MediaChance Photo-Brush 5: malování i retuše fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

MediaChance Photo-Brush 5: malování i retuše fotografií

sw software

23. března 2009, 00.00 | Bitmapových grafických editorů na bázi kreslicích, retušovacích a efektových štětců není zase tolik, aby jich nemohlo být ještě o jeden víc. Photo-Brush je nenáročný kreslicí nástroj nejen na rychlé skicování kreseb, ale také pro detailnější tvorbu ilustrací, navíc s různými korekčními funkcemi na zpracování obrázků a digitálních fotografií.

Photo-Brush kanadské společnosti MediaChance (mimochodem jejím zakladatelem je Čech Roman Voska) je kombinace bitmapového grafického editoru, retušovacího programu, kreativního „kreslítka“ se systémem štětců a také efektového nástroje pro úpravy obrázků a fotografií. Photo-Brush 5 existuje ve verzi pro Windows a prodává se za 45 USD.

Pracovní prostředí a dostupné nástroje

Pátá verze editoru přináší vzhled a grafické rozhraní shodné s editorem fotografií Dynamic Photo HDR a spoléhá se na intuitivní GUI s relativně velkými ikonami kreslicích a pracovních nástrojů. Jednotlivé kreslicí, retušovací a efektové štětce mají společné předvolby týkající se velikosti štětců, jejich průhlednosti a dalších běžných vlastností včetně možnosti kreslit štětcem potaženým texturou. Vrstvy zatím Photo-Brush nepodporuje a jedinou funkcí, která by se dala přirovnat k práci s vrstvami, je maska využívaná k efektům a v souvislosti s výběrem.


Photo-Brush 5 - prostředí editoru s kontextovým menu a nástrojovými panely
Photo-Brush 5 - detaily základních kreslicích nástrojů + pomůcek a nabídka nástrojů pro výběr

Štětce a další hlavní pracovní nástroje jsou pro snazší orientaci rozděleny do čtyř sekcí pro samotné kreslení, retuše, efekty a práci s výběrem. Kvalitou ani počtem štětců Photo-Brush 5 pochopitelně nemůže soupeřit s etalonem v této oblasti grafických programů Corel Painterem, můžete si ale pro Photo-Brush zkonvertovat libovolné Picture Tubes z Paint Shopu Pro. Většina štětců může navíc pracovat nejen v klasickém kreslicím módu, ale také v módu klonování textur či klonování původní grafické předlohy. Pro rychlé úpravy plochy kresby má Photo-Brush 5 sadu akcí, které si můžete nahrávat a uložit pro pozdější použití, součástí editoru je několik desítek ukázkových akcí pro různé efekty s předlohou.


Photo-Brush 5 - retušovací štětce


Photo-Brush 5 - efektové štětce

Efekty a úpravy fotografií

Nejen malováním živ je člověk, což u Photo-Brush 5 platí dvojnásob. Stejně jako třeba u profesionálního Corel Painteru můžete Photo-Brush používat i k efektovým úpravám libovolných grafických prvků a fotografií. K těmto účelům vám poslouží editor nabídkou několika desítek efektových filtrů, které zpravidla mají svá detailnější nastavení v novém okně s náhledem upravované předlohy. Filtry sou roztříděny do skupin podle zaměření, jedná se o skupinu uměleckých efektů, filtry pro různé metody rozostření/ostření, úpravy barev, filtry pro odstraňování či naopak pro potlačování šumu a různé stylizační efekty. Samostatnou skupinu dále tvoří ještě speciální filtry například na odstranění prokladu i snímků z videa, simulaci termovce, efekty otáčení stránek aj.


Photo-Brush 5 - jeden z mnoha filtrů slouží k tvorbě PopArt efektů s barvami


Photo-Brush 5 - další z celé řady nabízených efektů vytváří "zářivé" kresby a zvýrazňuje hrany objektů

Photo-Brush 5 je navíc kompatibilní s pluginy Adobe Photoshopu, zdaleka ne všechny pluginy ale lze v Photo-Brush reálně využít. Editor má různé doplňkové funkce pro stylizaci a úpravy skenovaných či digitálních fotografií. Mimo schopnosti načítat RAW snímky a podpory EXIF metadat můžete přímo v editoru manipulovat a převádět ICC barvové profily, kalibrovat bílou barvu u fotek, měnit jejich tónování a mimo jiné také například odstranit nežádoucí chromatickou aberaci.

Zaměření programu i na zpracování digitálních fotografií je jasně patrné, což dokreslují i funkce pro opravy perspektivních vad fotografií a filtry pro úpravy soudkovitosti a poduškovitého zkreslení. Další samostatný filtr Liquid Warp lze použít ke zdeformování části obrazu s různými štětci a v nabídce filtrů je i funkce pro simulaci barevnosti a tónování celé řady filmových/fotografických materiálů.


Photo-Brush 5 - korekce perspektivy pomocí geometrické sítě


Photo-Brush 5 - funkce pro korekci soudkovistosti (u Obelixe zjevně bez efektu :-) a poduškovitého zkreslení


Photo-Brush 5 - simulace barev a jejich tónování pro různých fotografických/filmových materiálů


Photo-Brush 5 - v editoru můžete převádět i ICC barvové profily například u digitálních fotografií či naskenovaných předloh

Závěr

Za relativně rozumnou cenu získáte v podání editoru Photo-Brush 5 poměrně užitečný kreativní kreslicí a retušovací nástroj, se kterým není problém jak malovat, tak i retušovat a efektově upravovat naskenované grafické předlohy a digitální fotografie. Největším nedostatkem editoru je chybějící podpora vrstev či jiným způsobem vrstvených objektů, za které zkrátka v editoru není žádná adekvátní náhrada a jedna pracovní/efektová maska náročnějším uživatelům určitě nebude stačit.

Zkušební verzi editoru Photo-Brush si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti MediaChance.


Photo-Brush 5 - předvolby editoru


Photo-Brush 5 - tiskové funkce editoru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: