Microsoft Expression Studio 4: webové stránky, grafická rozhraní, Silverlight a RIA aplikace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Microsoft Expression Studio 4: webové stránky, grafická rozhraní, Silverlight a RIA aplikace

22. června 2010, 00.00 | Sadu několika aplikací pro přípravu a návrhy grafiky, tvorbu webových stránek, vývoj RIA aplikací a dalších interaktivních multimediálních či animačních projektů na bázi Silverlightu, .NET a WPF nabízí aktuální čtvrtá stěžejní verze balíku Microsoft Expression Studio. Pojďme se podívat, co všechno si pro nás Microsoft připravil nového, k čemu jsou jednotlivé aplikace určeny a na co se zaměřují.

Microsoft Expression Studio je skupina vývojářských aplikací na tvorbu webových stránek s různým obsahem a také na vývoj RIA či jiných podobně koncipovaných multimediálních webových aplikací, jejichž srdcem jsou technologie respektive platformy Silverlight a .NET. Samotné Expression Studio se nově prodává ve dvou edicích Web Professional zaměřené na tvorbu a vývoj webových stránek (+ jejich video obsahu prostřednictvím Expression Encoderu) a Ultimate, která obsahuje i hodnotné aplikace Expression Blend a SketchFlow na prototypování grafických rozhraní a sestavování + programování vztahů prvků v samotných RIA atp. aplikacích.

Obě edice jsou z pochopitelných důvodů k dispozici pouze ve verzi pro Windows a prodávají se za 149 USD v případě edice Expression Studio 4 Web Professional a 599 USD za edici Expression Studio 4 Ultimate. K dispozici je ještě edice Expression Studio 4 Premium, která však není určena k prodeji koncovým uživatelům.

Na pozadí všech aplikací Expression Studia je platforma Microsoft .NET Framework v nové verzi 4.0, která (možná malinko překvapivě) není součástí instalace zkušební verze balíku, nicméně se sama stáhne a nainstaluje z příslušného online zdroje. Věnovat se budeme rovnou edici Expression Studio 4 Ultimate, která obsahuje aplikace Expression Blend, SketchFlow, Expression Web + SuperPreview, dále grafický editor Expression Design a transkodér/enkodéru video obsahu Expression Encoder, který se navíc prodává i samostatně (za zatím neupřesněnou cenu) v rozšířené variantě Encoder 4 Pro.

Expression Studio versus Adobe Creative Studio?

Celé Expression Studio je určeno web designérům a vývojářům Silverlight a .NET projektů, kteří se z hlediska programování funkčnosti samotných aplikací neobejdou především bez MS Visual Studia, do kterého lze importovat projekty z Expression Blend i dalších aplikací rodiny Expression Studio.

Srovnání z Adobe Creative Suite není v případě Expression Studia příliš relevantní, neboť většina součástí Expression Studia jsou (snad s výjimkou Expression Encoderu a částečně i Expression Design) čistě vývojářské nástroje. Podobnosti bychom určitě mohli najít například u srovnání jednotlivých aplikací – Dreamweaver versus Expression Web, Media Encoder vs. Expression Encoder či (s trochou tolerance) Flash Catalyst a Adobe Flash vůči Expression Blend, kde lze najít podobné koncepční prvky pro realizaci obdobných výsledků.

Expression Blend 4

Editor Expression Blend 4 obsahuje největší počet novinek souvisejících s aktuální verzí platformy Silverlight, a proto se mu budeme podrobněji věnovat v samostatném článku. Prozatím si v popisu Blend vystačíme s již výše uvedenou informací, že se jedná o graficko-manipulační editor na vývoj interaktivních Silverlight a .NET aplikací, který je navíc propojený s unikátním „diagramovým“ prototyping editorem SketchFlow.


Microsoft Expression Studio 4 - Expression Blend 4 slouží k prototypování a vývoji interaktivních RIA (Silverlight či WPF) aplikací

Expression Web 4

Tvorbu, sestavování a částečně i programování statických i dynamických webových stránek má na starost editor Expression Web, který obsahuje plnohodnotný WYSIWYG editor a samozřejmě i editor zdrojového kódu s volitelnými pohledy na webovou stránku. Program podporuje mimo HTML/XHTML, JavaScriptu a kaskádových stylů také PHP, ASP.NET a ASP.NET AJAX, jejichž prostřednictvím lze vykouzlit nejen běžné webové stánky či eshopy, ale ve spolupráci s dalšími editory v balíku Expression Studio také rozsáhlé multimediální webové aplikace.

Reálných novinek v samotném Expression Web 4 najdeme hodně málo, Microsoft zřejmě usoudil, že na editoru už v současné době není moc co vylepšovat. Zásadní novinky jsou tedy pouze dvě – níže zmíněné SuperPreview rozšířené o online testování webových stránek s více prohlížeči (momentálně pouze s Apple Safari 4) a nová skupina SEO nástrojů pro navýšení „přístupnosti“ webových stránek pro vyhledávače.

Nový nástroj či spíše funkce SEO Checker umí prozkoumat a analyzovat webovou stránku (respektive její zdrojový kód) a vyplivne podobnou SEO zprávu se zjištěnými nedostatky. Vytvořenou skupinu hlášení lze v rámci celé zprávy filtrovat podle několika kritérií a krokovat jednotlivé detaily týkající se HTML atp. prvků. Každé SEO hlášení má přitom odpovídající nápovědu, s pomocí které se o problému dozvíte (v obecně rovině SEO) více a můžete ho zkusit napravit či vyřešit.


Microsoft Expression Studio 4 - prostředí editoru webových stránek a projektů Expression Web 4 s Quick Tag Editorem


Microsoft Expression Studio 4 - WYSIWYG editor s rozděleným pohledem na webovou stránku a její náhled ve zvoleném prohlížeči


Microsoft Expression Studio 4 - součástí Expression Web 4 je samozřejmě i klasický HTML editor, který se v hlavním okně aplikace může dělit s WYSIWYG editorem


Microsoft Expression Studio 4 - reálný náhled webové stránky v Expression Web 4 SuperPreview ve dvou různých prohlížečích


Microsoft Expression Studio 4 - novinkou v Expression Web 4 je SEO Checker pro SEO validaci webových stránek a generování zpráv o SEO


Microsoft Expression Studio 4 - integrovaná nápověda vysvětlující hlášení modulu SEO Checker

Expression Web 4 SuperPreview

SuperPreview je samostatná aplikace úzce svázaná s editorem webových stránek Expression Web 4, kterému SuperPreview slouží jako prostředek na testování vzhledu a omezené míře i funkčnosti webových stránek. Na rozdíl od online testeru Adobe BrowserLab nabízí Expression Web SuperPreview především offline funkčnost s rychlým zobrazením zkoušeného webu, což celému nástroji SuperPreview dává mnohem praktičtější rozměr.

Expression Web 4 SuperPreview nativně podporuje různé verze MS Internet Exploreru a Firefoxu, online varianta (vyžaduje registraci) pak i betaverzi „testovací“ služby s podporou Apple Safari 4. SuperPreview zobrazuje mimo náhledů webové stránky také DOM informace pro zkoumání vlastností jednotlivých prvků stránek včetně pozice prvků a jejich rozměrů, nicméně kvalit a možností kombinace vývojářských pluginů Web Developer + Firebug aplikace Expression Web 4 SuperPreview v žádném případě nedosahuje.


Microsoft Expression Studio 4 - Expression Web 4 SuperPreview pro online i offline kontrolu vzhledu a funkčnosti webových stránek


Microsoft Expression Studio 4 - online status Expression Web 4 SuperPreview a nabízené prohlížeče

Expression Design 4

Vektorový grafický editor je potomkem dnes už letitého grafického editoru Creature House Expression, ze kterého ostatně Microsoft v rámci akvizice převzal i polovinu názvu Expression Studia. Expression Design 4 navenek nemá s původním čistokrevným grafickým editorem Expression příliš společného a také jeho zaměření je dost odlišné. Jedná se o „pomocný“ grafickým program pro kreslení a úpravy designových grafických prvků například v podobě ilustrací, ikon či klipartů, s určitými kompromisy ale lze v Expression Design 4 realizovat i kompletní návrh websitu (pokud tedy s něčím takovým chcete ztrácet čas).

Hodnotných novinek je ve čtvrté stěžejní verzi Expression Design opět naprosté minimum. Konečně lze plnohodnotně importovat vektorové WMF a EMF grafické soubory, druhou novinkou je pak možnost vytvoření a uložení vlastního rozvržení pracovní plochy editoru - celkově je to zkrátka slabota.


Microsoft Expression Studio 4 - prostředí vektorového grafického editoru Expression Design 4


Microsoft Expression Studio 4 - další z pracovních sekcí Expression Design 4


Microsoft Expression Studio 4 - novinka editoru Expression Design 4 v podobě volitlených uživatelských layotů pracovních ploch


Microsoft Expression Studio 4 - další novinkou editoru Expression Design 4 je komplexní podpora importu grafických souborů ve formátech WMF a EMF

Expression Encoder 4

Specializací softwarového video transkodéru je příprava videa a zvukových stop vhodných pro vysílání videa na webu – například různých webcastů, video kurzů, ale klidně i delších filmových sekvencí, které se na webu distribuují v rámci platformy/technologie Silverlight. Expression Encoder je tedy obdobou aplikace Adobe Media Encoder, která slouží k podobným účelům a konverzi video obsahu pro online distribuci.

První zjevnou novinkou v Expression Encoderu 4 je startovací obrazovka s výběrem projektů pro transkódování (přímou konverzi) videa, vytvoření Silverlight projektu s volitelným grafickým rozhraním video přehrávače (přes šablony), nebo Live Broadcast projektu pro online vysílání a distribuci video obsahu. Novinkou je také samostatná aplikace Expression Encoder Screen Capture pro zachytávání obsahu okna celých obrazovek pro prezentace či jako případnou součást video obsahu autorizovaného a zkonvertovaného v Expression Encoderu.

Všechny video projekty respektive jejich obsah můžete nově zabezpečit s pomocí DRM práv, importovat lze navíc i DXFP, SAMI, SRT, SUB a LCR soubory za účelem automatizovaného vytvoření DXFP titulků v různých jazykových verzích. Projekty typu Live Broadcast využívají nové předvolby pro technologii Live Smooth Streaming, jejímž úkolem je především konkurovat online distribuci a vysílání Flash videa. Výběr z více přednastavení kodeků VC-1 se určitě hodí, kodek H.264 si ale užijete pouze v komerční verzi Expression Encoder Pro.


Microsoft Expression Studio 4 - úvodní obrazovka aplikace Expression Encoder 4 pro přípravu a transkódování/encoding videa pro streaming, aplikace a video projekty


Microsoft Expression Studio 4 - prostředí Expression Encoder 4 se schematickou časovou osou, přehledem importovaných video souborů a možnostmi pro transkódování/encoding videa + audio stop


Microsoft Expression Studio 4 - video obsah můžete v Expression Encoderu 4 nově zabezpečit s pomocí DRM


Microsoft Expression Studio 4 - další novinkou v Expression Encoderu Pro 4 je podpora více variant kodeků VC-1 a H.264


Microsoft Expression Studio 4 - nabídka profilů pro video kodeky a šablon pro Silverlight video přehrávač
Microsoft Expression Studio 4 - šikovná utilita Expression Encoder 4 Screen Capture na snímání obsahu oken a obrazovek


Microsoft Expression Studio 4 - výběr rozlišení pro sejmutí obsahu okna

Závěr

V celém Expression Studiu 4 je nejvíce patrný další posun do oblasti RIA aplikací, pro jejichž vývoj je určena edice Ultimate a se kterou přímo souvisí aktuální verze platformy/technologie Microsoft Silverlight. Z hlediska tvorby a testování webových stránek můžete v Expression Studiu Web Professional využít vylepšené SuperPreview a nový nástroj SEO Checker, zbytek novinek v Expression Web 4 tvoří pouze různé opravy drobných chyb z předchozí třetí stěžejní verze editoru.

Celkové bych od stěžejní verze Expression Studia čekal více novinek, a to zejména od editoru Expression Web. Musím však podotknout, že mnoho novinek je už obsaženo přímo v platformě Silverlight 4, kterou podporuje především editor Expression Blend 4, jehož představení najdete v brzkém pokračování článku o Expression Studiu 4.

Zkušební verzi Microsoft Expression Studia 4 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: