MGI PhotoSuite III SE - darovanému koni ... - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Software

MGI PhotoSuite III SE - darovanému koni ...

1. února 2002, 00.00 | MGI PhotoSuite III není žádnou převratnou novinkou, je však dodáván k celé řadě skenerů, digitálních fotoaparátů a tiskáren, jako startovní řešení pro domácí uživatele. Podívali jsme se tedy trochu podrobněji na to, čím si nás chtějí výrobci hardwaru naklonit.

Grafický editor obrázků MGI PhotoSuite III ve verzi SE je velmi často dodáván ke skenerům určeným pro domácnosti a kanceláře. Důvodem je především jeho jednoduchost, efektnost a nízká pořizovací cena. Umožňuje základní úpravy obrázků, tvorbu vizitek, pozvánek či kalendářů a zjednodušuje práci se soubory. Uživatelům je předkládáno rozhraní a ovládání, jenž je velmi podobné prohlížení webových stránek. Program je totiž postaven na Internet Exploreru a Active-X komponentách. Pokud tedy uživatel je schopen pracovat s MS IE, bude velmi rychle schopen pracovat i s PhotoSuitem III.


Prostředí PhotoSuite III SE

Program má poměrně příjemné a velmi jednoduché ovládání. Uživatel nepotřebuje znát příliš odborných výrazů, bohatě si vystačí se základními anglickými termíny jako rotate či brightness. Program uživatele postupně provede celým "výrobním procesem" krok za krokem, nápověda je značně rozsáhlá, takže pro anglicky mluvící je k dispozici dobré vodítko. Verze SE je ochuzená o určité vlastnosti (především pak šablony), jež jsou dostupné pouze ve verzi Platinum.

MGI PhotoSuite III je komplexní produkt, proto bude nanejvýš vhodné popsat jednotlivé části samostatně.


Výběr činností

Get
V této části vybíráte zdroj - tedy obrázek, který hodláte upravovat. Kromě běžného otevření souboru je zde možnost získat obrázek z alba (více v část "Organize"), digitálního fotoaparátu (přímá podpora pro několik fotoaparátů a dále přes rozhraní TWAIN), Kodak PhotoNet (Internetová služba Kodaku sloužící ke sdílení obrázků, katalogizaci a mnoho dalšího) a samozřejmě skeneru (TWAIN).

Prepare
Po výběru obrázku určeného k editaci se dostaneme k nabídce několika základních úprav formy (ořez, převrácení, rotace, vyrovnání) ale i úprav obsahu (odstraňování červených očí, škrábanců a jiných vad fotografií, dále jas, kontrast, barevnost, ostrost). Bohužel u některých funkcí přílišná snaha po zjednodušení škodí funkčnosti. Např. právě ostrost jde nastavit pouze na "Normal Sharpen" a "Sharpen More" a to je značně malá možnost volby. Zajímavé je, že pokud hodláte obrázek naopak rozostřit, je k dispozici šoupátko, kde můžete nastavit hodnotu intenzity rozostření na stupnici 1 až 16.
Pro hračičky bude asi nejzábavnější záložka "Special Effects". Jedná se vlastně o filtry podobné např. těm z Photoshopu. Rozdělené jsou do několika kategorií jako Natural, Artistic nebo Lens. Žádné překvapení se nekoná, zákazník dostane spoustu v praxi naprosto nepoužitelných efektů, které jej ale na mnoho hodin zabaví. Naději ve mě vzbudila funkce spojování několika fotek v jednu - ta je vhodná pro panoramatické záběry. Bohužel zde platí omezení na dvě fotky (jedná se vlastně o demoverzi pluginu od Enroute Image Synthesis), takže je v praxi nepoužitelná. Kromě toho automatické spojování nefunguje příliš uspokojivě.

Compose
Stejně jako v ostatních podobných programech je i ve PhotoSuite k dispozici rozsáhlá sbírka předdefinovaných rámečků, velikostí ploch, umístění obrázků na stránce apod. Jedná se o šablony, do kterých umístíte své fotografie a máte za pět minut hotovou třeba první stránku novin. Použitelné jsou dále např. kalendáře nebo vizitky. Zde je ovšem nejvíce cítit omezení SE verze - šablon je poměrně málo.

Organize
Organizace do alb je jednou z velkých pozitiv tohoto software. Jednoduše si vytvoříte nové album a jemu přiřadíte soubory. Díky možnosti přímého výběru v liště vpravo značně urychluje toto řazení práci s větším množstvím fotek.

Share
Po provedení potřebných úprav můžete výsledek uložit, poslat e-mailem (přiřadí se jako příloha k nově vytvořené zprávě), poslat do již zmiňované služby Kodak PhotoNet nebo podobné GatherRound.com. Zajímavá je možnost tvorby Slide Show - nastavení prolínání jednotlivých obrázků je překvapivě mnoho, přiřadit se dá i hudba hrající na pozadí.

Print
Tisk je vyřešen opravdu zdařile. Při normálním tisku se dostanete do módu náhledu, kde vidíte, jak bude obrázek na stránce umístěn. Bohužel jej již nelze umístit na stránku s větší přesností - vše se nastavuje pomocí myši, takže třeba 5,7 cm od levého okraje musíte trefit od oka. Zajímavou možností je volba "Print Multiples" - ta tiskne několik obrázků na stránku najednou. To je výborným řešením např. pro tisk vizitek. Opět ale narážíme na problém nedostatku šablon - k dispozici je zde jen několik, u kterých se však nedá nastavit počet opakování ani velikost jednoho obrázku.

Browse
Po kliknutí na Browse se spustí Internet Explorer přímo v okně editoru. Jediným přínosem je, že není nutné kvůli prohlížení www stránek opouštět prostředí MGI PhotoSuite III.

Minimální konfigurace
166 MHz Pentium PC s podporou MMX
Windows 95, Windows 98, Windows 98 SE or Windows NT 4.0 (min. SP3). Bez problémů funguje i s Windows 2000.
32 MB RAM
80 MB HDD MGI PhotoSuite III SE
50 MB HDD pro Microsoft Internet Explorer 5 a DirectX 6.1

Závěr
Myšlenka postavit nástroj pro začátečníky na rozhraní Internet Exploreru je velmi dobrá. Pravda diskriminuje uživatele alternativních browserů, ale těch mezi úplnými začátečníky nebude mnoho. MGI PhotoSuite III SE svůj úkol jednoduché manipulace s obrázky zvládá bravůrně. Ovládání je takové, že i člověk, jenž upravuje fotografie dvakrát do roka, se dokáže rychle zorientovat a dospěje k požadovanému výsledku. Na rozsáhlejší úpravy program pochopitelně nestačí a ani si na to nijak nehraje. Škoda jen, že PhotoSuite stojí z větší části na šablonách, jež nejsou v SE verzi k dispozici a je otázkou, zda se 50USD za upgrade na verzi Platinum vyplatí. Jedno je však jisté, pro laiky je PhotoSuite IIISE dobrým startem do světa počítačových obrázků a grafiky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: