Knižní novinky: Názorný průvodce pro Illustrator CS2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Knižní novinky: Názorný průvodce pro Illustrator CS2

13. října 2006, 00.00 | Vydavatelství Computer Press uvedlo nedávno další titul z řady populárních názorných
průvodců. Skutečně vydatného přísunu informací se v něm tentokrát dočkají začínající i
zkušenější uživatelé Adobe Illustratoru CS2. Více již v naší recenzi.

Adobe Illustrator je populárním programem pro tvorbu vektorových ilustrací nejrůznějšího určení (tištěná produkce, webdesign, technická grafika, obaly aj.). Na popularitě mu bezesporu přidává úzká integrace s jinými produkty společnosti Adobe, sdruženými v tzv. Creative Suite. Narozdíl od jiných součástí tohoto balíku - zejména bitmapového editoru Photoshop a sázecího programu InDesign - je ovšem Illustrator, co se týká nabídky odpovídajících tuzemských knižních publikací, zabývajících se tímto produktem, tak trochu popelkou. Je to dáno možná skutečností, že zatímco zejména takový Photoshop lze využít miriadou různých způsobů i mimo samotnou Creative Suite - například při zpracování digitální fotografie, je Illustrator nasazován převážně coby produkt doplňkový, sloužící k tvorbě vektorových ilustrací, jež jsou pak za pomocí jiných nástrojů publikovány v tištěných či elektronických publikacích.

Tak či onak vzato je Illustrator rozhodně řešením důležitým, rozšířeným a hlavně hodně komplexním, takže každá publikace o něm oprávněně zaslouží pozornost odpovídající uživatelské skupiny. S povděkem jsme proto přijali nedávné vydání knihy "Adobe Illustrator CS2: Názorný průvodce" autorské dvojice Elaine Weinmann a Peter Lourekas ve vydavatelství Computer Press. Jména autorů i samotné řešení příslušné edice názorných průvodců, ve které mimochodem nedávno vyšly tituly, týkající se InDesignu a Photoshopu ve verzích CS2 (a v nabídce Computer Pressu jsou i obdobné tituly pro předchozí verzi Creative Suite), jsou rozhodně zárukou kvality. Na uvedenou novou publikaci jsme se rozhodli podívat v naší recenzi trochu blíže.

Základní představení

Publikace je překladem titulu "Illustrator CS2 for Macintosh and Windows: Visual QuickStart Guide", vydaného letos vydavatelstvím Peachpit Press. Autoři E. Weinmann a P. Lourekas jsou dobře známi, a to nejen dřívějšími publikacemi o Illustratoru, ale také třeba Painteru, QuarkXPressu či Photoshopu - právě z jejich pera je i již zmíněný názorný průvodce pro Photoshop CS2 vydaný rovněž nedávno v Computer Pressu.

npilly1fa.jpg

Těm, kdo edici názorných průvodců neznají, bychom nyní rádi přiblížili její specifickou koncepci. Ta spočívá v tom, že výklad je zde rozvržen do dvou sloupců, přičemž v jednom sloupci je text s příslušným popisem, majícím obvykle podobu návodu ve stylu "krok za krokem". Druhý sloupec pak obsahuje příslušná vyobrazení vztahující se k výkladu (dialogy programu, ilustrace, schémata atp.). Dané rozdělení přispívá k snazšímu absorbování výkladu a také dovoluje rychle vyhledat požadovaný postup prolistováním obrazové části. Důležitou součástí výkladu jsou tipy (uvedené v samostatných šedých rámečcích), které obvykle zajímavě doplňují hlavní výklad, a přinášejí často čtenáři informace, které by v nápovědě nebo vlastním experimentováním s programem nezískal.

Publikace jsou navrženy tak, aby jednotlivé kapitoly tvořily relativně samostatné celky, které lze číst bez znalosti částí předcházejících. To je dosti praktické a odpovídá to postupu při osvojování programu, kdy uživatel většinou potřebuje do hloubky ovládnout vždy pouze určité téma, zatímco jiná témata pro něj nemusí být vůbec důležitá. Někdo s povděkem, jiný pak s nevolí přivítá poměrně časté odkazy, které jsou ve výkladu používány obvykle v případě, že některé postupy jsou v jiných částech vyloženy více do hloubky.

K obsahu

Kniha má úctyhodných 624 stran o formátu 17 x 22,5 cm, vše drží pohromadě příjemná, solidně působící brožovaná obálka. Co se rozsahu týče, sluší se poznamenat, že oproti výše zmíněným ostatním názorným průvodcům pro CS2 byl zvolen trochu úspornější způsob sazby (zmenšený řádkový proklad, začátek kapitoly již na stránce nadpisu aj.), publikace je díky tomu příjemně kompaktní.

Výklad v celkem 34 kapitolách samozřejmě nemá cenu popisovat nějak dopodrobna, pokusme se nicméně naznačit alespoň hlavní témata v knize podaná. Z těch začátečnických, zaměřených na úplné základy práce v programu, nám přišla povedená zejména kapitola 2, ve které jsou na velmi malém prostoru a tudíž dosti přehledně vysvětleny všechny základní pojmy a postupy, které se k Illustratoru váží. Jinak je v úvodních kapitolách podrobněji popsáno ovládání programu, mimo jiné jsou zde přiblíženy jednotlivé palety Illustratoru, nechybí ani výklad o základech color managementu či práci ve správním centru CS2 Bridge.

npilly2f.jpg

Další kapitoly pak přináší základní minimum ohledně práce s objekty, tj. jejich vytváření, základních transformací, nastavení tahů a výplní atd. Nechybí ani kapitola o živé malbě, zajímavé technologii, která byla uvedena v CS2 verzi Illustratoru.

Dále je výklad věnován práci s perem či vrstvami, dvě kapitoly dopodrobna popisují práci s textem. Dále jsou probrána témata, jako je vkládání obrázků z jiných aplikací či použití stylů vzhledu, efektů a filtrů, stop, živé vektorizace, prolnutí, přechodů, masek, průhledností nebo symbolů a mnoho dalšího: jde zkrátka o témata, po jejichž komplexním osvojení se z uživatele stane opravdový mistr Illustratoru. Výklad završují kapitoly o přípravě hotových ilustrací pro tisk a web, pozornost je věnována i automatizaci s pomocí akcí a také nastavení předvoleb programu.

Ve výkladu pak chybí některá speciální témata, spojená s novými funkcemi Illustratoru CS2. Konkrétně je to třeba příprava SVG grafiky pro mobilní zařízení a také podrobnější výklad o práci s Bridge, zcela chybí informace o použití nástroje pro systémovou spolupráci Version Cue. Jedná se nicméně většinou o témata, která asi příliš mnoho uživatelů zajímat nebudou.

V knize najdeme i 32 vložených barevných stránek, tištěných na křídovém papíře. Ty obsahují ukázky ilustrací vytvořených v Illustratoru různými designéry (Nancy Stahl, Tom Nikosey, Daniel Pelavin aj.). Jedná se jen o jakýsi bonus, přesto je třeba říci, že ilustrace byly vybrány dle našeho názoru dobře tak, aby ukázaly různorodost použití Illustratoru, a to na opravdu vysoké úrovni. Zvlášť pro začínajícího grafika tak mnohé z nich mohou být inspirací a příkladem.

npilly3f.jpg

Publikace nám oproti názornému průvodci pro Photoshop, který pochází od stejných autorů, přišla napsána svižněji a přehledněji. Zajímavých tipů v šedých rámečcích je zde také více. Překlad Jany Hanzlíkové a Tomáše Merky se čte dobře, stejně jako v jiných publikacích Computer Pressu jsou názvy nabídek použity pro českou i anglickou verzi daného produktu, screenshoty (pořízené na Macovi) jsou převzaty z anglického vydání, ve výkladu jsou zohledněna specifika platforem Mac i Windows.

Závěrem

Vzhledem k výše naznačenému nedostatku titulů o Illustratoru na českém trhu je publikace poměrně jasnou volbou zejména pro ty, kdo začínají pracovat s Illustratorem CS2. Pokročilejší uživatelé ji ocení zejména při přechodu na daný program. Cena 495 Kč (745 Sk) nám přijde adekvátní, ještě jednou pak připomínáme, že u Computer Pressu jsou k mání i obdobně řešení názorní průvodci pro Photoshop a InDesign CS2.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: