Konverze jednotek aneb pryč s tabulkami! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Konverze jednotek aneb pryč s tabulkami!

3. srpna 2001, 00.00 | Palce, libry, unce, furlongy, stopy, yardy, ergy, barely, dekády a spousta dalších více či méně známých jednotek, kdo se v nich ale má vyznat? Bez pomoci specializovaného konvertoru to zřejmě nepůjde...

Každý z nás se už jistě mnohokrát setkal s potřebou převést respektive přepočítat některou neznámou jednotku na jemu přijatelnou. Klasickým případem jsou například palce, libry a unce udávané jako u rozměrů a hmotností hardware ve Velké Británii, Americe či většině asijských zemí. Jednou z pomůcek, jak tyto jednotky přepočítat do evropských či jiných standardů, jsou třeba matematické tabulky, proč ale v naší počítačové době nevyužít služeb některého ze specializovaných konverzních programů? Jejich nabídka pro prakticky všechny počítačové platformy a operační systémy je velmi pestrá a jen pro Windows jich existuje několik desítek. Na ukázku jsem vybral jsem dva z konvertorů, jeden komerční a jeden freewarový.

Z produkce Duality Software (známé hlavně svými produkty A-Book nebo xReminder) pochází A-Converter s cenou 15,- USD, který nabízí příjemné a přehledné grafické rozhraní s celkem deseti skupinami rozličných jednotek (v neregistrované verzi je dostupných pouze prvních šest skupin) a automatické převody do všech zobrazených cílových jednotek / metrických soustav.Práce s programem je vskutku triviální. Vyberete si požadovanou skupinu jednotek (délka, plocha, objem, tlak, čas, rychlost, síla, úhel atd.) a zdrojovou jednotku v dané metrické soustavě, zadáte hodnotu a v cílovém okénku ihned vidíte přepočet do všech dostupných jednotek či veličin. Jednotlivé údaje lze kopírovat do schránky, celý program může také fungovat na pozadí s vyvoláním pomocí klávesové zkratky, navíc si A-Converter umí zapamatovat poslední zadanou hodnotu včetně vybrané jednotky a typu konverze.Jako zástupce freewarových konvertorů nejrůznějších jednotek a metrických soustav pro Windows jsem vybral mého oblíbence s jednoduchým názvem Convert, jehož autorem je Joshua F. Madison. Convert sice není nejnovější, ale obsahuje valnou většinu z toho, co vůbec budete kdy ke konverzím jednotek potřebovat a řadí se tak ke špičkovým konvertorům s nulovou cenou.

Program existuje ve dvou verzích 4.x a 5.x - první verze má veškeré jednotky a vztahy mezi nimi integrovány přímo v EXE souboru, verze 5.x pak umí načíst externí textový soubor definující veškeré jednotky, převodní soustavy apod., takže lze program velmi efektivně rozšiřovat. V preferencích verze 4.x si můžete nastavit, které typy jednotek atp. budou zobrazeny v hlavním okně a které mohou zůstat skryté (například ty méně často používané), program ale umožňuje i nadefinování jednotek vlastních.


Takže to byla jen malá ukázka z širokého výčtu nejrůznějších konverzních programů dostupných pro takřka každý počítač a operační systém včetně kapesních zařízení s Windows CE, PalmOS či EPOCem. Nemáte-li tedy v oblibě matematické tabulky, klidně na ně zapomeňte, šikovný software je v mnoha případech dokáže efektivně nahradit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: