Intuitext: převod z Quarku do elektronických publikačních formátů on-line - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Intuitext: převod z Quarku do elektronických publikačních formátů on-line

7. listopadu 2001, 00.00 | Potřebujete převádět quarkovské dokumenty do HTML, LIT či OEB? Pak vám stojí za vyzkoušení on-line servis společnosti Softwin, postavený na standardu XML.

Na dobu, kdy se jazyk XML stane naplno hlavním standardem publikačního průmyslu, si ještě chvíli počkáme. Již dnes ovšem přibývá zajímavých nástrojů, využívajících tohoto standardu zejména při převodech mezi formáty. Jedním z takovýchto nástrojů je on-line převodník intuitext společnosti Softwin, zajišťující přes XML převod souborů ve formátu sázecího programu QuarkXPress do dokumentů ve formátech HTML, OEB 1.0 a LIT (formát Microsoft Readeru).

Jak služba funguje

Uživatel se na stránkách intuitext přihlásí do systému. (V dalším textu neuvádíme odkazy na příslušné stránky, neboť ty jsou bohužel na serveru Intuitext realizovány prostřednictvím Java-skriptů.) Poté zde prostřednictvím webovského rozhraní uploaduje zdrojové quarkovské dokumenty, spolu s jejich náhledem v PDF, použitými fonty, obrázkovými soubory a případnými nestandardními extenzemi, potřebnými pro jejich zpracování. Celá zásilka by měla být zapakována některým běžným archivátorem (doporučen WinZip) do jediného souboru.

Úvodní stránka serveru intuitext.

Několik minut po uploadu obdrží zákazník e-mailem potvrzení dodávky. V průběhu následujícího dne pak dostane další mail, ve kterém se doví, zda jeho zásilku lze zpracovat. Pokud ano, obdrží třístránkový náhled převodu a kalkulaci ceny zakázky, odvíjející se od množství znaků v dokumentu, existence složitých prvků typů seznamů či tabulek, počtu obrázků a případných speciálních operací, potřebných při převodu. Pokud ne, je informován, zda je chyba dána strukturou zaslaného dokumentu nebo jen nekompletností dodávky. V druhém případě může chybějící podklady doslat a pokračovat dál v realizaci převodu.

Specifikace zakázky se provádí v prostředí prohlížeče.

Po odsouhlasení cenových podmínek je zákazníkovi elektronickou cestou odeslán hotový převod. Původní soubory jsou na serveru intuitext odstraněny, společnost garantuje plné zabezpečení přenosu i obsahu zpracovávaných dokumentů.

Co služba umí

K seznámení s možnostmi převodu lze využít ukázkových příkladů, demonstrujících možnosti převodníku u jednodušších i složitějších dokumentů. Dalším testovacím krokem pak může být zkušební download, ke kterému je potřebná registrace.

Podle ukázkových příkladů i dalších materiálů obsažených na serveru, by si převodník, založený na algoritmech, převzatých z oblasti umělé inteligence, měl poradit i se skutečně komplexními dokumenty. Problémem by nemělo být korektní převedení výčtů a tabulek či správné umístění rámečků. V případě prvků, které nejsou ve výstupním formátu přímo implementovány (např. vícesloupcová sazba), se převodník pokusí využít dostupných prvků k zachování vizuální věrnosti (např. zmíněná vícesloupcová sazba se simuluje tabulkami).

Jedna z ukázek schopností produktu.

Při konverzi do HTML se využívá kaskádových stylů, každá stránka je převedena do zvláštního souboru. Obrázky lze konvertovat do formátů GIF, TIFF, JPEG či PNG, rotované nebo nepravidelné rámečky se převedou na grafiku ve formátu GIF. Volitelná je optimalizace výstupu pro Internet Explorer či Netscape Navigator.

Přes poměrně excelentní výčet vlastností zůstane ovšem asi každý, kdo někdy převod z WYSIWYG do značkovacího jazyka realizoval, skeptický vůči tvrzení, že služba garantuje stoprocentně věrný převod u každé předlohy. Něco takového může platit asi jen u kratších nebo nepříliš složitých dokumentů, jejichž výchozí design již dopředu počítá s elektronickým publikováním.

Závěrem

Intuitext vypadá jako zajímavá služba, zaměřená kvalitou i cenou na profesionální pre-pressová pracoviště, která potřebují rychle a bezbolestně převést své quarkovské dokumenty do formátů vhodných k archivaci či pro elektronické publikování a nechtějí zatím zavádět řešení typu avenue.quark. Osvědčit by se mohla nejlépe při opakovaném převodu dokumentů s obdobnou strukturou. Zkušební provoz navíc dovoluje seznámit se s možnostmi i omezeními uvedeného převodu zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: