Microsoft Expression Blend 4: vývoj Silverlight a WPF aplikací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Microsoft Expression Blend 4: vývoj Silverlight a WPF aplikací

18. června 2010, 00.00 | Desktopové a především RIA aplikace se stále více uplatňují jako řešení různých webových i vnitropodnikových systémů. Expression Blend slouží jako prostředník k vývoji grafického řešení a celé kostry Silverlight a WPF aplikací či her, jejichž obsahem je mimo grafiky, videa nebo animací také nezbytná programovatelná část starající se o samotnou funkčnost dané aplikace. Nedávno dokončená čtvrtá stěžejní verze editoru Expression Blend přináší řadu novinek, které si teď ve zkratce představíme.

Microsoft Expression Blend 4 bychom mohli stručně charakterizovat jako vizuální editor Silverlight RIA a WPF aplikací, ve kterém lze rovnou pohodlně nastavit či spíše „předprogramovat“ vzájemné interakce mezi objekty v aplikaci či prezentaci. Základní principy práce s objekty a obsahem aplikací jsou podobné jako v Adobe Flash CS4/CS5, společné rysy ostatně najdeme i v prolínajících se schopnostech platforem Silverlight a Flash.

Silverlight 4 a WPF 4

V Expression Blend lze vytvářet i WPF aplikace, přičemž rozdíly Silverlightu a WPF jsou předem jasně dané. Zatímco technologie WPF alias Windows Presentation Foundation vyžaduje Windows a .NET Framework (WPF se tedy v podstatě chová jako vizuální vrstva pro .NET aplikace), Silverlight je multiplatformní, víceméně samostatný a lze ho mimo Windows používat i s Mac OS X a Linuxem. Expression Blend slouží k vývoji aplikací pro obě zmíněné platformy Silverlight a WPF/.NET a umí též spolupracovat s MS Visual Studiem 2010.


Microsoft Expression Blend 4 - prostředí editoru s kontextovým ovládacím menu

Silverlight využívá stejně jako flashové aplikace lokální úložiště pro data a ze svého principu nemůže přistupovat k funkcím operačního systému, nicméně Silverlight může za určitých (přesně daných) podmínek získat například přístup k lokální databázi a pracovat s ní například v rámci vnitropodnikového systému. Tyto funkce si můžete naprogramovat do Silverlight aplikací v Expression Blend 4, který nativně podporuje čtvrtou stěžejní verzi Silverlightu včetně tzv. Data-driven aplikací.

Všechny šablony a obsahy projektů mohou být nově uloženy v Zip archivech, což zjednodušuje případný přenos a sdílení projektů. Expression Blend 4 přímo podporuje starší Silverlight 3 a WPF 3.5 SP1 projekty. Pokud si přejete, může Blend 4 automaticky projekty zkonvertovat pro Silverlight 4, stejně tak WPF 3.5 SP1 lze nechat automaticky převést do WPF 4 a využívat tak ve WPF 4 aplikacích nové funkce .NET 4 Framework. Novinkou je i podpora MS Visual Studia 2010, pro které opět umí Blend 4 zkonvertovat projekty z Visual Studia 2008.


Microsoft Expression Blend 4 - další ukázka prostředí editoru s paletou barev a různými vlastnostmi objektů


Microsoft Expression Blend 4 - nabízené šablony projektů

Prototypování aplikací s pomocí SketchFlow

Ve spolupráci s vestavěným editorem SketchFlow zvládne Expression Blend snadné prototypování aplikací, ve kterých můžete s klíčovými prvky aplikace pohodlně manipulovat formou vizuálních diagramů. Blend tedy vlastně propojuje objektové programování s grafickými prvky a skriptovacími či programovatelnými komponenty, které si poskládáte do vhodné podoby s pomocí C#, XAML či Visual Basicu.

SketchFlow se tedy stará o navigaci v rámci objektového modelu celé aplikace, což může výrazně urychlit jak samotný prototyping, tak i následné programování vztahů mezi komponenty v aplikacích. SketchFlow varianty Silverlight a WPF projektů můžete také publikovat do knihovny dokumentů Microsoft SharePoint serveru, kde jsou pak dostupné dalším uživatelům v závislosti na nastavení uživatelských práv pro přístup k dokumentům.

V souvislosti se SketchFlow nabízí Expression Blend 4 programovatelnou akci pro přehrávání SketchFlow animací v závislosti na odezvu událostí v projektech, akce se ovládají novým „kapátkovým“ nástrojem pro výběr. Každý projekt využívající schopnosti SketchFlow si sám vytvoří defaultní SketchFlow styl, který si můžete následně kdykoliv změnit. Nově lze přejmenovat název každé přidané komponenty či obrazovky umístěné do mapy SketchFlow editoru, k dispozici je i rovněž nové ovládání pro přehrávač SketchFlow animací včetně pauzy.


Microsoft Expression Blend 4 - integrace editoru SketchFlow využívaného k vizuálnímu prototypování aplikací byl od autorů Blend opravdu skvělý nápad


Microsoft Expression Blend 4 - nastavení vizuálních stylů pro zobrazení SketchFlow projektů


Microsoft Expression Blend 4 - jednou z novinek je možnost publikování SketchFlow projektů na MS SharePoint server


Microsoft Expression Blend 4 - panel pro ovládání SketchFlow animací

Podpora Windows Phone 7 Series

Pro Microsoft jsou určitě zásadní otázkou nejen RIA webové či desktopové WPF aplikace, nýbrž i nově zreformovaná platforma chytrých telefonů Windows Phone 7 Series. Mobilní aplikace pro Windows Phone 7 Series lze v Expression Blend 4 vizuálně vyvíjet podobně jako aplikace pod Silverlightem, budete k tomu ale potřebovat ještě další SDK balíky pro Windows Phone.

Grafika a efekty

Důležitá vylepšení přináší Expression Blend 4 u kompatibility s PSD soubory Adobe Photoshopu. Nově lze při importu PSD souborů sloučit efekty vrstev s jejich nadřazenou rodičovskou vrstvou a docílit tím zachování (například grafikem či designérem určeného) efektu při editaci samostatných objektů v projektech – týká se například efektů vnějších a vnitřních stínů, záření, gradientů, bevel efektů, reliéfu, barevných překryvů apod.

K dispozici dále nově máte tzv. pixel-shader efekty, které mohou být statické i animované a umožňují například manipulovat s barvou, stínem či přechodovými efekty použitelnými v rámci celé aplikace či jen na vybrané komponenty.

Další novinkou v oblasti grafiky a efektů jsou předdefinované tvary objektů na rychlou tvorbu šipek, polygonů, oblouků aj. Objekty v grafickém layoutu aplikace můžete usadit na libovolnou cestu, kolem které se mohou objekty pohybovat.


Microsoft Expression Blend 4 - import PSD souborů Adobe Photoshopu


Microsoft Expression Blend 4 - nové vektorové tvary pro rychlou tvorbu/kreslení geometrických objektů

Ovládací prvky

Několik šikovných novinek nabízí Expression Blend 4 také v oblasti ovládacích prvků aplikací i celého editoru. Využívat nově můžete podporu RichTextBoxů v Silverlightu, rozšířené jsou i uživatelské ovládací prvky v rámci celých šablon a jejich komponent realizované prostřednictvím stylů. Rozšířené ovládací prvky nabízí rovněž WPF 4 v panelu States, kde lze „vizuálně“ pracovat například se položkami a tlačítky kalendáře, datovými políčky, položkami listboxů, posuvníků, textovými rámečky aj.

Důležitou novinkou související se Silverlight 4 a WPF 4 je podpora Views a ViewModels, s jejichž použitím lze efektivně strukturovat Silverlight i WPF aplikace a oddělit tak grafické rozhraní aplikací od vlastností objektů v layoutu. Interaktivitu aplikací ovládáte nastavení chování objektů/komponent v panelu Assets, nakonfigurovat si ale můžete i vlastní chování a reakce objektů. Za krátkou zmínku rozhodně stojí nové komponenty chování datových komponent, díky kterým si v Blend 4 můžete ušetřit práci s programováním logiky aplikací.


Microsoft Expression Blend 4 - obsah panelu States, objekty a časová osa


Microsoft Expression Blend 4 - některé ovládací prvky/komponenty projektů


Microsoft Expression Blend 4 - nabídka nových typů chování objektů a jejich akcí

Závěr

Možná není daleko doba, ve které si aplikaci a její vlastnosti jednoduše naklikáme myší, což ostatně Expression Blend částečně umí už nyní. Expression Blend 4 je určitě nejpůsobivější vývojářský nástroj z celého balíku Expression Studio Ultimate. Schopnosti editoru při vývoji Silverlight a WPF aplikací jsou na velmi vysoké úrovni, špičkový je také integrovaný „diagramový“ prototyping editor SketchFlow. Blend 4 navíc jako celek vhodně doplňuje i platformu .NET a v budoucnu se zřejmě stane jedním z hlavních vizuálních editorů i pro skládání a zmíněné prototypování aplikací pro Windows Phone 7 Series.

Zkušební verzi Expression Blend najdete v balíku Expression Studio.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: