Job2Print: Online výměna pre-pressových podkladů zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Job2Print: Online výměna pre-pressových podkladů zdarma

29. října 2003, 00.00 | Snadné a optimalizované zasílání pre-pressových podkladů s možností preflightu a
podrobného sledování provedených transakcí. Tyto možnosti nabízí za určitých podmínek
zdarma služba, jejímž poskytovatelem je přední výrobce preflightových řešení společnost
Markzware.

Výměna pre-pressových podkladů prostřednictvím Internetu je stále oblíbenější jak v zahraničních, tak tuzemských provozech. Není divu, neboť uvedený způsob komunikace značně šetří čas a prostředky, potřebné k jiným formám přenosu. Nebude tudíž příliš přehnané tvrdit, že máme co do činění s technologií, která se možná již záhy stane v uvedené oblasti klíčovou.

Způsobů, jak zmíněný typ výměny řešit, je celá řada. K dispozici jsou zde jak obecné prostředky typu e-mailu či FTP, tak specializovaná řešení, zaměřená na potřeby publikačního průmyslu. Na Grafice jsme před nedávnem přiblížili jednu z nových služeb uvedeného typu, Creo Tokens. Dnes bychom se rádi podívali na jiné řešení pro uvedenou oblast, kterým je služba Job2Print. Jedná se o řešení zajímavé nejen proto, že je za určitých podmínek zdarma, ale především tím, že mimo prostého zasílání souborů nabízí funkci jednoduššího preflightu, spojeného se shromážděním potřebných souborů. Nabídka preflightu zde nepřekvapí, protože služba je vlastně jednou z mnoha různých instancí technologie pro online preflight MarkzNet, za kterou stojí jeden z hlavních výrobců preflightových řešení, společnost Markzware. Náš výklad lze tudíž brát nejen jako přiblížení reálně použitelného a snadně dostupného řešení pro internetové přenosy pre-pressových souborů, ale též (dlužno říct, že spíš jen malou) ukázku toho, co může uživatelům nabídnout online preflight.

Popis služby

Job2Print si klade za cíl nabídnou řešení pro internetovou výměnu souborů mezi odesilateli a příjemci pre-pressových podkladů. Typickými klienty zde tedy budou na straně odesilatelů zadavatelé tiskových zakázek (designéři, agentury, grafická studia aj.), na straně příjemců pak zhotovitelé (tiskárny, osvitová pracoviště atp.). Výměna souborů je založena na bázi protokolu FTP, příjemce podkladu tedy musí provozovat vlastní FTP server. K využití služby je zapotřebí registrace na serveru Job2Print, a to jak ze strany příjemce, tak ze strany odesilatele.

Rozhraní klienta Job2Print.

Odesilatel podkladů si pak musí do svého počítače stáhnout na systémové zdroje nenáročnou klientskou aplikaci. Ta je k dispozici jak pro Windows, tak pro Macintosh - máme zde tedy co do činění s poměrně univerzálním řešením. Rozhraní klienta představuje jediné okno, do kterého uživatel přetáhne soubor, určený k odeslání. (Jinou možnost volby poskytuje standardní dialog pro výběr souborů.) Klient poté otevře ve webovském prohlížeči (ten se volí v jeho preferencích) úvodní stránku služby. Odesilatel se zde přihlásí a v dalším kroku zvolí server příjemce. (K testovacím účelům je zde možno volit z nabídky serverů, umístěných na www.markzware.com.) Následně lze k zasílanému souboru připojit krátký text, obsahující například specifikaci zakázky.

Klient poté provede základní kontrolu dokumentu a shromáždí soubory potřebné ke správnému výstupu (vedle samotného základního dokumentu to mohou být například použitá písma, externí obrázky či dokonce použité extenze QuarkXPressu). Ty zkomprimuje a připraví k odeslání, které uživatel musí v dalším kroku potvrdit. (Zaslání je tedy možno odmítnout například tehdy, je-li porušeno některé zásadní preflightové kritérium: obrázky v RGB, chybějící písma apod.) Poté se již provede samotný přenos na FTP server příjemce. O výsledku přenosu je uživatel vyrozuměn jak v okně browseru, tak e-mailem. E-mail je zaslán rovněž příjemci, který si tedy může zásilku vyzdvihnout na svém FTP serveru.

Potvrzení zakázky.

Podrobnosti

Pozornost samozřejmě zaslouží řada detailů spojených se službou. Tím základním je rozsah souborových formátů, se kterými služba dokáže pracovat. Seznam je zde velmi potěšující, neboť v něm nalezneme prakticky vše, co dnes v pre-pressu pro podklady využívá - PDF, EPS, PostScript, Illustrator, InDesign, QuarkXPress a další.

Další otázkou je kvalita samotného preflightu. Ten funguje na základě pevně nastavených kritérií, která nemůže uživatel měnit. V kritériích jsou nicméně podchyceny mnohé problémové prvky, na které lze v rámci zakázky narazit - chybějící písma či písma ve formátu TrueType, obrázky v RGB či přímých barvách, rozlišení obrázků menší než 266 dpi nebo použití ořezových cest. Poněkud mrzutý je fakt, že preflight uvedeného typu je nabízen zdarma pouze pro prvních 25 zakázek. Poté se musí uživatel bez něj buďto obejít (případně si zřídit nový pokusný účet) nebo zaplatit vcelku přijatelných 99 USD ročně, aby jej mohl nadále používat.

Zajímavá je možnost sledování statistik o uskutečněných zakázkách. K dispozici je zde jak přehled jednotlivých transakcí, tak souhrnný přehled, referující o objemu či typu přenášených souborů a problémech, nalezených v rámci preflightu. I přes zdánlivou jednoduchost se jedná o poměrně silný nástroj, dovolující odhalit a eliminovat nejčastější chyby v podkladech či účtovat zákazníkovi za prováděné přenosy.

Přehled dosavadních transakcí.

Závěrem

Job2Print funguje rychle a jednoduše. Stažení klienta i registrace jsou skutečně nenáročnými úkony. Je ale třeba připomenout skutečnost, že příjemce souborů musí disponovat odpovídajícím FTP serverem. Podle informací, které jsme získali od Markzware, je navíc Job2Print pro příjemce zdarma pouze první rok provozu, pak musí tito uživatelé platit 99 USD měsíčně. Rok je nicméně dle našeho názoru natolik zajímavý časový interval, že se službu vyplatí zprovoznit i těm, kdo za ní později nehodlají takto platit. Jednak je možné, že výrobce do té doby uvedené kritérium změní k lepšímu a navíc se dá předpokládat, že přibudou další zajímavá řešení uvedeného typu. Ti, pro které je Job2Print příliš jednoduchý, zejména co do preflightových možností, pak mohou sáhnout po některé z plnohodnotnějších, ale také příslušně dražších instancí řešení MarkzNet, jako je například služba GoodToGo. O srovnání možností MarkzNetu s konkurenční technologií PrintReady společnosti Extensis bychom se pak rádi pokusili v některém z našich příštích článků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: