Mac OS X software: RapidWeaver 5 přidává mapování webů a správu rozšíření - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Mac OS X software: RapidWeaver 5 přidává mapování webů a správu rozšíření

6. prosince 2010, 00.00 | Webový WYSIWYG editor RapidWeaver ve verzi 5 doplňuje HTML a XML mapování webů vedle dalších vylepšení a usnadňuje správu rozšíření. Podrobnější informace naleznete v tomto článku.

Program na zpracování digitálních fotografií Capture One společnosti Phase One obsahuje ve své profesionální edici sofistikovaný konvertor RAW snímků, který je propojený s prohlížečem a editorem snímků a různými doplňkovými moduly například pro tisk snímků či pohodlný přenos fotek do počítače z dálkově ovládaných fotoaparátů.

Capture One existuje ve verzích (včetně české lokalizace) pro Windows i Mac OS X. Cena edice Express 6 bez vyspělých funkcí pro korekce optických vlastností objektivů, manipulace s RAW snímky a přenosem fotografií z dálkově ovládaných fotoaparátů se prodává za 99 EUR, cena edice Capture One Pro 6 je 299 EUR.

Prohlížení a organizace snímků

Sady fotografií a videa v knihovně si můžete prohlížet jako náhledy s volitelnou velikostí v prohlížeči snímků, nebo formou nového jednoduchého slideshow s přechodovými efekty, které přijdou vhod především při prezentacích snímků. Novinkou prohlížeče a vlastně i celého editoru je interaktivní nástroj lupa s kruhovým zvětšením či zmenšením plochy snímku v rozsahu 25 až 200 procent. Lupa je určená hlavně ke kontrole detailů v lokálních oblastech fotografií.


Capture One Pro 6.0 - knihovna fotografií s náhledy snímků a kontextovým menu

Katalogizační schopnosti Capture One Pro 6 nově zahrnují tvorbu virtuálních kolekcí fotografií Smart Albums v podobě adresářů pro snazší třídění snímků do skupin bez nutnosti vytvářet kopie snímků či jejich pracovní náhledy. Novinkou je také možnost importovat, katalogizovat a přehrávat video sekvence v různých video formátech, žádné klasické editační funkce pro zpracování videa ale Capture One Pro 6 nemá.

Inovované je u práce s knihovnou fotografií přejmenování souborů s pomocí kombinací formátovacích znaků, komfort Total Commanderu ovšem nečekejte. Vylepšené je také vyhledávání snímků s filtrem pro klíčová metadata, které můžete v rámci vyhledávání kombinovat s názvem souboru a jeho vlastnostmi včetně hodnocení a barevných značek.

Více místa na pracovní ploše získáte přepnutím editoru do režimu celé obrazovky, pro které standardně slouží klávesa F11 (u verze pro Windows) stejně jako například ve webových prohlížečích.


Capture One Pro 6.0 - sekce pro kalibraci bílé barvy a další specializované úpravy barev


Capture One Pro 6.0 - editor barev a barvových vzorků, v náhledu snímku pak funkce pro opravu vertikální kolinearity


Capture One Pro 6.0 - manipulace s expozicí, dynamickým rozsahem snímku, úrovněmi a křivkami barev


Capture One Pro 6.0 - automatické nebo manuální korekce optických vlastností objektivu


Capture One Pro 6.0 - editor nově podporuje také import a prohlížení video souborů


Capture One Pro 6.0 - prostředí programu lze přepnout do režimu celé obrazovky


Capture One Pro 6.0 - snímky lze v programu hromadně přejmenovat

Lokální úpravy a perspektivní korekce snímků

První zásadní novinkou v šesté stěžejní verzi Capture One Pro jsou nedestruktivní lokální úpravy barevnosti fotografií s pomocí masek kreslených do vrstev štětcem s nastavitelnou velikostí a tvrdostí. Podobně jako v Photoshopu či jiném grafickém editoru si tak můžete v Capture One Pro 6 vymezit plochu snímku a aplikovat na ní různé barvové korekce.

Lokální úpravy se hodí nejen při lokálních retuších barevných ploch u portrétů (bělení zubů, úpravy barev očí, rtů, šperků apod.), ale také třeba u krajinek, kde můžete snadno změnit například oblohu či plochy kolem objektů.

Druhou výrazně inovovanou sekcí editoru jsou perspektivní korekce snímků v podobě komplexně či samostatně ovládaných úprav kolinearity vertikálních a horizontálních linií přímo v náhledu fotografie.


Capture One Pro 6.0 - součástí editoru je i maskovací štětec + guma pro lokální úpravy s pomocí vrstev úprav


Capture One Pro 6.0 - volby kapátka a editor barev u lokálních úprav snímků


Capture One Pro 6.0 - ořez fotografie a opravy kolinearity


Capture One Pro 6.0 - úpravy detailů snímků obsahují například funkce pro ostření, redukci šumu/moaré či odstranění prachových částic nebo větších skvrn

Kreativní tvorba černobílých fotografií

Konverzi barevných snímků do podoby černobílých fotografií nabízí prakticky každý editor fotografií. Capture One Pro 6 povyšuje tvorbu černobílých snímků na kreativní činnost, při které můžete využívat spoustu standardně dodávaných předvoleb, které většinou zvýrazňují různá spektra a odstíny původních barev. Druhou možností je manuální konverze, u které si „nastylujete“ černobílý snímek sami manipulací s citlivostí barev a případně i s rozdělováním odstínu či sytosti světel a stínů.


Capture One Pro 6.0 - nové volby a přednastavení pro konverzi/kreativní tvorbu černobílých fotografií

Editace metadat, tisk fotografií a nové slideshow

K původnímu jednoduchému prohlížeči EXIF a IPTC metadat přidává Capture One Pro 6 mnohem dokonalejší modul na prohlížení a nově i editaci metadat snímků včetně automatizované synchronizace XMP metadat a napojení na mapové služby Google Maps pro vizualizaci zeměpisných souřadnic u jednotlivých snímků.

Pro tisk fotografií má Capture One Pro 6 nový modul využívající systém šablon a podobnějších nastavení tiskových sestav – například s volitelným počtem řádek a sloupců snímků v rozvržení tiskové šablony, různých informací o snímku (přebíraných z metadat), vodoznaků apod.


Capture One Pro 6.0 - prohlížeč a současně také editor EXIF/IPTC metadat


Capture One Pro 6.0 - tisk snímků či sad fotografií s pomocí šablon


Capture One Pro 6.0 - vestavěné jednoduché slideshow pro prezentace snímků

Capture Pilot, OpenCL akcelerace a další novinky

Mezi obecné novinky Capture One Pro 6 patří navýšení výkonu při zpracování RAW snímků a JPEG či TIFF fotek s vyšším rozlišením u nově dostupné 64 bitové verzi editoru pro Windows i Mac OS X. Ulehčení celkovému zatížení počítače při úpravách velkých bitmap u fotografií by měla teoreticky přinést podpora OpenCL alias hardwarové akcelerace s pomocí různých HW prvků (CPU se SSE3+, GPU, DSP apod.), jejíž aktivaci lze provést v nastaveních programu.

Účelem nové aplikace v Apple App Store s názvem Capture Pilot je umožnit prohlížení digitálních fotografií na Apple iPadu, iPhonu a iPod Touch prostřednictvím bezdrátové sítě a sdílení snímků s Capture One Pro 6.


Capture One Pro 6.0 - hromadné zpracování snímků s výstupem do nastaveného grafického formátu


Capture One Pro 6.0 - předvolby editoru pro ořez snímků


Capture One Pro 6.0 - výběr digitálního fotoaparátu a nastavení vlastností u automatického přenosu snímků do počítače


Capture One Pro 6.0 - přednastavení pro rychlou stylizaci fotek, odšumění, korekce optických vlastností objektivu aj.

Závěr

Capture One 6.0 přináší celou řadu v článku uvedených užitečných funkcí, díky kterým se navyšují prakticky všechny funkce prohlížeče a editoru, dále tiskový modul aj. Zajímavá je i „spolupráce“ s iPadem či iPhone a především vrstvy pro lokální úpravy snímků.

30 denní univerzální zkušební verzi Capture One Pro 6 (obsahuje současně i verzi Express) si můžete stáhnout zdarma z webu společnosti Phase One.


Capture One Pro 6.0 - ani nejnovější verzi editoru se nevyhýbají občasné chyby

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: