Knižní novinka: Photoshop CS2 pro reklamu a marketing - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Knižní novinka: Photoshop CS2 pro reklamu a marketing

17. července 2007, 00.00 | Nová publikace z produkce vydavatelství Grada Publishing od amerického autora Daniela O. Sorensona má poněkud barnumský název, nicméně je zajímavá a má šanci najít si své čtenáře. Pokud se hodláte seznámit s principy marketingové komunikace, designu či ovládání Photoshopu, resp. prohloubit si znalosti v alespoň některé z daných oblastí, může vám právě tato kniha docela pomoci. Proč a jak? To se dočtete v naší recenzi.

Adobe Photoshop je produktem, kterému i česká vydavatelství věnují hodně pozornosti, přičemž úroveň vydávaných titulů – ať už zde hovoříme o překladech nebo původních dílech tuzemských autorů – je obvykle dobrá. Vstoupit do dané oblasti s něčím neotřelým je tedy poměrně náročným úkolem, nicméně opět zde máme pokus, který se o něco takového celkem úspěšně snaží. Hovoříme zde o knize "Photoshop CS2 pro reklamu a marketing: Skrytá tajemství insidera zábavního průmyslu" (původní titul "Photoshop CS2 for Advertising and Marketing: Secrets from an Entertainment Advertising Insider" vydal Peachpit Press v roce 2006) Daniela O. Sorensona, jež nedávno vyšla ve vydavatelství Grada Publishing. Blíže se chceme na danou publikaci podívat v této recenzi.

Základní přiblížení

Zaměření knihy dobře vystihuje její název: jedná se o titul, jenž má pomoci všem, kdo se věnují či hodlají věnovat reklamě a marketingu – zejména v oblasti zábavního průmyslu (tištěná produkce, hudba, film) – na úrovni designu v prostředí Adobe Photoshopu CS2. Je přitom celkem jedno, zda čtenářem bude opravdu designér nebo třeba marketingový pracovník, který pouze zakázky daného typu zadává. Publikace bude každopádně nejužitečnější pro ty, kdo své nápady přímo realizují nebo hodlají realizovat v prostředí daného programu.

sorensen1f.jpg

V podstatě lze říci, že kniha má tři linie výkladu, které se v jejích pěti kapitolách organicky prolínají. První linie je zde zaměřena na design: každá kapitola přináší ucelený projekt z oblasti zábavního průmyslu, jenž se řeší v Photoshopu, přičemž jsou vždy poměrně detailně popsány designérské principy, o které se projekt opírá. Výklad je v daném případě podán stylem "krok za krokem", vše si lze odzkoušet na ukázkových elektronických souborech přiložených ke knize na CD.

Druhou linii představuje výklad o prostředcích Photoshopu potřebných k realizaci zmíněné designérské části. Autor se zde málokdy zaměřuje na triviality, "převyprávění manuálu", jde mu spíše o nastínění skutečně praktických nástrojů a postupů důležitých při projektech daného typu, takto dokáže oslovit začínajícího i pokročilejšího uživatele. Jedná se přitom o výklad evidentně poučený bohatou praxí: Sorenson působí v marketingu a reklamě pro zábavní průmysl více jak 15 let, pracoval na kampaních pro takové společnosti, jako jsou CNN, Warner Brothers, Disney či Sony Pictures Entertainment.

sorensen2f.jpg

Vzhledem k nastíněným zkušenostem autora nepřekvapí kvalitní zpracování třetí linie, kterou je výklad o základních principech marketingové komunikace (působení na cílové skupiny zákazníků apod.), jež se opět odpovídajícím způsobem promítají do jednotlivých projektů. I v tomto případě jde o sadu hodnotných informací, které nicméně nepředstavují nějakou "vyšší školu" v dané oblasti. Každopádně si troufáme tvrdit, že nejen začátečník, ale i pokročilejší čtenář ocení skutečnost, že má dostatek relevantních znalostí přehledně shrnutých v podobě jediné publikace.

K obsahu

Výklad je na celkem 212 plnobarevných stranách atypického formátu 23 x 22 cm rozdělen do celkem pěti kapitol, které odpovídají – jak již bylo naznačeno výše – pěti různým projektům pro oblast zábavního průmyslu. Možná atypicky je první projekt zaměřen na práci s digitální ilustrací, konkrétně komiksovou postavou (anime ilustrace). Technická část výkladu se zde věnuje zejména vrstvám, štětcům a přechodům, probráno je působení barev a dodání třetího rozměru obrázku.

Další projekt se zabývá zadáváním inzerce v časopisu, úvodní marketingová část se tu snaží přiblížit různé typy inzerce daného typu a seznámit uživatele se způsoby jejího předávání. V rámci projektu se pak čtenář naučí především principy montáže pozadí, fotografií postav, textu a loga; v případě Photoshopu jsou probrány například otázky spojené s rozlišením a barevnými režimy či transformacemi nebo použitím masek, nástrojů pro výběry, vrstev úprav, výplní či pera.

Ve třetím projektu je řešena kompletní promo kampaň k hudební nahrávce. Čtenář se takto naučí zejména vytvořit vizuál použitelný v různých konfiguracích (tištěná kampaň, obal CD). Z Photoshopu jsou probrány alfa kanály, nástroj Text a styly vrstev. Následující projekt je pak zaměřen na outdoorovou reklamu, konkrétně reklamní banner pro fiktivní televizní seriál. Vysvětlena jsou specifika daného typu reklamy, podrobněji jsou probrány retuše tváří a jejich fotomontáž, z Photoshopu jsou probrány vektorové masky, tvarové nástroje, vrstvy tvaru a retušování pomocí vrstvy šumu s překryvem.

sorensen3f.jpg

Konečně poslední, pátý projekt se věnuje tvorbě filmového plakátu. Opět jsou vysvětleny designerské i marketingové principy návrhu daného typu obsahu, pozornost je věnována míchání kanálů. Knihu uzavírá (kromě rejstříku) příloha s vybranými klávesovými zkratkami Photoshopu a přehledem nástrojů a technik Photoshopu probraných v knize.

Závěrem

I když jsme ke knize na základě jejího názvu nejprve přistupovali poněkud skepticky, musíme nakonec konstatovat, že se jedná o neotřelý a přitom dosti zdařilý pokus naučit čtenáře používat Photoshop v oblasti marketingové komunikace, a to nejen co se týká techniky, ale i uvažování v odpovídajících propagačních a designérských souvislostech. Výklad je samozřejmě poněkud poplatný tomu, že vychází ze zkušeností reklamního trhu v USA, ale to každopádně nevnímáme jako nějaký zásadní handicap. Překlad Michala Pospíška se čte dobře, screenshoty dialogů byly pořízeny v české verzi Photoshopu CS2, všude v knize jsou uváděny anglické i české názvy příslušných příkazů. Jako celek může kniha zaujmout jak pracovníky v oblasti reklamy a marketingu, kteří pronikají do tajů Photoshopu, tak třeba i zkušené uživatele daného produktu, působící v pre-pressu či webdesignu, kteří dosud s Photoshopem v oblasti propagace nepracovali. Cena 399 Kč (635 Sk) pak dle našeho názoru odpovídá kvalitě zpracování a množství podaných informací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: