Microsoft Publisher 2010: snadná tvorba publikací v prostředí MS Office - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Microsoft Publisher 2010: snadná tvorba publikací v prostředí MS Office

sazba

19. ledna 2011, 10.00 | Microsoft Publisher 2010 je nástroj na tvorbu publikací v prostředí balíku MS Office, se kterým Publisher sdílí celou řadu funkcí včetně korektury pravopisu, formátování textů či manipulace s grafickými objekty. Na rozdíl od MS Wordu je Publisher koncipovaný přímo na sestavování různých druhů publikací, bookletů, brožur, zpravodajů a marketingových materiálů, které lze v layout editoru Publisheru rychle skládat prostřednictvím mnoha desítek offline i online dostupných šablon.

Microsoft Publisher 2010 je trochu možná trochu neprávem opomíjenou aplikací v sadě Microsoft Office 2010, která je obecně považovaná za "standard" kancelářských aplikací. Publisher 2010 je díky svému uživatelskému prostředí a některým funkcím dost podobný Microsoft Wordu, jehož funkce v podstatě rozšiřuje o layout editor publikací.

Obecné zaměření Publisheru 2010 směřuje především do oblasti různých druhů brožur, marketingových materiálů, pohlednic, přání, zpravodajů, inzerátů a jiných klasických či elektronických tiskovin, pro jejichž tvorbu nabízí Publisher 2010 mnoho šablon s předdefinovaným rozvržením textových a grafických bloků.

Šablony a grafické prvky

Některé šablony Publisheru 2010 jsou již součástí instalace příslušné edice MS Office 2010, řada dalších šablon je pak k dispozici online stejně jako tisíce klipartů a dalších speciálních grafických prvků. Šablony jsou rozdělené podle typu publikace, mimo výše zmíněných typů publikací můžete vytvářet například i kalendáře, štítky, vizitky, diplomy, nabídkové katalogy, oznámení, obálky, reklamy, životopisy, papírové skládanky či obchodní formuláře.

Každá šablona obsahuje předdefinované rámečky pro text a grafiku, pozadí, nadpisy, případně hlavičku a patičku daného typu publikace apod. V podstatě libovolný textový blok či grafický objekt si můžete uložit jako stavební blok do galerie (opět do různých kategorií) a kopírovat tak textové a grafické prvky mezi stránkami.
Microsoft Publisher 2010 - bohatá nabídka šablon dokumentů pro rychlé vytvoření layoutu publikace


Microsoft Publisher 2010 - některé ze sekcí editoru a jeho funkcí v Ribbon UI

Layout editor a formátování obsahu stránek

WYSIWYG editor layoutu stránek je v Publisheru 2010 prakticky stejný jako v MS Wordu 2010, má však řadu dalších vlastností navíc zaměřených především na práci s objekty a jejich umísťování na stránce. K dispozici máte pokročilé nástroje na práci a úpravy obrázků, které lze libovolně posunovat, zvětšovat, ořezávat a nahrazovat zástupnými symboly. Obrázky lze také snadno přebarvit a zarovnávat kolem nich texty v jednom či více sloupců.

Společné prvky publikace lze nadefinovat, umístit či nakreslit na vzorových stránkách, schopnosti Publisheru 2010 jsou ovšem v případě editace vzorových stran výrazně jednodušší než u profesionálních DTP programů. Díky Ribbon UI můžete v pásu karet jedním kliknutím myší přepnout například ze sekce Návrhu stránky do formátování textových polí, nástroje pro úpravy obrázků či do sekce pro vkládání objektů pro publikace.


Microsoft Publisher 2010 - WYSIWYG prostředí editoru


Microsoft Publisher 2010 - texty či grafické prvky lze v editoru uložit jako stavební bloky pro další použití v publikacích

Typografické funkce Publisheru 2010 obsahují běžné funkce na tvorbu stylů pro publikaci, podporu ligatur, iniciálek, kapitálek, různých typů odsazení a číslování odstavců – nové typografické funkce jsou dostupné pouze s písmy typu OpenType. Kvalitní korektor pravopisu (podporující češtinu) je shodný s korektorem v MS Wordu, nic navíc pro automatizované opravy textů Publisher 2010 nenabízí.

Součástí layout editoru Publisheru 2010 jsou i různé efektové funkce, jejichž používání je stejně jednoduché jako formátování objektových prvků. Efekty je třeba používat velmi střídmě, jsou totiž mnohdy dost kýčovité a v seriózních publikacích mohou působit nepatřičně. Jedná se například o různé typy prostorových objektů, stínů, orámování, textových efektů typu WordArt, dále třeba o efekty reliéfu a obrysového písma, obrysy a ohraničení obrazců, styly pro obrázky aj.
Microsoft Publisher 2010 - formátovací funkce pro texty a obrázky jsou prakticky shodné s MS Wordem


Microsoft Publisher 2010 - nabídka objektů pro rychlé kreslení vektorových tvarů


Microsoft Publisher 2010 - efekty stínů pro obrázky


Microsoft Publisher 2010 - obrázky lze v editoru také kolorovat neboli rychle přebarvit


Microsoft Publisher 2010 - nabídka několika z předdefinovaných částí stránky, které lze vkládat do publikací


Microsoft Publisher 2010 - možná až příliš kýčovité stavební prvky na tvorbu inzerátů

Správa, tisk a sdílení publikací

Správa publikací v Publisheru 2010 zahrnuje i nové tiskové rozhraní zobrazující náhledy stránek na celé obrazovce a řadou volitelných tiskových funkcí v novém typu zobrazení MS Office Backstage, který nahrazuje původní nabídky pod menu Soubor.

Dokumenty Publisheru 2010 lze sestavovat, editovat a publikovat prostřednictvím karty Korespondence (včetně zdrojů z Wordu, Outlooku nebo Excelu) a rozeslat pak danou publikaci celému seznamu zákazníků ve formátech PDF, XPS či jako bitmapový náhled například ve formátech JPEG či PNG.

Kancelářské publikování

Publisher 2010 dokonale pasuje do balíku Microsoft Office. Samotný Publisher 2010 bych zjednodušeně popsal jako užitečnou a celkově zjednodušenou „kancelářskou“ DTP aplikaci, která vhodnou formou nabízí většinu funkcí pro tvorbu či spíše sestavování publikací s pomocí šablon a předdefinovaných objektových prvků. Srovnání s Adobe InDesignem či QuarkXPressem nemá v případě Publisheru 2010 žádný smysl, jedná se o zcela jinou kategorii publikačního programu s layout editorem zhruba na úrovni vylepšeného Microsoft Wordu.

Za poněkud nešťastné považuji zařazení Publisheru 2010 pouze do nejdražší edice Microsoft Office 2010 Professional. Pokud nebudu brát v potaz obchodní model edicí MS Office 2010, nabízí se pak totiž otázka, zda Microsoft považuje Publisher za tak významnou aplikaci (v podstatě na úrovni MS Accessu, který je také součástí nejdražších edicí MS Office), že nemůže být i ve verzi Office 2010 pro podnikatele. Publisher 2010 lze naštěstí v české verzi zakoupit i samostatně za zhruba 3 500 Kč včetně DPH, nejsem si ale jistý, zda si ho někdo bude samostatně kupovat.

Zkušební verzi Microsoft Office 2010 pro Windows (obsahující i Publisher 2010) si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.


Microsoft Publisher 2010 - definování nových stylů pro dokument


Microsoft Publisher 2010 - efektové styly a WordArt v Publisheru jsou opět shodné s MS Wordem


Microsoft Publisher 2010 - v editoru najdeme i nezbytnou manipulaci se vzorovými stránkami


Microsoft Publisher 2010 - textové rámečky a Správce grafiky


Microsoft Publisher 2010 - prostorové efekty pro objekty v publikaci


Microsoft Publisher 2010 - nástroje a funkce pro formátování textových polí


Microsoft Publisher 2010 - předvolby aplikace jsou opět převzaté z MS Office 2010

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: