Lightroom je když... (13.): Modifikace prezentací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Lightroom je když... (13.): Modifikace prezentací

7. prosince 2009, 00.00 | V minulém díle jsme začali upravovat naše prezentace a prošli jsme si detailně první dva panely vpravo: Volby a Rozvržení. Dnes v tom budeme pokračovat, kromě dalších úprav se budeme věnovat i exportu.

Nastavení pozadí snímku prezentace

Na panelu Pozadí můžeme nastavit barvu pozadí snímku prezentace, aplikovat barvu přechodu nebo umístit obraz na pozadí. Pokud jsou při výchozím nastavení všechny volby vypnuté, je pozadí snímku prezentace samozřejmě černé….

lightroom13-1f.jpg

Po zapnutí volby Barva pozadí se vše samozřejmě změní… Máme možnost nastavit zde odstín dle vlastní fantazie.

lightroom13-2f.jpg

lightroom13-3f.jpg

O něco výš na tomto panelu můžete zvolenou barvu definovat kupříkladu jako barevný přechod. Pro volbu Přechod jsme schopni definovat různé parametry: barvu, krytí a třeba i úhel.

lightroom13-4f.jpg

lightroom13-5f.jpg

Hodnoty v paletkách Barvy – ať jde o barvu pozadí nebo přechod – jsme schopni zadat samozřejmě i přesně, nejenom klepáním na barevnou duhu. Klepnutím na příslušné pole pod „barevnou duhou“ můžeme zadat konkrétní čísla – třeba v prostoru RGB (samozřejmě jsou tam i další: HSL, hexadecimální čísla).

lightroom13-6f.jpg

Kreativní možností zůstává prostřední část tohoto panelu: Obraz pozadí. Jsme totiž schopni použít třeba nějakou fotografii z naší kolekce jako opakující se (nebo neopakující se, podle toho jak to provedeme) a pozadí pod všemi snímky prezentace. Můžeme tím vytvořit určitý spojující prvek, nebo něco, co dodá prezentaci větší působivost, třeba tím, že to ještě „podtrhne“ téma.

lightroom13-7f.jpg

Na panel stačí přetáhnout z filmového pásu snímek, který má tvořit ono pozadí a případně ještě můžeme zadat krytí…Pokud jsme třeba předtím zároveň navolili barevné nebo přechodové pozadí, mohou vzniknout originální barevné variace…

Přidání textu a identifikační tabulky

Na panelu Překrytí můžeme do snímků prezentace doplnit také text, případně identifikační tabulku a nastavit, aby Lightroom společně s fotografiemi zobrazoval i jejich hodnocení nebo popisy, které jste uvedli v metadatech.

lightroom13-8f.jpg

Zadaný překrývající text bude uveden na každém snímku prezentace a bude se podílet i na její grafické stránce. Jeho role může být třeba jenom informativní, ale pokud budeme dostatečně nápadití, můžeme tímto způsobem vytvořit další dekorativní prvek, který bude dotvářet atmosféru prezentace… No a jak na něj? Na panelu vpravo zaškrtneme volbu Překrývající text. Pokud není pod editorem prezentace zobrazen panel nástrojů, vyvoláme ho klávesovou zkratkou T. Na panelu klepneme na volbu Přidat ke snímku text (ABC). Následně se na panelu nástrojů zobrazí okénko Vlastní text.

lightroom13-9f.jpg

Po napsání textu do políčka Vlastní text se nám objekt objeví v ploše editoru. Myší ho přetáhneme bez problémů na požadovanou pozici a tažením za roh zvětšíme nebo zmenšíme. Na pravém panelu zjistíme, že je zde možné částečně měnit některé atributy písma: font, řez, krytí a barvu. Chybí zde velikost, ale tu zadáváme právě oním tažením. Jako vadu vidím špatnou podporu českých fontů – ř a ě se nám kupříkladu u spousty písem neobjeví. Nepomohlo ani doinstalování OpenType písem přímo do adresáře Lightroomu. Čeština z mého pohledu prostě kulhá. U produktů Adobe s dostupnou, byť dodatečnou lokalizací jsem prostě zvyklý na bezproblémové používání fontů…

lightroom13-10f.jpg

Editor textových předloh

V modulu Prezentace se lze prostřednictvím dialogu Editor textových předloh dostat k informacím, které jsou uloženy jako metadata v obrazových souborech a můžeme je v něm upravit a určit, které z těchto informací chceme na každém snímku zobrazit jako přesahující text. Do tohoto textu můžeme doplnit tituly, které se nebudou shodovat s názvy původních souborů, případně zobrazit popisy, data pořízení, velikost obrázků, či jakoukoliv z dalších možných voleb. Údaje, které vybereme, můžeme uložit dokonce jako přednastavené textové předlohy a pro různé druhy prezentací vytvořit předlohy s různými sadami dat. Takže otázka zní: Jak na to?

V modulu Prezentace klepneme na panelu nástrojů na tlačítko Přidat text ke snímku. Napíšeme libovolný text a klepneme na klávesu Enter. Zadaný text se zobrazí jako překrývající text v editoru prezentace. Zkontrolujeme, zda je vybraný a klepneme na dvojici trojúhelníků před polem Vlastní text a zvolíme Upravit.

lightroom13-11f.jpg

lightroom13-12f.jpg

Zobrazí se Editor textových předloh. V poli Příklad je zobrazena proměnná (složené závorky) Vlastní text.

lightroom13-13f.jpg

Tato proměnná zastupuje libovolný vlastní text, který zde chceme mít. Jestliže nenadefinujeme žádnou proměnnou do tohoto pole, bude zastupovat vlastní text, který jsme již zadali na panelu nástrojů. Kromě zadání textu můžeme pomocí tlačítek Vložit vložit jako proměnnou nikoliv textový řetězec, ale údaje z nabídek nacházející se pod polem Příklad.

lightroom13-14f.jpg

Kromě názvu souboru a číslování může jít o další zajímavé údaje: expozice, hodnota ISO, hodnota jasu, ohnisková vzdálenost… a spoustu dalších EXIF dat.

lightroom13-15f.jpg

Nebo o data IPTC: copyright, klíčová slova a spoustu dalších užitečných údajů. Tímto způsobem můžeme vytvořit tolik překrývajících se textů, kolik potřebujeme. Stačí jen „odznačit“ překrývající text v oknu snímku prezentace a znovu zvolit příkaz Upravit. Jako nový překrývající se text se na snímku zobrazí text „prázdná“ … a my můžeme zadávat další údaje.

lightroom13-16f.jpg

Nabídka Přednastavení slouží k vytváření sad proměnných informací pro různé záměry prezentace.

lightroom13-17f.jpg

Jak si všimneme, kromě volby Vlastní jsou zde různé variace předdefinované od Adobe. Samozřejmě zde máme možnost uložená přednastavení i mazat.

Úprava přehrávacích nastavení

Na panelu Přehrávání můžeme k prezentaci přidat hudební doprovod, nastavit dobu trvání snímků a přechodů při přehrávání prezentace.

lightroom13-18f.jpg

Uložení upravené předlohy prezentace je jednoduchou záležitostí. V levém panelu klepneme na tlačítko Vytvořit nové přednastavení v záhlaví panelu Prohlížeč předloh.

lightroom13-19f.jpg

Chceme-li prezentaci poslat zákazníkovi, kamarádům, nebo ji přehrát na jiném počítači, můžeme zvolit export do PDF.

lightroom13-20f.jpg

Můžeme zde nastavit kvalitu, celoobrazovkový režim i rozlišení obrazovky.

Tímto jsme uzavřeli další panel a v příštím pokračování se budeme věnovat modulu Tisk, protože mnozí z nás se nespokojí s prezentacemi, ale budou chtít vidět své dílo „na papíře“.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: