Neat Image 3.0, šumový král? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Neat Image 3.0, šumový král?

23. března 2004, 00.00 | Význam specializovaných grafických editorů pro retuše šumu narůstá téměř přímo úměrně s rozvojem a možnostmi zpracování digitálních fotografií. Neat Image patří mezi nejpovolanější programy na redukci šumu ve fotografiích, přičemž aktuální třetí verze programu je nabízena v několika variantách včetně kalibračních profilů pro jednotlivé modely digitálních fotoaparátů.

Už první verze aplikace pro redukci šumu ve fotografiích s názvem Neat Image dokázaly z méně kvalitních a zašuměných digitálních fotografií odstranit značnou dávku šumu. Aktuální verze programu toho samozřejmě umí mnohem víc a umí pracovat s kalibračními profily různých modelů digitálních fotoaparátů. Základní varianta Neat Image Home stojí 30 USD. Rozšířená verze Neat Image Pro se prodává za 60 USD, umí navíc zpracovat fotografie s 16-bitovými barvovými kanály a není omezena počtem souborů v dávce. Nejdokonalejší verze Neat Image Pro+ stojí 75 USD a její součástí je i plugin pro Adobe Photoshop. Současné verze Neat Image jsou určeny pouze pro Windows, ve vývoji je však i nativní verze programu pro Macintosh.

Celý program funguje jako jakýsi univerzální filtr, jehož schopnosti výrazně ovlivňují kalibrační profily pro jednotlivé digitální fotoaparáty či skenery. Neat Image totiž umí retušovat i zrnitost naskenovaného filmu a částečně též umí odstranit vícebarevné moiré u skenovaných fotografií. Šum můžete redukovat v několika úrovních, rovněž případné ostření je dostupné pro jednotlivé barvové/luminanční složky fotografie.


Neat Image 3 - první pracovní sekce programu - import fotografie

Prakticky všechny kalibrační profily pro Neat Image 3 jsou "domácí výroby" a pochází od různých uživatelů programu. Každý profil většinou obsahuje několik souborů pro různá rozlišení a různé hodnoty ISO pro daný digitální fotoaparát. Hlavní součástí jednotlivých profilů je samozřejmě nastavení pro retuše šumu případně pro ostření a redukce JPEG obrazových artefaktů. Neat Image umí každý profil automaticky doladit a můžete si ho rovněž v programu libovolně upravit. Součástí každého profilu je většinou i popis, jakým způsobem byla fotografie získány případně přes jaký program. U nastavení retuše šumu byste měli začít od redukce šumu v luminanci (Y kanál) a pokračovat v dalších úpravách image processingových filtrů ovlivňujících například obrazové artefakty vzniklé JPEG kompresí. Hotový profil lze uložit a můžete ho též poslat na webové stránky Neat Image pro jeho případné využití dalšími uživateli programu.

Profily jsou dostupné například pro digitální fotoaparáty Canon EOS-10D, EOS-300D, EOS-D30,
EOS-D60, PowerShot A40/A60/A70/A300, PowerShot S30/S45/S50, IXUS, PowerShot G1/G2/G3, Casio EX-Z3, Fuji S602, 2400Z, Kodak DX3900, Leica Digilux 1, Minolta DiMAGE 7, A1, F200, X20, Xi, Nikon Coolpix 880/995/2100/4500/5000/5700, Olympus C-700, C-730, C-50, C-404, C-5050, E-1, Sony DSC-F707, DSC-F717, DSC-F828, DSC-V1 a mnoho dalších. Výroba profilu je vcelku jednoduchá, vyžaduje ale poměrně dost času při zkoušení různých nastavení retušovacích a ostřících filtrů. Profily můžete navíc vyrábět i pro skenery, ke stažení je několik kalibračních profilů pro skenery Epson.


Neat Image 3 - import kalibračního profilu, korekce barev v jednotlivých barvových kanálech apod.


Neat Image 3 - u nastavení samotných redukcí šumu atp. máte k dispozici několik pevně daných předvoleb


Neat Image 3 - výsledek můžete uložit v několika grafických formátech


Neat Image 3 - volby pro barvový prostor fotografií, hloubku barev, práci s profily apod.

Od prvních verzí Neat Image byly retušovací algoritmy výrazně zdokonaleny a výsledkem je opravdu solidní grafický výstup (viz ukázky). Díky optimalizaci programu pro nové procesory Pentium 4 a technologii Hyper-Threading uvádí autoři Neat Image dvou až čtyřnásobné urychlení výpočtů na těchto typech procesorů (nemám k dispozici HT kompatibilní Pentium 4, takže nemohu hodnotit).

Plugin pro Adobe Photoshop může někomu dost urychlit práci, Neat Image plugin lze navíc používat i v jiných programech jako například PhotoLine, Paint Shop Pro a další. Neat Image plugin umí spolupracovat i s originálním pluginem pro Adobe Photoshop Camera Raw pro načítání fotografií ve formátu RAW a umí též přebírat EXIF informace uložené ve fotografiích. Zpracování fotografií v dávce více než 10 souborů najednou je možné pouze u dražších verzí Neat Image a může stejně jako používání Neat Image pluginu ušetřit hodně času.

Neat Image je výkonný nástroj na retuše šumu/zrnitosti, redukce JPEG obrazových artefaktů a další typy filtrování digitálních a skenovaných fotografií. Mezi prozatímní nevýhody levnějších variant programu patří nepřítomnost nástrojů na selektivní retuše vybrané plochy, které by měly fungovat pouze u Neat Image pluginu (plugin jsem bohužel neměl k dispozici). Cena základní verze programu Neat Image Home je vcelku přijatelná a chcete-li vyšší komfort práce, můžete si připlatit na dražší verze Neat Image ProNeat Image Pro+.

















Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: