Invex 2002 zvenčí a zevnitř - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Invex 2002 zvenčí a zevnitř

Invex 2002

8. října 2002, 00.00 | Včera začal na brněnském výstavišti letošní ročník veletrhu Invex. Co nabízí návštěvníkům a jaký je z pohledu vystavovatele? Připravili jsme pro vás krátký sumář obou pohledů.

Po loňské absenci se naše vydavatelství účastní letošního Invexu nejen v roli pozorovatele, ale i vystavovatele. Díky tomu máme možnost přímé konfrontace pohledu návštěvníků i vystavovatelů na "největší středoevropský IT veletrh", jak pyšně BVV označilo Invex 2002.

Základní reálie
Přestože se dá předpokládat, že s veletrhem Invex se v nějaké podobě setkala většina čtenářů, pro jistotu shrňme v úvodu několik základních faktů o této akci. Invex je nejvýznamnější tuzemskou a zřejmě i středoevropskou IT akcí již dlouhá léta. Brněnský výstavní areál pravidelně počátkem října hostí tuto akci po celou dobu našich novodobých porevolučních dějin a tudíž se jistě může pochlubit velmi solidní tradicí. Letošní ročník probíhá od 6. do 11. října vždy od 10 hodin. Kromě pátku se brány výstaviště zavírají v 18hodin, páteční program je zkrácen do 16 hodin. Pondělí a úterý jsou tradičně takzvanými odbornými dny, což znamená v podstatě pouze to, že většina školních výletů doráží až od středy do pátku. Jinak je rytmus veletrhu v podstatě pořád stejný.

Invex opět o něco menší
Trend postupného úbytku vystavovatelů, plochy i návštěvníků provází Invex již několik let, stejně jako většinu ostatních veletrhů u nás i ve světě. Již letmý první pohled po plánku veletrhu prozradí návštěvníkovi, že jej čeká méně expozic, méně pavilonů a méně běhání než v loňském roce. V podstatě jedinou viditelně expandující částí Invexu je herní sekce, která již dávno přetekla z Game Hallu a je stále populárnější. Největšího úbytku zájmu vystavovatelů se dočkala sekce telekomunikační, což je vzhledem k vývoji tohoto trhu pochopitelné a zřejmě nevyhnutné. Celkově na letošním Invexu chybí opět o něco více významných společností, ubylo bombastických prezentací a veletrh získal mnohem střídmější tvář.
Tento trend sám o sobě není nutně špatný ani z pohledu vystavovatelů, ani z pohledu návštěvníků. Pro vystavovatele je letos mnohem jednodušší přijít s menší a levnější prezentací své značky, protože ubylo mega expozic. Pro návštěvníky zase může být pozitivní skutečnost, že naběhají po výstavišti méně kilometrů a expozice jsou ve srovnání s loňským rokem více orientovány na produkty a úkor bohapustého exhibování významu dané společnosti.

Návštěvníky čeká více žhavých novinek
Bezesporu největším kladem letošního Invexu je skutečnost, že celé řadě vystavovatelů se podařilo zajistit celou řadu velmi žhavých novinek pro živé prezentace. Velmi dobrým příkladem v tomto ohledu jsou společnosti z oblasti digitální fotografie, které využily toho, že od německého veletrhu photokina uběhly necelé dva týdny a tak u svých evropských kolegů zajistily řadu cenných demo unit. Namátkou můžeme jmenovat takřka kompletní portfolio novinek od Olympusu, chybí pouze 4:3 systém, žhavé novinky od Canonu včetně profi zrcadlovky EOD 1Ds či nové Sony a HP fotoaparáty. Řadu žhavých novinek najdou i milovníci tiskáren (Canon, Epson, HP, Xerox, …) či skenerů (HP, Umax, …).
Kromě hardwarových novinek si na své přijdou i příznivci programového vybavení. Například na středu připravil Zoner křest svého nového Zoner Media Exploreru 5.

Knihy na každém rohu
Jedním ze zvláštních fenomenů letošního ročníku Invexu je účast knižních vydavatelství. Naše společnost na svém stánku nabízí jak své publikace pro uživatele počítačů Macintosh, tak i publikace Institutu digitální fotografie. Přesto je náš stánek pouze kapkou v moři miniexpozic nabízejících odbornou literaturu. Knihy iDnes a Computer Press mají mini-stánek s knihami doslova v každém pavilonu, takže Invex je možná i největším knižním veletrhem IT literatury u nás.

Co na to vystavovatele?
Návštěvnost v průběhu dopoledne prvního dne byla vystavovateli hodnocena velmi kladně. Je pravdou, že návštěvníků s přibývajícím časem rapidně ubývalo, přesto jsme nezaznamenali jediného vystavovatele, který by si stěžoval na nedostatečný počet návštěvníků. Přesto drtivá většina z námi oslovených vystavovatelů nebyla s letošním Invexem spokojena. Na vině je ekonomika účasti, se kterou se vystavovatelé musejí potýkat. Význam a přímý přínos veletržních účastí klesají a náklady jsou buď stabilní čí dokonce rostou. Právě proto se nad příštím ročníkem Invexu vznáší minimálně stejně velký otazník jako nad tím letošním.

Být či nebýt na Invexu?
Z pohledu návštěvníků má letošní Invex nespornou výhodu v tom, že si na něm mohou prohlídnout a často i vyzkoušet novinky, které přijdou do prodejní sítě až koncem října či v listopadu. Navíc Invex zůstává tradičním místem setkání lidí z branže, takže výlet do Brna má pro většinu návštěvníků stále své opodstatnění.
Z pohledu vystavovatelů je otázkou, zda proinvestované prostředky vynaložili efektivně a zda stejně učiní i napřesrok. Ale to je písnička, která se opakuje už nějaký ten rok a zatím to nevypadá, že by byla budoucnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: