iView Express 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Software

iView Express 1.0

19. května 2000, 00.00 | Recenze na velmi malý, uživatelským rozhraním jednoduchý a skutečně rychlý prohlížeč obrázků, údajně napsaný na zakázku.

Po delší odmlce jsem se rozhodl přinést Vám další recenzi na menší (EXE má 240 kB), přesto užitečný, program. Ve stručnosti - IView Express je kompaktní prohlížeč obrázků s netradičním uživatelským rozhraním (dále jen interface) a s několika užitečnými vlastnostmi. Interface je naprosto odlišný od většiny prohlížeček obrázků se kterými jsem se doposud setkal, snad nejpodobnější je programu IrfanView.

Interface programu po spuštění

Po špuštění se Vám objeví pouze prázdné okénko s horní lištou a s posuvníky dole a vpravo. Asi marně budete hledat nějaké menu, je totiž chytře a docela prakticky vyřešeno jako pull-down nabídka po kliknutí pravého tlačítka myši na ploše programu. V nabídce jsou příkazy na otevření dokumentu (obrázku), uložení, možnost asociace souborů (vzhledem k velikosti programu a rychlosti načítání obrázků ho doporučuji asociovat s co nejvíce obrazovými formáty), možnost uložení velikosti okna a možnost zablokování jeho velikosti, a nakonec informace o programu (about) a ukončení programu. Pokud není zaškrtnuta volba “zachovat velikost okna”, tak se při načtení obrázku upraví okno programu na jeho velikost. Jediná a zato dost velká chyba programu je, že pokud načtete obrázek větší než je Vaše obrazovka, program zobrazí pouze jeho horní levou část a není možnost obrázkem skrolovat – možná se mi na to nepodařilo jen přijít, v tom případě se omlouvám.

Program je schopen zobrazit obrázky formátů BMP, EMF, JPG, PCX, PNG, TIF, TGA a WMF. Bohužel nečte GIFy, což je pro většinu webdesignérů nebo uživatelů internetu dost velké minus. Tento formát nečte iView pravděpodobně z toho důvodu, že licence na algoritmus GIF (Compuserve Graphics Interchange) není zdarma a mělo by se za ni zaplatit. Ve všech formátech, které umí program otevřít, umí program obrázky i ukládat. Ale zde je opět jedna velká nevýhoda – iView Express neumožňuje nastavit např. kvalitu výstupu při ukládání ve formátu JPG.

Pull-down menu a načtený obrázek

Celkově je program dosti ořezaný, ale to bude zřejmě jen problém této první volně šiřitelné verze Express. Pokud bude autor v započatém díle pokračovat, mohli bychom tu za chvíli mít velice schopný a šikovný prohlížeč obrázků. V přiloženém souboru license.txt jsem se dočetl, že program vlastně vznikl na zakázku, a tak se nelze omezeným možnostem divit. Program stojí za stáhnutí a za vyzkoušení hlavně kvůli svojí rychlosti, jednoduchosti a dle mého názoru takřka geniálnímu interfacu. Stáhnout si jej můžete z adresy http://www.gcjr.com/.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: