Mac OS X 10.7 Lion a Adobe aplikace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Mac OS X 10.7 Lion a Adobe aplikace

22. července 2011, 00.00 | Nová verze operačního systému Mac OS X s sebou bohužel přinesla některé očekávané i neočekávané nekompatibility a problémy spojené s provozováním kreativních a publikačních aplikací společnosti Adobe na dané platformě. Co vše v současnosti nefunguje?

S nástupem nové verze operačního systému počítačů Apple Macintosh, tedy Mac OS X 10.7 Lion, se (dá se říci, že po zkušenostech z minulosti poměrně očekávaně) objevily určité nekompatibility a problémy spojené s chodem aplikací společnosti Adobe na dané platformě. Podle odpovídajícího FAQ věnovala Adobe ve spolupráci s Apple hodně času a úsilí, aby zejména aplikace z nejnovější Creative Suite, tedy verze 5.5, běžely pod Lionem bez problémů. Ovšem v případě starších verzí Suite není kompatibilita rozhodně bezproblémová, a některé aplikace pod Lionem dokonce vůbec nefungují a ani fungovat nebudou. Adobe k současné situaci vydala mimo zmíněného FAQ především odpovídající TechNote, na tomto místě se pokusme o rámcové shrnutí problémů daného typu referovaných v uvedených materiálech.

adobelion1f.jpg

V první řadě je takto třeba říci, že pod Lionem již nebude možné spouštět aplikace z Creative Suite 2 a starší. Ty byly naprogramovány výlučně pro PowerPC procesory, a v Mac OS X 10.6 Snow Leopard je tudíž bylo možno provozovat pouze s omezeními prostřednictvím překladače Rosetta. Ten již není v Lionu k dispozici a končí tím tedy možnost daný typ aplikací provozovat.

Více než nemožnost spouštět dosti prehistorické podoby Adobe aplikací budou asi uživatele trápit problémy verzí novějších. Konkrétně jsou takto napříč Adobe aplikacemi referovány následující problémy:

  • složka Library je v Lionu skrytá, což v Adobe aplikacích ovlivňuje práci s předvolbami, přednastaveními a dalšími konfiguracemi – uživatelům je tedy doporučeno řídit se následujícími doporučeními
  • aplikace se mohou chovat inkonzistentně (pády, výzvy k dodatečným instalacím Java Runtime aj.) pokud nebyla manuálně instalována Java Runtime (Adobe aplikace předpokládají, že je Java automaticky instalována s instalací systému, v Lionu je ovšem tato instalace ponechána na volbě uživatele)
  • Crash Report funguje buďto se zpožděním (10-15 minut) nebo dokonce vůbec, toto chování je referováno pro Illustrator CS5, Illustrator CS5.1 a InDesign CS5.5
  • aplikace může při nastavení systémové volby "Move content in direction of finger movement when scrolling or navigating" skrolovat v opačném směru než tomu bylo před instalací Liona
  • předvolba Liona "Restore windows when quitting and re-opening apps" nefunguje s Adobe aplikacemi

V případě Photoshopu CS3-CS5 nebudou asi potěšeni ti, kdo k provádění automatizačních úloh typu hromadných převodů mezi formáty používají tzv. droplety. Tyto totiž v současnosti pod Lionem nefungují, řešit daný problém updatem lze pouze u Photoshopu CS5.

U Lightroom 3 jsou hlášeny inkonsistence při práci s Nikon fotoaparáty při použití funkce Lightroom tether, daný problém je referován i pro Mac OS X 10.6.8. Uživatelům Lightroom 2 je doporučen upgrade na podobu 2.7, jenž byla testována na chod v Lionu. Lightroom 2 pak v Lionu nelze instalovat z instalačního DVD.

Za určitý evergreen lze označit vyšší zatížení CPU Flash Playerem při přehrávání YouTube videí. Dialog pro nastavení předvoleb Flash Playeru pak nereaguje na akce myši a uživatel zde tedy musí použít odpovídající klávesy.

Příliš potěšeni pak nebudou uživatelé aplikace Flash Catalyst. Ta ve verzi CS5 pod Lionem vůbec nefunguje, přičemž Adobe nehodlá vytvořit odpovídající update, Catalyst 5.5 je pak s Lionem podle Adobe "v podstatě kompatibilní", nicméně pracovníci Adobe "objevili problémy, jenž mohou degradovat uživatelskou zkušenost či ovlivnit užívání produktu". Uživatelům, jenž narazí na daný problém, Adobe (poněkud nelogicky) nedoporučuje přechod na Lion. Naprosto stejná je pak situace v případě Flash Builderu: verze 4.0.x pod Lionem nefunguje a nebude updatována, verze 4.5 je kompatibilní stejně mysteriózním způsobem jako Catalyst.

Adobe Acrobat i Reader pod Lionem fungují, nedokáží ovšem zobrazovat PDF s pomocí odpovídajícího pluginu v rámci Safari 5.1. Těm, kdo potřebují, aby Adobe produkty s PDF v Safari fungovaly, doporučuje Adobe zatím zůstat u Safari 5.0 a Mac OS X 10.6.

Chyba postihla i Illustrator CS5 a CS5.1: volba pro ukládání či export je nedostupná v odpovídajících dialozích, pokud je destinací pro uložení pracovní plocha.

Marginální problém se týká Dreamweaveru CS4, kdy Keychain obsahuje vícero instancí Dreamweaveru CS4. Color Picker pak v Dreamweaveru CS4 vrací nesprávnou samplovanou barvu.

Problémy s Color Pickerem jsou referovány i u Fireworks CS4 a Contribute CS4, Contribute CS5 a CS5.1 detekuje LPDF soubory coby PDF soubory, vyskytují se zde pády při editaci v rozhraní Firefoxu a při nastavování metadat.

Uživatelům Adobe Drive 2 a 2.1 se pod Lionem nezobrazí soubory a složky na sekundární úrovni složky či externí úložné jednotce. Na odpovídajícím updatu Adobe pracuje.

Mimo výčtu samotných problémů je ještě vhodné poznamenat, že Adobe aplikace zatím nedokáží plně těžit z mnoha vylepšení, které sebou Lion přináší. Konkrétně takto zmiňme automatické ukládání, plnoobrazovkový mód, rozšířené multi-touch ovládání a funkce pro Restore a versioning. Je faktem, že mnohé z těchto funkcí jsou již v jiné podobě v Adobe aplikacích obsaženy či je zde lze doplnit prostřednictvím pluginů třetích stran či skriptů. Nativní verze se nicméně obvykle provozuje snáze a tak ve zmíněné TechNote Adobe slibuje, že provede průzkum, která z daných rozšířujících funkcí zaslouží podporu v některé z příštích verzí Adobe aplikací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: