různých zařízení.

Dohady o kodecích a formátech webového videa

Přesně taková reakce se od Adobe dala čekat, zdá se, že se obě strany sporu „zakopaly na pozicích“ a nyní vyčkávají, co se bude dít dál. K věci se však již začali vyjadřovat i další významní aktéři softwarového průmyslu, například Microsoft vyjádřil podporu Applu, co se týče webového videa.

Vedoucí vývoje Internet Exploreru řekl, že HTML5 (tolik prosazovaný Applem) je skutečně budoucností videa na Webu a stejně jako Jobs si postěžoval na potíže zásuvného modulu Flash Playeru s bezpečností, spolehlivostí a výkonem. Připustil sice, že dnes Flash tvoří důležitou součást Webu, nečeká však, že tomu tak bude navždy.

A dodal, že chystaný Internet Explorer 9 bude podporovat HTML5 video, avšak pouze ve formátu H.264. Tento kodek prosazuje také Apple, protože však podléhá licenčním omezením, Mozilla a její prohlížeče (především Firefox) místo toho podporují otevřený kodek Ogg Theora. Theora má ovšem zatím jen velice omezenou podporu (hardwarová akcelerace přehrávání se nabízí v podstatě pouze pro H.264 a pochyby panují i o kvalitě kodeku Theora oproti H.264).

V otázce formátů a kodeků webového videa může být ještě dost rušno, Steve Jobs totiž naznačil, že by Theora mohla porušovat některé patenty, přestože jde o otevřenou specifikaci.

Uvedl to v odpovědi na otevřený dopis, který ho vyzýval, aby podpořil otevřený videoformát namísto H.2.64. Jobs ze svého iPadu odepsal, že se patenty týkají všech videokodeků, a to i těch s otevřeným zdrojovým kódem. (Apple stejně jako Microsoft patří ke členům sdružení MPEG-LA poskytujícího licence na H.264, nemá tam však rozhodující slovo.)

Všechny tyto spory sice vzbuzují ve webových diskusích velké emoce, začíná ovšem být jasné, že spíš než o technické otázky se zde jedná o obchodní zájmy jednotlivých hráčů na trhu, jež se sice zaštiťují ušlechtilými pohnutkami, ale jde jim samozřejmě především o vlastní prospěch. A poslední vývoj naznačuje, že by mohlo dojít až k právním sporům. Teprve budoucnost ukáže, v co to vlastně vyústí, můžeme jen doufat, že výsledek tohoto soupeření bude též ku prospěchu zákazníků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: